Otomatik Ödeme Talimatı Bulunan Faturayı Elden Ödeyebilir miyim?

Otomatik Ödemede bulunan faturayı elden ödeyebilir miyim? Aynı faturayı iki kez ödedim ne yapmalıyım? Kredi Çekerken Otomatik Ödeme Talimatı Zorunlu mu? Otomatik Ödeme Talimatı Hesapta Para Yoksa Ne olur? Gibi sorularımız için sizlere net cevaplar vermek istedik.

Otomatik Ödeme Talimatındaki Fatura Elden Ödenir mi?

Güncel konular arasında bulunan otomatik ödeme kişiyi bir çok takipten ve sorumluluktan kurtarıyor. Özellikle unutulan ödemeler sonrası mağduriyetler söz konusu iken otomatik ödeme talimatı bulunan faturalar sizin farkınızda olmasanız da tahsil ediliyor. Bu durumun avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcut. Yani hesabınızda para bulunmazsa ödemeniz gerçekleşmiyor. Bu durumda ise banka size SMS veya mail gönderimi sağlıyor. Bu gönderim size ulaşmadığı zaman yine mağdur edilebilirsiniz. Bu durumda yine kişiler mevcut ödemelerini takip etmekle yükümlü olmak zorunda. Bankalar ve kişiler açısından baktığınız zaman Otomatik ödeme talimatı olan faturayı elden ödeyebilir miyim sorusu da ön plana çıkanlardan.

İlgili yazı : Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Güncel olarak mevcut bankalar üzerinde bulunan bir otomatik ödeme talimatınızı isterseniz elden ödeyebilirsiniz. Bu ödeme işlemini tahsilat bürolarından yapabilirken aynı zamanda otomatik ödeme talimatı bulunan bankanızın hesabı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar son ödeme tarihi ile fatura bedelini hesabınızdan ödeme yapılması için keserler. Fakat bu ücret ödenmiş görünmesine rağmen karşı hesaba geçmez. Bu durum bankalar ile kurumlar arasında yapılan anlaşmalara bağlı olarak üç gün sonrası gerçekleşir. Yani yapmış olduğunuz ödeme karşı firmadan üç gün sonra düşülmektedir. Bu nedenle elden ödeme yapmak istemeniz halinde son üç gün öncesinde ödeme yapmanız faydalı olabilir. Zira son gün yapmanız  halinde iki kez ödeme yapma ihtimaliniz ortaya çıkar. Bu durum size geri alamayacağınız bir husus olmasa da uğraşmamak adına nakit ödeme yapmak istiyorsanız son ödeme tarihinden üç gün öncesi ödenmesinde fayda olacaktır.

Aynı Faturayı İki Kez Ödedim Ne Yapmalıyım?

Mevcut faturanızı iki kez ödeme ihtimalinizin olduğunu her zaman bilmelisiniz. Bu durumda yapmanız gereken husus ödeme yapılan faturanın müşteri hizmetleri ile muhatap olmanız olacaktır. Bu durumda nakit geri ödeme talep edebilirsiniz. Diğer taleplerinizden birisi de ödediğiniz tutarın bir sonraki faturadan düşülmesini istemek olur. Yani burada en mantıklısı bir sonraki ödemeden düşülmesi olacaktır. Fakat son faturanız ise bir daha ödeme yapmanız gerekmiyorsa bunun için para talebinde bulunmalısınız. İlgili faturaya ait müşteri hizmetlerini aramanız ve talimat vermeniz gerekir.

Kredi Çekerken Otomatik Ödeme Talimatı Zorunlu mu?

Kredi alımlarında bankalar kampanya adı altında düşük faizli kredi sunumu yapabiliyor. Bu durumda kişilerden bazı talepleri de bulunuyor ki bunlardan birisi otomatik ödeme talimatı verilmesi oluyor.  Bankalar bu durumda kesin bu talebin yerine getirilmesini isterken bazıları da istisna yapabiliyor. Fakat burada kesinlikle zorunlu diye bir husus yoktur. Zira banka sizden talimat verilmesi halinde kredi verileceği üzerinde duruyorsa sizde bu talimatı verebilirsiniz. Bu talimatı krediyi aldıktan sonra iptal edebilme imkanlarınızın olduğunu da bilin. Yani istediğiniz zaman da iptal ettirebilirsiniz.

Ödemelerdeki Makbuzlarınızı Atmayın.

Otomatik ödeme talimatı bulunmasına rağmen elden ödediğiniz faturalarınızın ödeme makbuzları saklanmalıdır. Bunu neden söylüyorum çünkü ödeme bürolarında yapacağınız ödemeler anlık olarak karşı kurumda ödendi olarak görünmez. Bu ödemelerin ilgili kuruma yapılmaması halinde sizin ödediğinizi kanıtlayamazsınız. Mağduriyetinizin önüne geçmek adına ödeme aracısı olan kişilerden ve kuruluşlardan yapılan ödeme makbuzları ödeme düşümüne kadar saklanmalıdır. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunur.

Yorum yapın

Krediler