Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Faizleri ve Limitleri

Bankacılık ürünleri içerisinde limitler bankanın yararına olarak karşımıza çıkıyor olsa da zamanla tüketicinin bundan fayda sağladığını söyleyebiliriz. Bankalar tüketicilere vadeli hesap hizmeti sunuyor olsa da bu hizmeti altın üzerinden vermesi halinde limitler belirlemiş durumda. Bu durum bazı bankalarda 5 gram olmasına karşın bazılarında ise 500 grama çıkıyor. Bu anlamda Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Faizleri ve Limitleri tatmin edici türden.

Vadeli Altın Hesabı Açılışında Limit

Vadeli olarak yatırmak istediğiniz altınlarınızı Ziraat Bankası bünyesinde değerlendirmek isterseniz en az tutarınız 10 gram olarak belirlenmiş. Bu tutar daha talebinizle daha yüksek oranlara çıkıyor olsa da en düşük rakam böyle. Bu rakam üzerinden yatıracağınız en düşük vade ise 30 gün ile sınırlı.  En yüksek ise 365 güne kadar çıkıyor.

Bankalar nezdinde hazırlamış olduğumuz Vadeli Altın Hesabı Faiz Kazanç Oranları başlıklı yazımız sizlere genel bir bilgi sunacaktır.

Yaptığınız yatırımda diğer bankalarda olduğu gibi yasal olarak % 15 tasarruf mevduat sigortası kapsamında. Bu sizin 100 bin liraya kadar olan altın yatırımınız sigorta kapsamında olduğu anlamına geliyor.  Fakat daha üstü rakamlar için böyle bir sigorta kapsamına alınmıyor. Bu durum problem yaratıyor mu diye sorarsanız şimdilik öyle bir problemde bulunmuyor.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Faizleri

Ziraat Bankasına 30 ve 400 gün aralığında 10 gram ve üzeri altınlarınızı vadeli olarak yatırıyorsunuz ve kazancınızı vergi düştükten sonra alabiliyorsunuz. Fakat burada kazanç sonrası hesabınızdaki altınları fiziki olarak çekebilmeniz mümkün değil. Bunun için TL’ye çevirmeniz gereken hususlar arasında. Bu şartlar dahilinde Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Faizleri şu şekilde;

* 30-31 gün için 0,50

* 32-91 gün için 0,75

* 92-180 gün için 0,75

* 181-364 gün için 0,80

* 365 – 400 gün için 0,80

Ne Kadar Kazanç Sağlarım?

Yatırdığınız tutar, faiz oranı ve vade ile kazancınız hesaplanıyor. Bunun için örneğin 10 gram altın hesabı açarsanız bu altınınızı da 365 gün süre ile yatırırsanız sizin kazancınız vergiler ve masraflarınız dahil olmak üzere aylık 0,08 gram altın kazanıyorsunuz. Bu tutar 365 güne yayıldığında 0,96 gram altın oluşuyor. Yani bir gram altının altında bir tutardan bahsedebiliriz. Fakat yatırımınızı altın üzerinden yapıyorsanız öyle bir kenarda duracağına Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı ile değerlendirmek mantıklı bir adım olabilir.

Yorum yapın

Krediler