Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Mevcut kredi kartlarının ödemesi yüksek tutarlara sahne olmasından dolayı mümkün olmasa da bazı çevrelerce ödemesi gereken tutarın üzerinde para yatıranlar da olabiliyor. Yani borcu olmasa dahi kartına para yatırılması söz konusu. Nitekim banka şubeleri üzerinden yatırımlarda belki size söylenebilir olsa da ATM, internet bankacılığı yada EFT yoluyla kredi kartına yatırılan paralar için size kimse fazla yatırdığınızı söylemez yada ikazda bulunmaz. Buna rağmen kişiler belki yanlışlıkla belki bilerek kredi kartlarına fazladan ödeme yapmaları mümkün olabiliyor. Bu durumda kredi kartına fazla yatırılan para nasıl geri alınır? Yada bu para geri alınabilir mi? Sorularımızın başlıcaları.

Karta Fazla Para Yatırdım. Nasıl Geri Alırım?

Karta yatırılan para kolay olsa da kişi fazla yatan paranın geri almasının zor olduğunu düşünebilir. Fakat bu durum öyle karşıdan göründüğü gibi zor bir işlem değil. Eğer farklı nedenlerden dolayı kredi kartınıza fazla para yatırdığınızı düşünüyorsanız ve ekstre ile hesap hareketlerini incelediğinizde bu fazlalığı da farketmişseniz paranızı geri alabilmek için makalemizi okumayı bitirin. Burada paranızı alabilmenin iki farklı yolu bulunuyor.

Harcamalarınızda Kullanabilirsiniz

Kredi kartına fazla yatırılan parayı geri alabilmenin en kolay yolu gelecekteki harcamalarınız için kullanmanızdır. Burada yaptığınız harcamalar fazla yatırdığınız paranın üzerinden ödenecektir. Bu durumda sizde para çekmek yerine yada para ile harcama yapmak yerine kartınızdaki fazla parayı harcama yaparak değerlendirebilirsiniz. Kişisel olarak kart kullanıma karşı bir hassaslığınız olabilir hatta ödemelerinizin hepsini karttan yapabilirsiniz. Bu durumda fazla olan paranın ödenmesi neticesinde yaptığınız alışveriş harcamaları kartınıza borç olarak işlenmemektedir. Aksine fazla ödemeden kaynaklanan paranın ödenmesi ile karşılanır.

Geri Ödenmesini İsteyin

Kredi kartına fazla yatırılan para nasıl geri alınır sorusunun bir diğer yolu da banka şubesinden geri ödenmesini istemektir. Burada hatırlatmak istediğimiz husus eğer bir ATM’den bu fazla parayı çekmek isterseniz bu durumda nakit çekim olarak görülebilir ve banka sizden faiz talep edebilir. Bu durumla karşılaşmamak adına kartınızdaki fazla yekünü çekebilmek için bir banka şubesini kullanın. Bu talebinizin çağrı merkezi yada telefon bankacılığı üzerinden de talep edebilirsiniz . Fakat bunun için banka şubeleri nezdinde bir mevduat hesabınızın olması gerekir. Çünkü talebin onaylanması neticesinde banka bu parayı hesabınıza yatırmak ister. Hesabınız olmadığı zaman yatıracak yer olmadığı gibi paranızı da iade etmez. Bunun için bir banka şubesini kullanmanız ve müşteri temsilcisine paranın iadesinin yapılmasını istemeniz halinde görevliler size nakit olarak bu iadeyi sağlayacaktır.

Kredi Kartından Limit Üstü Harcama Ne Anlama Geliyor?

Kredi kartına yatırılan fazla parayı geri almak için uzun uğraşlara ve zamana ihtiyaç bulunmuyor. Çok yüksek tutarlarda değil ise bu paranızı fatura ödemelerinde kullanmak yöntemiyle kullanabilirsiniz. Bu durumda nakit para ödeme yerine kartınızdan harcama yapmış olursunuz.

Kartınıza fazla para yatırmanız halinde limit üstü aşımı söz konusu olur. Bu aşım ile size farklı faiz oranları uygulanmaya başlayabilir. Limit aşımı faizi uygulanması söz konusu olacağından fazladan para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler