Kredi Kartı Asgari Tutarını Ödemek Notumu Etkiler mi?

Hesap kesim tarihi belli olan kredi kartlarına asgari ödeme yapınca kredi notu kötü etkilenmez. Tam aksine bankanın en çok sevdiği müşteriler asgari ödeme yapanlardır ve gecikmelerden yada ufak para ödemelerinden kazançlarını arttırıyorlar. Fakat aklınızda soru işaretlerinin kalmasını istemeyiz, kredi kartının asgari ödemesi kredi puanını etkilemez.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Ancak kredi kartının asgari tutarını 3 kez arka arkaya ödediğiniz durumlarda bankanın size ödeme ihtarnamesi gönderme ihtimali söz konusudur. Yani arka arakaya 3 defa sadece asgari tutarı ödemeniz maalesef kredi skorunuzu etkileyecektir. Çünkü bu durumda banka ister istemez planlarını ve beklentilerini sekteye uğratmış olacak ve gereken nakit akışını zor sağladığı için zora girecektir. Bu durumda da hıncını buna sebep olan vatandaştan çıkarmaya çalışacaktır. BU DURUMDAKİ KİŞİLER İÇİN ÖNERDİĞİMİZ TÜYOYU YAZI SONUNDAN OKUMANIZ MÜMKÜNDÜR!

İLAVE BİLGİLENDİRME: Asgari tutarlarını tam ödeyen ancak bunu düzenli yapan kişilerin kredi puanlarında bir nebze olsun düşme olsa da bu düşüşün belirli bir dereceye kadar olduğuna dair kredi skor kuruluşlarından yeni ve güncel bir istihbarat almış bulunmaktayız. Ancak maalesef bu bilgi henüz ‘iddia‘ niteliğinden “kesin bilgi” niteliğine erişememiştir. O sebeple aksiyon almadan önce bu konuda emin olmayı bekleyiniz. Eğer bankacı tanıdığınız var ise siz de bu hususta sorgulamalar, araştırmalar yapınız ve sitemize bilgilendirici mailler atınız.

Asgari Ödeme Yapmak Kredi Puanını Etkiliyor mu?

Kredi notunu etkileyen faktörler açısından araştırma yaptığınızda, sadece borçlarınızı zamanında ödediğinizde bile kredi notunuzun yükseleceğine dair açıklamalara sık sık rastlayabilirsiniz. Fakat, burada genel bir anlama bakmak yerine detaylı araştırma yapmanız daha doğru olacaktır. Çünkü, borç ödeme işlemlerinde size sunulan bazı farklı miktarlar bulunmaktadır. Bunun en temel örneğini verebileceğimiz kredi kartlarında, asgari tutar ve dönem borcu şeklinde olmak üzere iki farklı miktar belirlemesi yapılacaktır.

Eğer siz düzenli olarak ödemenizi yapıyor ama bu ödemeleri de kredi kartınız için belirlenen asgari ödeme tutarına göre yapıyorsanız, ne yazık ki çok doğru bir adım atmadığınızı bilmelisiniz. Çünkü, asgari tutar bankaya yapmanız istenen en düşük ödeme miktarını ifade etmektedir. Hesaplanırken de dönem borcu dikkate alınarak %40 ya da %30 oranında bir işlem yapılacaktır.

Eğer kredi kartınız ile kullanım yaparken bir yandan da kredi notunu arttırmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken zamanında değil eksiksiz ödeme de yapmaktır. Bunun için de ödemelerinizde dönem borcu üzerinden işlem yapmalısınız. Dönem borcu her zaman için yüksek değerde yayınlandığından dolayı kişiler bu tutarları ödemekte zorlanmaktadır. Bu duruma karşı da alınabilecek önlemler oldukça basittir.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanını etkileyen faktörler açısından yaptığımız araştırmalar sonucunda da asgari ödeme miktarlarının size çok büyük bir fayda sağlamadığını görmekteyiz. Bundan dolayı dönem borcu ödemesi yapmayı ihmal etmemelisiniz. Dönem borcunun miktarı fazla geldiğinden dolayı ödeme yapamıyorsanız, dönem borcunuzda yazılı olan tutarı kontrol almak için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Dönem borcu hesaplanırken dikkate alınan durumları aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

  • Dönem borcunda, bir aylık sürede yaptığınız harcamalar karşınıza çıkacaktır.
  • 30 günlük süre göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamalarda, taksitli alışverişlerinizdeki miktarın tamamı dönem borcunuza yansımayacaktır. Dönem borcunda, yalnızca o aya denk gelen taksit ve onun miktarı yayınlanacaktır.
  • Dönem borcu içerisinde, bankanın sizden tahsil edeceği hesap işletim ücreti ya da kart aidatı gibi kesintiler de bulunmaktadır.

Üç madde ile dönem borcunun nasıl hesaplandığını ve dönem borcu içerisinde hangi harcamaların yer aldığını yukarıdaki gibi açıkladık.

Kredi Kartıyla Kredi Notu Yükseltme Yöntemi

Eğer kredi notunu etkileyen unsurlar için daha etkili bir işlem yapmak istiyorsanız, kredi kartınız size yetecek hatta artacaktır. Fakat, kredi kartınızı nasıl kullanmanız gerektiğini doğru tespit etmelisiniz. İlk olarak, yazımızın başından beri belirttiğimiz gibi kredi kartı borçlarınızı dönem borcunu dikkate alarak, eksiksiz ve zamanında yatırmanız gerekecektir. Bunun dışında nakit harcama alışkanlıklarınızı düşürerek, kredi kartınıza daha fazla yönelebilirsiniz. Fatura ödemeleriniz için kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Sadece bu yöntemler uygulandıktan sonra ödemede bir problem ortaya çıkmazsa, sadece 2 aylık sürede kredi notunuzun hızlı bir şekilde arttığını görebilirsiniz.

TÜYO: Borcun asgarisi yerine asgari tutardan biraz daha fazla ödeme yapmanız bankaların kredi notu derecelendirmesi yazılımlarının ve botlarının gözünde daha üstün itibar sahibi olmanıza yarayacaktır. Mesela asgari tutarınız 300 TL ise siz 305 TL ödeme yapın. Bu taktik sayesinde kredi notunuz fazla düşmeyecektir.

Yorum yapın

Krediler