Kredi Kartı Faizleri, Akdi Faiz, Gecikme Faizi, Nakit Avans Faizi ve Limit Aşım Faizleri

Milyonlarca kişinin kullanmasına rağmen sadece faiz kelimesi ile geçiştirilen kredi kartlarının farklı faiz oranı ve hesaplamaları mevcuttur. Hepsinin ortak noktası faiz olmasına rağmen bu faiz oranlarındaki değişiklik ise türüne ve çeşidine göre değişiyor. Öncelikle bu faiz oranlarının ne olduğuna bir bakalım.

Güncel Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartlarınıza ait yapacağınız işlemler için dört farklı kredi kartı faizi oluyor. Bu durum TL ve döviz cinsinden iki farklı yönden değerlendiriliyor.

Akdi faiz Oranı                  % 2,15

Gecikme Faiz Oranı        % 2,65

Nakit Avans Faiz Oranı  % 2,15

Limit Aşım Faizi                 % 2,15

Yabancı Para Akdi Faiz   % 1,72

Yabancı Para Gecikme Faizi         % 2,22

Kredi kartının akdi faiz oranı % 2,25 iken alınan karar gereği Nisan 2019 tarihinden itibaren bu rakam 2,15 seviyesine çekildi. Bununla birlikte gecikme faiz oranı da 10 puan indirilerek 2,65 seviyesine alındı. Bu durum elbette kart kullananlar tarafından olumlu karşılansa da her zaman olduğu gibi yeterli bulunmadı. Kart kullanıcılarının dikkat etmedikleri hususlardan birisi kartına işlenen faiz ve ne zaman uygulandığı. Bu durumu bilen tüketiciler mevcut faizi en aza indirirken bilmeyenler ise bu durumun dışında kalıyor. Fakat kullandığınız karta ne ödediğinizi bilmeniz gerekir.

Akdi Faiz Neye Uygulanıyor?

Bu faiz oranı mevcut kart borcunuzun asgari ödeme tutarını yada bu tutarın üzerinde yapacağınız ödemeler sonrası kalan tutar için hesaplanan faizdir. Örnek verecek olursak kredi kartınızın 2 bin lira borcu bulunuyor. Bunun 500 TL si ise asgari ödeme tutarınız. Siz bu tutarı ödediniz. Kalan 1500 lira için ise akdi faiz uygulanıyor. Alışveriş faizi olarak bilinen akdi faiz işlemi için kartınızın önceki dönem borcu da önemli.

Gecikme Faizi Nedir?

Kredi kartınızın mevcut borcu sonrası ekstrede belirtilen asgari tutarın altında ödeme yapmanız halinde asgari ödeme tutarının tamamına ödeme yapmadığınız tutar için hesaplanıyor. Yani asgari tutarı ödediniz. Kalan borç için gecikme ödenmez. 2 bin lira borcunuza 500 TL asgari ödeme tutarı belirlenmişse ve siz 300 TL ödemişseniz burada kalan 200 lira için gecikme faizi ödemesi yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Nakit Avans Faizi

Kartınız üzerinden nakit avans hizmeti alabiliyorsunuz. Bu avans hizmeti için aldığınız tutar ve vadesi önemli. Maksimum 12 ay vadeye kadar avans kullanma imkanınız oluyor. Bu durumda kredi kartınızdan alacağınız nakit için vade süresince ödeyeceğiniz faiz oranına nakit avans faizi diyebiliriz.

Limit Aşım Faizi

Bizlere tahsis edilen kartlar limitler dahilinde veriliyor. Bu limitler dahilide de işlem yapabiliyoruz. Fakat bazı durumlarda kartımızın limiti üstünde harcama söz konusu olabiliyor. Bu durumda aşan miktarlar için limit aşım faizi uygulanıyor. Yasalar gereği yılda iki kez limitinizin % 20 oranında limit aşımı söz konusu olabiliyor.

Yorum yapın

Krediler