Borcu biten kredilerde ipotek kaldırma (Banka Borcu Rehin Kaldırma)

Borçlanarak alım yapmanın yolu banka kredileri ve bu krediler üzerinden ipotek konulmasıdır. Bu ipoteklerin konulmasında iki bankacılık ürününden birisi konut kredisi iken diğeri taşıt kredileridir. Özellikle ev alımları için bankalar yüksek tutarlarda kredi imkanı verirken kendilerini de sağlama almak adına borç süresince alınan evin üzerine vekili olana avukatlar aracılığı ile ipoteklerin konulmasıdır. İpoteklerin diğer deyişle rehinlerin konulmasında yapmanız gerekenler bulunurken bu rehinlerin kaldırılması içinde ayrı adımlar atmanız gerekecektir. Aksi takdirde rehinler üzerinden kalkmaz ve ileriki dönemde karşınıza çıkabilir.

UYARI: İpotek fekki usul ve şartları mevzuatta ve kanunda düzenlenmiştir. Eğer talebiniz haksız yere reddedilirse bu hususta dava açma hakkınız olduğunu söylemek gerek. Bu konuda en doğru ve güncel bilgiyi avukatınıza müracat ederek öğrenebilirsiniz. Kulaktan dolma bilgilerle ve internet makaleleri ile hareket etmeyiniz.

TÜYO: Sırf ipotek kaldırma işlemi için özel krediler veren finansal kuruluşlar var. Bu sayede mesela dükkanınızı kurtarıp faal hale getirebilirsiniz. Dükkanınız üzerinden yeni ortaklar alabilir ve yeni finansmanlar elde edebilirsiniz. Ancak elbette herkese verilecek diye bir kaide yok. Çok değerli ticari taşınmazlar için bu kredilerin verileceğini düşünüyoruz.

Alacağınız konut için bankalardan konut kredisi kullanacaksanız bu konutun Tapu kayıtlarına da ipotek koydurmayı kabul etmişsiniz demektir. Burada satış ile konut sizin adınıza tescillenmiş olsa dahi Tapu Müdürlüklerine bağlı olarak çalışan sistem üzerinde bir ipotek konulacaktır ve bu ipotek kaldırılmadan eviniz satış işlemleri gibi hususlara kapalı olacaktır. Bunun anlamı sizin bankaya bu eve karşılık olarak borcunuzun olduğu ve borcun devam ettiğidir. Öncelikli olarak bu ipoteğin kaldırılabilmesi için bankaya olan toplan yekün borcunuzu kapatmanız gerekecektir. Bu nedenle borcu biten kredilerde ipotek kaldırma yada borcu biten evin ipoteği nasıl kaldırılır hep beraber inceleyelim.

Öncelikle Bankaya Başvuruyorsunuz

Öncelikli olarak borcunuzun olduğu bankaya yazılı bir beyan ile ipoteğin kaldırılması talebinde bulunmanız gerekecektir. Borcun bitimi sonrasında bankaların tapu müdürlüklerinden ipoteğin kaldırılması işlemine İpotek fek deniliyor. Bu nedenle başvuru için ipotek fek yazısı ile önemli. İpotek fek ile ilgili olarak konut kredisi alımında bankalar kredi tahsisi yapılan kişilerden ücret tahsisi yapmaktadır. Bu ücretin kimileri için yasal dayanağı olmadığı belirtiliyor olsa da, tüm bankalar bu masraf kesintisini uyguluyor. Borcun bitirilmesi neticesinde bazı bankalar başvuru ile kendi avukatları aracılığı ile bu ipoteğin kaldırılması yoluna gidiyor. Fakat genel olarak yoğun bir çalışma temposu içerisindeki bankalar bu işlem için kişilere yazı veriyor ve kişinin kendisinin yapmasını talep edebiliyor.

İpotek Fek Yazısı Nasıl Olur?

