Önümüzdeki Süreçte Altın mı Yoksa Dolar mı Almalı? Hangisi Daha Kârlı?

Yatırım yapmak kadar birikim yapmak isteyen kişileri yatırım araçlarına göre riskler bekliyor diyebiliriz. Bu durumda yatırımını hangi araca bağlamak önem arz ediyor. Küçük yatırımcıların en çok sorguladığı hususların başında birikimlerini altın mı yoksa dolar mı hangisine bağlamak olduğu konusunda. Yani yatırımcı hangi enstrümanı alırsa daha kazançlı çıkar onun arayışı içerisinde.

Altın mı Dolar mı?

Geleceği göremesek de okumaya çalışan bir çok ekonomi uzmanı bulunuyor. İster istemez özellikle yatırım arayışı aşamasında olan kişilerin merak ettiği hususlar bu ekonomi uzmanlarının düşünceleri, gelişen olaylar ve neticesinde meydana gelecek sonuçları takip ediliyor. Ekonomi haberlerinin baş tacı durumundaki altın ve dolar ise küçük yatırımcılar ile aylık düzenli olarak birikim yapan kişilerin ilk alımını yapma düşüncesinde oldukları araçları oluşturuyor. Bu durumda tüketici birikimini altın üzerinden mi yoksa dolar üzerinden mi yapmalı? Ya da 2020 yılında altın fiyatları ne olur? bu önemli soruların başını çekiyor.

Altının Ons Fiyatı Dolar Üzerinden

Altın ve dolar bir bakıma kendileri arasında bağlantılı. Bunun nedeni ons üzerinden değerlendirilen altına biçilen fiyatın dolar üzerinden veriliyor olması. Bu durum etkili olsa da bazı durumlarda dolar düşerken altın yukarılara çıkmış olabiliyor. Bu duruma etki eden hususların başında ülke ekonomisi, sonra küresel ekonomi daha sonra da doların ana vatanı ABD ekonomisinde oluşacak hususlar belirliyor. Diğer yandan tüketicilerin sorusu ise altın fiyatları ne zaman düşecek oluyor.

Döviz Kurları Yükselişte

Döviz kurlarında yükselişlerin sonrasında ılıman bir havaya bırakan fiyatlar düşme eğilimini uzun süre göstermesinin ardından yükselişe geçmiş durumda. Son dönemde dolar kuru artış üzerine artış gösterirken buna altın da eşlik ediyor. Bunlara zıt olarak borsa ise düşme eğiliminde ve satışların artması söz konusu. Altın ve doların birlikte yükselişleri olsa da, kişi nereye yatırım yapacağını şaşırabiliyor. Bu durumda yatırımın uzun mu kısa mı olacağı önem arz ediyor. Çünkü kısa vadede yatırımınız size istediğiniz oranlarda kazandırmayabilir. Fakat diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere altın yine uzun dönemde en çok arzu edilen yatırım aracı olma özelliğini koruyor. Yıl sonu dolar kuru fiyatlarının 5,90 seviyelerinde olması beklentiler içerisinde olmasına rağmen henüz yılı ilk çeyreğini bitirmemiz ile dolar 5,75 seviyesini gördü. Bu durum daha ne kadar yükseleceği sorusunu getirse de yükselen kurlar sonrası gelen kâr satışları ile dolar bir seviye geriledi diyebiliriz. Bu durum uzun sürmeyecektir ve dolar kuru artışına devam edecektir. Bu artışa ortaklık eden altın ise 240 lira seviyelerinde hareket ediyor. Geçtiğimiz günlerde 243 lira seviyelerinden aşağılara inen altın fiyatları yükselme bandı içerisinde.

Hangisi Daha Kazançlı Olur? Dolar mı Altın mı?

Altın mı dolar mı bilinmez. Riskleri göz önüne almak gerekir. İki durumda da fiyatların artış göstermesi neticesinde yüksek oranlardan yatırım yapılır mı bu sizin alacağınız riske bağlı. Zira en yüksek rakamlar olan 280 lira seviyelerinden altın alan yatırımcılarda bulunuyor. Bu yatırımcıların beklentisi ise çok daha yüksek rakamlarda olabilir. Yada en azından zararlarını kurtarmak amacıyla bekleme içerisindeler.

Tüketici ve yatırımcının beklentileri farklı olsa da dolara mı altına mı yatırım yapmalı sorusunun cevabı gelecekte yatıyor. 

Yorum yapın

Krediler