Kredi Kartı Üzerinde Müşteri Numarası Nerede Yazar?

Bir bankanın aynı kart üzerinde bile farklı basım şekilleri bulunuyor olması her ne kadar enteresan bir durum olsa da, genelinde aynı numaralar yazmaktadır. Kredi kartı üzerinde hesap numarası yazar mı sorusunun cevabını merak edenler aslında kartın üzerindeki bir çok numaranın ne anlama geldiğini soruşturur. Geneline bakarsanız kredi kartları üzerinde hesap numarası yazmaz. Bazı bankalar bunu müşteri no diye özellikle belirterek yazıyor olsa da, bazıları da yazmaktan kaçınıyor.

Kredi Kartı Hesap Numarası

Kredi kartı ön yüzünde üzerinde dörde bölünmüş 16 haneli bir kredi kartı numarası bulunmaktadır. Bu numara bağlı bulunan bir hesap olsa dahi hesap numarası ile ilişkili değildir. Dolayısıyla sizin müşteri numaranız yada diğer bir deyişle hesap numarası olduğu anlamına gelmez. Bankalar kredi kartı tahsisi yaparken aynı zamanda kişilerin bu bankalar üzerinde vadesiz TL hesabı açmaları zorunlu değildir. Yani kişi isterse sadece kredi kartı alabilir.

Kredi Kartlarında Müşteri Numarası

Bazı bankalar hesaplarına tanımlı olan kredi kartlarının basımında kişinin hesap numarasını da ekleme ihtiyacı duymuş olsa da, bu zaman içerisinde değişebilmektedir. Yani A bankasının B kartlarından birinde hesap numarası yazarken bir diğerinde de bu yazmayabilir. Kişinin borcunun ödenmesinde gecikme olması halinde bankalar ödemeyi otomatik olarak asgari düzeyde alabilmek için bir hesap bulunmasını ve bu hesaba da ek hesap tanımlı olmasını ister. Sebebi ise kartın borcunun ödenmesidir. Ödenirken aynı zamanda hesapta tanımlı ek hesap üzerinden ödeniyor olması bankaya ikinci kez kazandıracağından böyle bir adım atma yoluna giderler.

Örnekle tanımlarsak; Garanti Bankasının tahsis ettiği taraftar kredi kartları da dahil olmak üzere Bonus Kredi Kartı üzerinde kart sahibinin adı soyadının altında müşteri numarası yazmaktadır.

Akbank Axess Kredi kartı üzerinde müşteri numarası yazmazken yine Akbank Neo kart üzerinde kişinin adı soyadı altında yine müşteri numarası yazar.

Yine aynı şekilde Yapı Kredi World Card üzerinde kredi kartı numarası yazarken müşteri numarası yazmaz.

Bankamatik Kartları Üzerinde Hesap Numarası

Kredi kartı üzerinde hesap numarası yazmayan bankalar bu durumu hesap kartları için farklı değerlendiriyor. Nedeni ise bu kartın bir hesabının olmasıdır. Müşteri numarası bankalar üzerinde kişilere tahsis edilen bir numara ve para gönderimi ile alımları bu numara üzerinden yapılmaktadır. Uluslar arası İban numarası ile tanımlanabilen bu numaralar altı haneli olsa da biraz uzun olabiliyor. Bu uzunluk ise başına sıfır konularak tamamlanıyor.

Yorum yapın

Krediler