Rehinin ilgili tapudan kaldırılması amacıyla öncelikle bir dilekçe yazılmalı. Bu dilekçe bankalarda matbu olarak müşterilere sunuluyor olsa da, bazı durumdalar tüketiciler kendileri yazmak zorunda kalabiliyor. Borcunuzu tamamen ifa etmiş durumdaysanız hangi bankanın hangi şubesine olduğu dilekçenin başına yazılmalı. Başvuru dilekçesinde alınan konut kredisinin hesap numarası, tapu bilgileri gibi hususlarda ayrıntının olması önemli olabilir. Birden fazla kredilerde rehin kaldırımı işleminde sorun yaşayabileceğiniz için dosya numarasını yazmayı kesinlikle unutulmamalı. Yazılan dilekçe ile ilgili bankaya başvurmanız sonrası banka size borcun bittiğine dair bir yazı verir. Bu yazı ile ilgili tapu müdürlüğüne giderek rehini kendiniz kaldırırsınız. Bu yazının bazı kesimlerce süresi olmaması karşın bazı kesimler için bir yıllık bir sürenin olduğu belirtiliyor. Bu sürenin geçirilmesi neticesinde tekrar bankaya başvuru yapmak zorunda kalırken yine bu hizmet için ayrıca masraf ödemesi ile karşılaşabilirsiniz.

Tapuda İpotek Kaldırma Ücreti (İpotek Fek Ücreti) Yasal mı?

2014 yılında çıkarılan yasa sonrası bankaların tüketicilerden yasal olarak kesecekleri ücretlere netlik getirildi. Burada konut kredisi için ödenen Ekspertiz ücretleri ve rehinler için alınan ipotek fekki ücretleri de yasallaştırıldı. Ekspertiz ücretlerinin alınması için üçüncü şahıslara hizmet verilmesi gerektiği özellikle belirtildi. Fakat bu yasanın sonrasında özellikle tüketici derneklerinin yaptığı itirazlar ve yasal başvurular neticesinde alınan bazı kararlar mevcut oldu. Bu kararlar eşliğinde ipotek fekki ücreti alınmasının önüne geçilmeye çalışmış olsa da, bazı bankaların yinede kesintiye gittiği bariz açık.

İpotek Fek Hizmeti Ücretli mi?

Yasal bir dayanak olmamasına karşın bankalar kredi tahsisleri esnasında müşterilerine matbu sözleşmeler imzalatmakta. Bu sözleşmeler uzun sayfalara neden olduğundan tüketicilerde okumadan imzalamak zorunda kalıyor. Bu nedenle itiraz söz konusu olmuyor. Fakat alınan yasal kararlar içerisindeki açıklamalarda matbu evraklar ile zorunlu imzanın söz konusu olduğundan dolayı iptal edilmeler yaşanabiliyor.

İpotek Fek Ücreti Ne Kadar?

Yasal bir dayanağı olmamasına karşın bankalar vermiş oldukları krediler üzerinden bu ücreti kesme yoluna gidiyor. Çok mantıklı bir hesaplaması söz konusu değil. Çünkü bazı bankalar 100 TL kesinti yaparken bazıları bu duruma 500 TL limit koymuş durumda. Bu kadar farkın oluşması nedeniyle çok bir mantık arayışı içerisine girmeyin.

Kesilen İpotek Fekki Ücretini Geri Alabilir miyim?

Almış olduğunuz konut kredisine istinaden sizden kesilen ipotek fekki ücretinin iadesi mümkün. Bunun için tüketici heyetlerine başvuru yapmanız gerekecek. İkametinizin bulunduğu bölgedeki Kaymakamlık bünyesinde kurulan tüketici hakem heyetleri tüketicilerin başlıca başvuru merkezleri. Buraya kesildiğine dair belgeniz ve dilekçeniz ile başvuru yapmanız halinde heyet kısa süre içerisinde bankanın savunmasını ister, savunma sonrasında toplanan heyet başvuru dilekçelerini ve savunmaya inceleyerek bir karar bağlar. Bu kararı iki tarafa da gönderir. Kararı alan taraflar bir üst kurul olan Tüketici Mahkemesine gidebilir. Bu anlamda Tüketici Kararına Banka İtiraz Edebilir mi başlıklı yazımızı okumalısınız.

İpotek Fek Harcı

Bankalar verdikleri krediler için ipotek koyma ücreti alırken bu ipoteğin kaldırılması için de harç ücreti talep ediyor. Bu durum yine tüketici derneklerince haksız kazanç olması iddiası ile yargıya taşınmış durumda. Fakat farklı yerel mahkemeler ile bu masrafın kesilmesinde farklı kararlar alınmış olması tüketicileri mağdur eden taraf. Çünkü bankalar farklı kararları bahane ederek bu ücretleri kesmeye devam ediyor.

İpotek Fekki Davası

Tüketiciler bankaların koymuş olduğu ipoteklerin kaldırılması için gereken ücretleri ödemelerine karşın bu durum tapuya yansımayabiliyor. Buna rağmen borç kapatılmış olsa da tapudan ipotek kalkmayabiliyor. Bunun için tüketici söz konusu ipotek fekki için Sulh Hukuk Mahkemelerine dava açabiliyor. Bu davanın açılışı için mahkemeye dilekçe ile başvurulmalı.

İpotek Fek Yazısı Kaç Günde Alınır?

Bu durum sizin alacağınız bankanın yoğunluğuna göre değişebiliyor. Özellikle bu yazıyı bankanın genel müdürlüklerinden almanız gerecekse bu durum uzayabilir. Banka şubenizden alacaksanız başvuru ile bir kaç saat içerisinde size bu yazı verilebilirken, genel müdürlüğe yapılan başvurular yoğunluk sebebi ile bir ayı bulabilir. Alınacak bu yazının noterde tasdiki söz konusu olmaktadır. Bu nedenle biraz süre uzayabilir.

Konut Kredisi İpotek Fekki Nasıl Yapılır?

ev alımında kredi kullanmışsanız ve borcunuzda aksamalar yaşanmamışsa, mevcut borcunuzu ödemişseniz bu borcun bittiğini ve fekkin kaldırılması için yazı alınması için bankanıza başvuru yapıyorsunuz. Bu başvuru ile kişi rehini kendisi kaldırmakla yükümlü iken bazı bankalar kendi vekilleri aracılığıyla sizin haberiniz olmadan dahi yapabiliyor. Bunun için yapmanız gereken hususun başında ilgili masrafı ödemiş olmanız yatıyor.

Söz konusu hususlarda oluşan haksız ücret alımı olduğunu düşünen tüketicilerin de bu kesintiler için öncelikle hakem heyetlerine başvurması gerekir. Buradan olumsuz alınacak yanıtlar neticesinde süresi içerisinde Tüketici Mahkemesine gidebilirsiniz.

Taşıt kredilerinde konulan ipoteklerde de farklı işlem yaşanmaktadır. Borcun bitmesi sonrasında krediyi aldığınız banka yada finansman kuruluşu size noter onaylı olarak bir evrak gönderir ve bu evrak ile ilgili Emniyet Müdürlüğüne giderek ruhsattan ipoteğin kaldırılması yolu izlenir. Gönderilen bu yazıların süresi bir yıl ile sınırlı. Bu süreyi aşarsanız tekrar bu yazıyı almanız gerekir ve kuruluşlar bu yazı için noter masrafı dahil yaklaşık sizden 250 TL ve üzerinde bir masraf talebinde bulunabilir. Bu nedenle gelen yazınız ile süreyi geçirmeden başvurunuzu yapmanız ve ipoteği kaldırmanız gerekir.

Tapu Dairelerindeki Konut Üzerindeki İpotek Nasıl Kaldırılır?

Bankadan alacağınız borcu yoktur yazısı ile konutunuzun bulunduğu tapu dairesine başvurmanız neticesinde Müdürlük başvurunuzu incelemeye alır. Bu inceleme neticesinde yazıda belirtilen dosya numarası, tapunun ada parselleri ile ilgili bilgilerin tutması sonrasında tapu müdürlüğü yazıya dayanarak tapu üzerindeki rehini kaldırma yoluna gider. Bu durum size yazılı olarak da belirtilir.

İpotekli Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Almış olduğunuz konutun finansmanı için bankaya rehin söz konusudur. Bu rehin borcunuz ödenmediği takdirde kaldırılmaz. Bu durumda tapuda söz sahibi olamazsınız. İleri ki dönemde borcunuzu ödemeye devam ediyor dahi olsanız bu konutun satışı gibi bir işlem yapmanıza olanak verilmez. Bu işlemi yapabilmeniz için mutlaka bankaya olan borcunuzun kapatılması gerekir. Bu borç dışında ödemenizi yapmanız halin de ipotek kaldırılmışsa bile borçlarınızdan dolayı bu tapuya şerh konulabilir. Bu şerh ile satış söz konusu yine olmaz. Bu nedenle borcun ifası gerekir. Bu borcunda ödendiğine dair yazı ile tapu müdürlüğüne başvurmanız gerekecektir ve bu durumda zaman uzar gider.

Konut kredisi ile alınan evlere karşılık olarak verilen teminat olan konut ipotekleri borcun ödenmemesi halinde konut sahibine olumsuz yansır. Mevcut borcun ifası için banka kişinin evini satışa konu eder. Bu satış ile borç kapatılır. Rehin işlemi tüzel kişiliklerde de tesis ediliyor. İpotek söz konusu olan evlerin satışları söz konusu olabiliyor. Fakat bu alıcı için büyük sorun olabilir. Banka kredilerine istinaden bazı konutların üzerine birden fazla ipotek söz konusu olabiliyor. Bu durumda birinci ipoteği koyan öncelikli, son ipoteği koyan ise en son öncelik sahibi söz konusu oluyor. İpotekli ev alımında alacak kişi peşin ödeme yapacaksa borcun kapatımı ile ipoteğin kaldırılması söz konusu olabilir. Bunun için bankalarda güvence yazıları ile ödeme söz konusu. Fakat bu durum alıcılarda şüpheli bulunduğundan çoğu zaman gerçekleşmiyor. Bu anlamda ev alırken yaptığımız hatalar ön plana çıkabiliyor.

Emlak sektöründe çok aranılan kelimeler içerisinde olan tapu ipoteği kaldırma işlemi aslında çok zor bir işlem değil. Fakat duruma göre biraz zaman alabiliyor. Fakat tüketiciler genelde bu işlemi tapu ile ilgili satış söz konusu olduğunda yapmak istemektedir. Bu durum karşısında zaman gider. Bu zaman alıcı ve satıcı arasında sorun teşkil edebilir ve satış oluşmayabilir. Hızlı işlemler yapmak için atılması gerekenler vardır. Bu durumun önüne geçilmesi için öncelikle borcun bitimi sorası ilgili başvuru adımlarını atmak olacaktır. Hali hazırdaki rehin kaldırılmış durumdaki tapuların devir işlemleri de çok hızlı olacaktır.

Kısaca Borcu Biten Evin İpoteğinin Kaldırılması

Kısaca değinecek olursak konut kredisi alımında ipotek koyma ücreti alan bankalar bu sürenin sonunda borcun bitmesi ile ipotek kaldırma ücreti istemektedir. Bu işlem için ilgili bankaya başvurmanız, bu masrafı ödemeniz sonrasında banka size ipotek fekki yazısı verecektir. Bu ipoteğin kaldırılmasında anahtar bir yazıdır. Bu yazı ile ilgili tapu müdürlüğüne başvurmanız yeterli olacaktır. Fakat bazı kayıtlarda yaşanılan sorunlar, aksaklıklar nedeni ile tapulardan ipotek kaldırılamayabilir. Bu durumda yapmanız gereken husus dava açmaktır. Sulh Hukuk Mahkemesine yapacağınız yazılı başvuru ile davanız açılabilir.

Yorum yapın

Krediler