Konut Kredisi Faizlerini Düşüren Bankalar

Enflasyonla Top Yekün mücadele kapsamında atılan adımlar neticesinde özellikle döviz kurlarının aşağılara çekilmesi kredi faizlerinin de inmesine neden oluyor. Kurlardaki ani yükseliş sonrası hazlı yükselme trendine giren faizler geri çekilmesine rağmen kademeli olarak iniyor. Ev alacakların en çok merak ettiklerinden birisi de konut kredisi faizlerini düşüren bankalar. Güncel olarak konut kredisini faizini düşüren banka var mı? Aslında bu soruyu sormak lazım.

2. COVİD GÜNCELLEMESİ: Ülkelerin para politikasında gevşemeye gitmesi ile birlikte piyasaya bol miktarda euro, dolar salındığı doğrudur. Ancak bu likidite maalesef sanıldığı gibi gelişmekte olan ülkelerin borsalarına değil 2 yıl doğru düzgün iş yapmadığı için banka borçlarını ödeyemeyen, sağlık harcamalarını aksatan, temel gıda harcamalarını yürütemeyen halkların cebine gidecektir. COVİD aşısı bulunması bunu değiştirmeyecektir. Çünkü COVİD aşısı bulunsa da tüm vatandaşların vurulması sonrası 1,5 yıllık ekonomik süper durgunluğunun faturası daha yeni yeni çıkmaya başlayacak ve önümüzdeki 5 seneyi etkileyecektir. İşte bu gerçeğe göre kararlarınızı verin.

CORONAVİRÜS GÜNCELLEMESİ: Amerika’nın FED faiz sıfırlaması kararı ile konut kredilerinin çok daha cazip seviyelere gelmesi beklenmektedir. Bu fırsatı değerlendirin. Her ne olursa olsun dünya halkları ev almaktan vazgeçmeyecektir. Çünkü ev lüks tüketim değildir. Anayasal bir hak olduğu kadar insanoğlu’nun doğada yaşamını sürdürebilmesi için kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bu sebepten ötürü inşaat sektörünün virüsten diğer sektörler kadar etkilenmeyeceğini ifade etmek gerek (en azından covidin ilk zamanlarında). Konut kredisi çekmek için şu karanlık ve zor günlerin ideal zaman olduğunu ifade etmek gerekir.

ÖNEMLİ UYARI: Konut kredisi çekmek isteyenlerin hangi banka en düşük veriyor diye sorgulaması yerine herhangi bir bankaya gidip özel teklif istemesi daha mantıklı ve makul olacaktır. Çünkü aslında bankalar faizlerinde belirli rakamlarda ısrarcı olmak zorunda değil. Yani kişiye ve duruma özel rakamlar verme yetkileri bulunmaktadır. Siz de banka yetkilileri ile temasa geçip insiyatif kullanmalarını isteyebilirsiniz. Mesela dosyanıza koyacağınız ufacık bir teminat ya da bulabileceğiniz maaş bordrolu bir kefil bile sizin işinizi ciddi anlamda kolaylaştıracaktır.

İnen faiz oranları sonrası tapu harçlarındaki indirimlerle birlikte emlak piyasasını canladırır mı bilinmez fakat tüketiciler alacakları ev için bu alternatifleri değerlendirmek istiyorlar. Diğer bir taraftan da tüketicilerin acaba daha çok iner mi beklentisi de mevcut. Bir taraftan da buldukları evi kaçırmak istemeyen kişiler kaderine razı olarak mevcut oranlar üzerinden kredi alıyorlar. Şimdi gelin beraber bankalardaki güncel konut kredisi faiz oranlarını inceleyelim:

Ziraat Bankası Her Daim Öndeydi

Konut kredisi faiz indirimi genel olarak devlet bankaları tarafından ateşleniyor. Özellikle de Ziraat Bankasınca. Fakat güncel olarak Ziraat Bankasının konut kredisi faizi % 1,98. 120 ay vadelerde aldığınız kredinin 100 bin lira için aylık ödemesi 2 bin 188 lira.

Konut Kredisinde Fitili İng Bank Ateşledi

Şu An en uygun olanı ise İng Bank tarafından veriliyor. Bankalar arasındaki en düşük oran yüzde 1,89 ile İng’de. 100 bin liralık kredinizin 120 ay vadesinde aylık ödemeniz 2 bin 113 Lira.

ICBC Bankası da İndirdi

Bankalar arasında en çok dikkat çeken ise ICBC. Çünkü banka çok yüksek seyreden faiz oranını bir anda % 1,92. İng Bank’tan sonra en uygununu veren bankanın aylık ödemesi 2 bin 138 Lira. Her yerde şubesini bulamadığınız bu bankanın konut kredisi ürünü de değerlendirilebilir.

Vakıfbank’ta Faizleri İndirenlerden

Son güncellenen faizler neticesinde Vakıfbank Sarı Panjur Halden Anlayan Konut kredisi faiz oranı yüzde 2,09. Devlet bankaları arasında yer alan banka 120 ay’a vadelere kadar ev alımında kredi tahsisi yapıyor.

Halkbank İndirenlerden

Konut kredisi faizini indiren Halkbank Vakıfbank ile aynı oranda faiz oranı veriyor. Aylık ödemeniz 2 bin 280 TL olurken ödeyeceğiniz masraflar farklılık arz ediyor.

Şekerbank 1,97’ye Düşürdü

Bir anda yüksek oranlara çıkarılan krediler Şekerbank’ta % 1,97’ye kadar düşürüldü. Sıralamaya konulduğunda önemli bir oran olan Şekerbank müşterilerine Şeker Finans aracılığıyla hizmet veriyor.

Kuveyt Türk’te Oran 1,94

Katılım bankası olarak kar oranlarında indirim yapan Kuveyt Türk’ün konut Kredisi oranı yüzde 1,94. Bankalar arasında yeni ev sahibi olmak isteyenler için iyi bir alternatif sayılabilir. Finansmanı nı katılım bankasından almak isteyenler değerlendirebilir.

Güncel Konut Kredisi Faizleri bankalarda şu şekilde veriliyor.

Garanti Bankası 2,28

Yapı Kredi Bankası 2,33

ICBC 1,92

İş Bankası 2,30

İng Bank 1,89

Ziraat Bankası 1,98

Halk Bankası 2,09

Vakıfbank 2,09

Kuveyt Türk 1,94

Şekerbank 1,97

Yorum yapın

Krediler