Kredi Kartımla Nüfus Cüzdanı, Pasaport Harcı, Ehliyet Harcı Ödemesi

Geçtiğimiz yıl sadece nüfus cüzdanlarını tahsis eden nüfus müdürlükleri yeni bir görev çalışması içerisine daha girdi. Emniyet Müdürlüklerince yapılan pasaport ve ehliyet başvuruları ile bunların basılarak sahiplerine teslimi artık Nüfus Müdürlüklerine geçti. Yeni kimlik kartları ile birlikte yoğun bir çalışma temposuna giren nüfus daireleri kimlik ücretlerini nakit paralar alırken bu durum tamamen değişti. Artık yeni alınacak TC kimlik kartları, Pasaportlar ve Ehliyetler ile bunların harçları bankalar ile PTT şubeleri üzerinden yatırılıyor ve nüfus daireleri de anlık olarak işlem yapabilme özelliğini alıyor. Para yatırmadan gittiğiniz takdirde nüfus dairelerinde işlem yapamıyorsunuz çünkü sistem buna müsaade etmiyor.

Ödeme Öncesi Randevu

Yeni bir kimlik başvurusu, yada kaybettiğiniz kimliğiniz için olduğu gibi ehliyet başvurusu ve pasaport alımları için de Nüfus Müdürlüklerinden randevu alınması gerekiyor. Bazı bölgelerde randevusuz işlem yapabilme imkanları oluyor olsa da yoğun ve kalabalık şehirlerde bu pek mümkün değil. Bu nedenle oluşabilecek ihtiyaçlara binaen vakit kaybetmeden randevu alarak işlemlerinize başlamanız faydalı olabilir.

Ödeme Yolları Çok

Başvuru için randevu alındıktan sonra alacağınız hizmetin bedelini yatırmanız gerekir. Bunun için banka şubelerini, PTT şubelerini, ATM’leri, internet bankacılığını seçebilirken aynı zamanda sahibi olduğunuz kredi kartınız ile de ödeme yapabilme imkanları bulunuyor. Tüm bankalar ile anlaşmalı olmasından dolayı kart ayrıcalığı bulunmadan ödeme yapabilmeniz için yine internete ihtiyacınız oluyor. Akıllı telefonlar üzerinden de yapabileceğiniz bu ödeme için interaktif vergi dairesine giriş yapmanız yeterli oluyor.

Kredi Kartı İle Ödeme İnternetten

İnteraktif Vergi Dairesine giriş sonrası sol bölümde değerli kağıt ve harç ödeme menüsünden giriş yapıyorsunuz. Burada karşınıza mavi şeritli 7 menü çıkıyor. Burada bulunan menülerden hangisine başvuru yapmak istiyorsanız onu seçiyorsunuz. Örneğin TC Kimlik Kartı Bedeli Ödeme menüsü seçtiğinizde sizi karşılayan sayfaya TC numaranızı, Adınız ve Soyadınızı, İlinizi ve Vergi Dairenizi seçiyorsunuz. Daha sonra kartınızla ilgili yapacağınız işlemi seçiyorsunuz ki daha sonra kart bedeli otomatik olarak yansıyor. Örneğin kimlik kartı kayıp bedelini seçtiğinizde karşınıza 45 tL ücret çıkıyor. Bu ücreti yatırdıktan sonra Nüfus Müdürlüğüne giderek işlem yapabiliyorsunuz.

ATM’den Ödeme İmkanı

Nakit ödeme yapmak istiyorsanız burada en yakın bir bankamatiği kullanabilirsiniz. Son dönemlerde nüfus dairelerinin bulunduğu hükümet konaklarında bankaların ATM leri de bulunabiliyor. Buradan ödeme yapmanız hızlı ve kolay olabilir. Yeni Kimlik Parasını ATM’den yatırma başlıklı yazımız ile bu hususu daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler