Engelli ve Yaşlı Yardımı Nasıl Alınır?

Devletin sosyal yardımlarından birisi de engelli ve yaşlı kimselere yapılan, bu şekildeki insanlara bakan kişilere bağlanan yardım paralarıdır. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak yapılan Engelli ve Yaşlı yardımı gerekli şartları taşıyan ve muhtaç durumundaki herkese talep etmeleri halinde yapılıyor.

Engelli ve Yaşlı Aylığı İçin İstenilenler

Ülkemizde artık geçim sıkıntısı olan kişiler aslında birkaç işleri yaparak da para kazanma yoluna gidebilirler. Evde bakım parası artık Devlet tarafından verilmekte olup sizlerde geçim sıkıntısından da en iyi şekilde kurtulabilir ve yaşantınızı daha güzel şekilde sürdürme şansına da sahip olabilirsiniz. Yaşlı ve ağır engelliye bakan kişilere bağlanan bakım parası, insanlarında birazda olsa parasal yönden rahatlamasına zemin hazırlayacaktır. Tabi ki evde bakım parasından yararlanabilmek için öncelikle kan bağı olmasının önemi vardır. Eğer yakın bir akrabalık ya da kan bağı söz konusu ise devlet tarafından verilen bu tür para desteğinden de gönül rahatlığı ile yararlanabilecektir.

Günümüzde artık insanlar ister istemez geçim sıkıntısı ile karşı karşıya kaldıklarından dolayı bu sıkıntıdan en kolay şekilde kurtulabilmeleri adına yapabilecekleri işleri de seçmeleri gerekir. Aslında ülkemizde çok fazla iş olduğundan dolayı bu gibi işleri yaparak da istediğiniz nakdi desteği en güzel şekilde sağlama şansına sahip olabilirsiniz.

Yaşlı Aylığı İçin Nereye Başvurulmalı?

Bakım parasından yararlanmak isteyen kişiler de artık son dönem de evde bakım parası için nereye başvurulmalı merakı içerisinde yer alıyor. Muhtaç kişinin eşi, çocukları ve yakın akrabaları bu maaştan sorunsuz bir şekilde yararlanma hakkına da sahip olacaktır. Üstelik bu maaştan üveyler bile yararlanma hakkına da sahip oluyor. Evde bakım parası başvurusunda hangi belgeler istenir? Hemen başvuruları için Engelli Sağlık Kurulu raporu, 1 adet fotoğraf, Engelli ile aynı evde yaşayan kişiler ya da  iş yeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi, mülk var ise kira kontratları sunulması gerekmektedir. Tüm bu belgeleri hazırladıktan sonra ise en son aşama olarak hiç vakit kaybı yapmadan direkt olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine başvurulması da gerekmektedir. Bu sayede müracaat işlemlerinin yapılarak olumlu dönüş tarafınıza sağlanması gerekir. Tüm bunları yaparak sizlerde evde bakım maaşından çok kolay bir şekilde yararlanabilir ve aylık istediğiniz oranda bir paraya sahip olabilirsiniz. Tüm bunlar içinde mutlaka istenen şartlara uygunluğunuz olması gerekir. Bu sayede sorun çıkmayacaktır.

Yorum yapın

Krediler