Trafik Cezaları, Vergiler ve Sigorta Primlerine Af

Trafik Cezaları, Vergiler ve Sigorta Primlerine Af. Birer tüketici olarak tükettiğimiz unsurları hatalı kullanmamızdan dolayı tarafımıza uygulanan idari yaptırım kararları bulunuyor ve yaptırımları ödemeyen ya da ödeyemeyen milyonlarca vatandaş bulunuyor. Azımsanmayacak sayılara ve tutarlara ulaşan idari yaptırım kararları, vatandaşın diliyle diğer adı para cezaları hükümet kanadından verilen müjdeler ile affa uğrayabilecek ve yeniden yapılandırılabilecek. Yani en azından cezaların faizlerine af söz konusu olacak.

Bugüne kadar en kapsamlı af diyebileceğimiz bir dizi kararlar mecliste kabul edilmesinin ardından kısa sürede yasalaşacak. Peki hangi cezalara af söz konusu, neleri ödemekten kurtulacaksınız diye bir sorunun cevabı oldukça uzun diyebiliriz.

Başbakan Yıldırım’ın verdiği müjdeye göre tepeden tırnağa vergi barışı geliyor. Bu barış kapsamında kısaca;

* Trafik Cezaları
* Karayolu Taşıma Kanuna Göre Kesilmiş Cezalar
* Askerlik Para Cezaları
* Nüfus Müdürlüklerinden Kesilen İdari yaptırımlar
* Köprü, Otoyol kaçak geçişleri
* Vergi Borçları
* RTÜK tarafından kesilen cezalar

Vergi Cezaları ve Sigorta Pirim Alacakları

En büyük yapılandırma iş dünyası için gerçekleştirilecek. Sanayici ve esnaflar başta olmak üzere iş verenlerin sigorta primleri, vergiler, kurum ve kuruluşlar ile ilgili olan borçları yeniden yapılandırılarak işverenlerin nefes almaları sağlanacak.

Trafik Cezaları Yeniden Düzenleniyor

Vatandaşın çeşitli nedenlerle almış oldukları trafik cezaları ve karayolu taşımacılığı ile kesilen cezalara yeniden düzenleme ile yapılandırma yoluna gidilecek. Bu anlamda cezası bulunan bulunmayan herkesin bu aftan yararlanabilmesi için mevcut araçları, plakaları ve vergi numaraları üzerinden sorgulama yapmasında fayda bulunuyor. Trafik Cezası sorgulaması yapmak için GİB sayfasını ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Trafik cezaları da dahil olmak üzere diğer bütün yapılandırmalar ve aflar için sınırlandırılan tarih ise 31 Mart 2018. Bu tarihten önceki cezalarınızı ödememişseniz, işçilerin sigorta primlerini yatırmamışsanız çok şanslı olacaksınız. Çünkü son beş yıla ait mevcut bütün borçlara yapılandırma ile af söz konusu olacak.

Peşin Ödeyen İndirim Alacak

Mevcut borçlar için indirim ve yapılandırılma yapılabilmesi için vatandaşlara oldukça uzun bir zaman aralığı tanınıyor. Temmuz 2018 tarihine kadar yapılan başvurular sonrası mevcut borçlar 36 ay gibi uzun bir sürede ödenebilecek. Bu vadeden daha kısa ödemek isteyenler de şanslı. Çünkü peşin ödemek isteyen kişilere gecikme faizlerinin yüzde 90’ı ödenmediği gibi yüzde 10 gibi düşük bir tutarlar karşılığı ödenek mevcut borçlar kapamış olacak.

Hangi Borçlar Tamamen Silinecek

Geçmiş dönemde emekli olmasının ardından tekrar çalışmak için iş yeri açan emekli vatandaşlar çeşitli nedenler için yüzde 15 gibi bir destek primi ödemekle yükümlüydü. Bu prim ödeme yükümlülüğü kaldırılmış olsa da, yasa yürürlüğe girmesinden önceki dönemden borcu bulunan emekli vatandaşlar bulunuyor. Bu yeni düzenleme ile emeklilerin geçmişten gelen prim borçları tamamen silinecek.

Bağ-Kur Borçlular da Unutulmadı

SGK (Bağ-kur) prim borcu olan esnaf mevcut sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Fakat hastalıkla ilgili olduğu için bu haktan mahrum kalan esnafa da fırsat gelmiş oluyor.

Yaşlıların Aylığı 500 TL Olacak

Bilindiği üzere 65 yaşını geçmiş ve geliri bulunmayan yaşlı vatandaşlara 2022 sayılı yasaya göre yaşlılık aylığı ödeniyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca alınan başvurular neticesinde bağlanan maaş üç ayda bir kişiye aylık 266 lira olarak yatırılıyor. Bu vatandaşlarımıza yapılan yardım artık 500 TL olacak ve yaşlı aylığı alan vatandaşlar üç ayda bir 1.500 Lira maaş almaya başlayacaklar. Bunun için Yaşlılık Aylığı Nasıl Alınır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler