Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ?

Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi? Ev Kadınları Kredi Kartı alabilir mi? daha çok hanımların sorduğu soru. Bunun nedeni elbette kadınlara tanınan kozmetik ürünü alımları, cilt sağlığı gibi harcamalar ve giyim kuşam için ödeme aracı sahibi olabilmek. Ev Kadınlarına kredi kartı veren bankalar arayışında olan hanımlar bu konuda çok şanslı.

Bankaların kişilere para karşılığı para satması yadırganabilir. Özellikle dinimizce engel olan faiz konusu aşılması amacıyla kurulmuş olan katılım bankalarının durumu da tartışılır durumda. Yani burada tüketicinin kendi mantığına kalmış bir durum.

Ev kadınlarına kredi veren başlıca bankalar;

  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • QNB Finansbank
  • Denizbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • HSBC
  • Şekerbank

Günümüzde insanların zorlaşan hayat şartlarına ayak uydurabilmeleri için bir ailede iki kişi birden çalışması gereken durumlar olabilmektedir. İki ya da üç kişilik bir ailede çoğu zaman hem erkeğin hem de bayanın çalışması gerekebilir. Ancak bazı ailelerde bayanlar çeşitli nedenlerden dolayı çalışamayabilir ve ev hanımı olarak ailelerine yardımcı olabilirler. Geçim derdi, faturalar ve borçlar derken bazen insanlar geçim sıkıntısına düşerler ve bu durumda ihtiyaçların karşılanması için bankalardan kredi çekmek durumunda kalabilirler. Özellikle ev hanımları bazen kendi isimlerine kredi kullanmak isteyebilir. Ancak bankaların müşterilerine kredi kullandırırken aradıkları bazı şartlar vardır. Ev hanımları bu şartları taşımadığı için bazı bankalardan kredi kullanamazlar. Ev hanımlarına kredi veren bankalar da bulunur ancak genel olarak birçok banka ev hanımlarına aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı kredi vermez.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

Bankaların kredi kullandıracağı zaman aradığı ilk şart kişilerin gelir belgesidir. Çünkü banka müşterisinin ne kadar geliri olduğunu görmeden istenilen tutarda krediyi müşterisine vermez. Ev hanımları çalışmadıkları için ve bir gelirleri olmadığı için birçok banka tarafından ret edilir ve ev hanımlarına kredi verilmez. Ancak ev hanımlarına da kredi veren birkaç tane banka vardır. Bu bankaların yani Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankaların da ev hanımlarına kredi verirken dikkat ettikleri ilk şey eşlerinin gelir belgeleridir.

Bu gelir belgesi olmaz ise banka SGK’sı olmayan, herhangi bir işte düzenli çalışmayan ve de hiçbir güvencesi olmayan ev hanımına kredi vermekten cayacaktır. Çünkü bu kuruluşlar risk almak istememektedirler.

 Yani ev hanımları eşlerinin gelir belgelerini bankaya ileterek kredi kullanabilmektedir. Bunun dışında kişilerin üzerlerine tapulu olan ev ve arsa gibi taşınmazlar da bankaların kredi verirken dikkate aldığı konulardandır. Hangi bankalar ev hanımlarına kredi veriyor ? sorusunu ise şöyle yanıtlayalım . Ülkemizde ev hanımlarına sorunsuz bir şekilde kredi veren bankalardan bir tanesi Denizbank’tır. Ayrıca yine ülkenin önemli bankalarından olan İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası da ev hanımlarına yukarıdaki kriterleri göz önüne alarak belirlenen miktarda ihtiyaç kredisi vermektedir.

Kısacası neredeyse her banka ev hanımlarına finansman sağlamaktadır. Eskiden finans kuruluşları bu kadar cesur değillerdi. Ancak son zamanlarda bankaların yasalara uygun şekilde eşlerin kredi skorlarına erişebilmesi ve de finansal durum ile alakalı diğer kişisel bilgilere erişebilmeleri onları ciddi anlamda cesaretlendirdi.

Ancak yazımızı bitirmeden belirtmek isteriz ki; bu kartlar ödenmediği takdirde eşlerin mallarına haciz konulması söz konusu olabilir. Çünkü bu kartlar genellikle diğer eşin kefilliği ile verilebilmektedir. O sebeple ev hanımı bu ödemeyi yapmadığı takdirde eş hakkında ilamsız icra takibi yapılması mümkün olacaktır.

 

Yorum yapın

Krediler