Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nedir?

Adı da üstünde olan esnafların alabildiği esnaf kefalet kredisinin adresi Esnaf odalarıdır. Her esnaf için ayrı bir oda kurulurken şehir bazında tek bir oda bulunur ve aynı mesleği yürütenler bu mesleklerin ifası için bu odaya kayıtlı olmaları gerekir. Zira ruhsat için istenilenlerden sadece bir tanesidir. Esnaf Kefalet Kredisi iş yerlerinin mevcut borçlarını kapatma ve işyerini geliştirme amaçlı olarak verilebilir. Kredilerin adresi bankalara nazaran çok düşük faizlerle verilmesi nedeniyle esnafların en çok tercih ettiği Esnaf Kefalet Kredisi ödeme imkanları ile de ön sırada kendisine yer buluyor.

TÜYO: Esnaf kredisi denilen oluşuma son zamanlarda birçok esnaf “ödeyemeyeceği borçlar” takmış durumdadır. Bundan mütevellit Esnaf dernekleri borç nedeniyle banka hesaplarına doğrudan e-haciz işlemleri başlatmak için gereken temasları yürütmektedir. Yani hızlı bir şekilde icra takibi başlatıp aynı gün banka hesabınızdan haberiniz dahi olmadan para çekebilecekler. İşte bundan dolayı bankada nakit para tutmaktan imtina eden esnaflar bile artmaya başlamıştır. Sistem bir bütündür en nihayetinde. Bir yere yapılan basınç her bir kısmını etkilemektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi

Üyesi olduğu esnaflara ihtiyacını karşılamak, mevcut borçlarının ifası ile iş yerini geliştirebilmesi için gerekli maddi varlığı finansör olmak üzere Esnaf Odalarının da görevleri bulunur. Zira üyeleri bu odalara aidat ödemesi yapmaktadır. Bankalar ile anlaşmalı olarak üyelere kredi imkanı verilen Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Kooperatiflerin de desteğini alarak Halkbank aracılığıyla esnaflara kredi imkanı vermektedir. Esnaf kişiler nasıl kredi alacağını bu yazımız ile öğrenip alabilir. Zira webkredi.org ailesi olarak Esnaf Kefalet Kredisi nasıl alınır, şartları ne bunları ele almak istedik.

Zaman zaman yaşanan ekonomik sıkıntılar, ülke ekonomisi ile döviz kurlarındaki anlık oynamalar neticesinde esnaflar da kötü etkilenen kesimlerden. Bunun için zor durumdaki esnafların kredi kullanabilmeleri için devlet destekli krediler de sunuluyor. Fakat en çok desteği üyesi olduğu kuruluşa bağlı olarak anlaşmalı Halkbank üzerinden alabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisinin Şartları

Öncelikle esnaf olmasından dolayı alınacak kredilere kefillik şartı aranmıyor. Bu nedenle daha avantajlı bir konuma gelinmiş oluyor. Buradan aldığı ya da alacağı kredinin kullanması gerektiği sınırlı bir çerçeve bulunmuyor. İstediği gibi harcama imkanlarına sahip oluyor. İster borcunu kapatsın, ister işini büyütsün. Bu kredi de destekli verilen krediler gibi ayrı şartlar söz konusu değil.

Kredinin alınabilmesi için ilk şart esnaf yada belirtildiği üzere sanatkar olmak. En önemli şart Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı olunması ve kayıt sicilinin bulunması yeterli oluyor. İş koluna göre birden fazla odaya sahip olan üyeler için bu kredi tahsisi söz konusu değil. Odaya kayıtlı olan iş yerinin yada ikamet adresinin de ilgili oda adresinde bulunması gerekiyor. Vergi borcunuz bulunuyorsa bu krediye başvuru öncesi borcunuzu kapatmalısınız. Aynı zamanda bankalardan kredi alabilme skoruna sahip olunması gerekiyor. Kredi notu düşük olan kişiler için bu esnaf kefalet kredisi verilmeyebilir. Bugün odaya kayıt oldunuz yarın kredi başvurusu yapayım diye bir olay bulunmuyor. Bunun için de en az bir yıllık üyelik şartı aranıyor.

Esnaf Kefalet Kredisine Başvuru

Başvuru şartlarını taşıyan esnaf bu krediyi alabilmesi için odaya yada kooperatife yazılı olarak başvurması gerekiyor. Esnaf odası kendi bünyesinde bunu değerlendiriyor ve kabul edip etmediklerini 15 gün içerisinde başvuru sahibine bildiriyor. Başvuru olumlu sonuçlanırsa oda bu başvuruyu Halkbank’a iletiyor. Halkbank aldığı bu başvuru ile kendi bünyesinde inceleme yapar, kredi notu gibi eksiklikleri taşıyorsa esnafa kredi tahsisini yapar. Daha önce alan esnaflar için  hazırlamış olduğumuz Esnaf Kefalet Borç Sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz. 

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Başvuru Evrakları

 • Nüfus Cüzdanı
 • Vergi Levhası
 • Oda Kayıt Belgeleri
 • İkametgah
 • Yıllık Ciro Belgesi
 • SGK (Sigorta kaydı)
 • Şoförler için Araç Ruhsatı
 • Sicil Tasdiknamesi

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Bankadan kullanacağınız Esnaf kefalet kredisinin vadesi en az 12 ay en çok ise 60 ay üzerinden yapılabiliyor. 12 ay vadede kredi alacaklar yüzde 4, 60 aya kadar olanlar ise yüzde 5 oranında faizler ile kredi alabiliyor. Limitler ise esnafın riskine ve cirosundaki tutarlara göre değişiklik gösterebiliyor. Alacağınız esnaf kredisinin ödemeleri ise 3 ve 6 ayda bir olmak üzere de yapılabiliyor.

Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Sorumluluğu

Burada dikkat etmeniz gereken husus krediyi bağlı olduğunuz esnaf odasına bağlı olarak almak mı yoksa diğer bankaların sunduğu esnaf kredilerinden almak mı olacaktır. Esnaf ve Sanatkarlar Odasına bağlı olarak alacağınız kredi için kefillik söz konusu olmazken diğer bankalardan alacağınız esnaf kredileri için kefillik istenebilir.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Kredileri

Esnaf Kefalet Kredileri ile yetkilendirme hususu TESKOMB tarafından yapılmaktadır. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliğince esnaf kefalet kredisi alınma şartları ile diğer hususlar belirlenmiştir. TESKOMB’un sunduğu kredi çeşitleri şu şekilde;

 • İşletme Kredisi
 • Aylık Eşit Taksitli Kredi
 • İskonto Kredisi
 • Şoförlere Taşıt Edindirme Kredisi
 • Şoförlere Taşıt Onarımı Kredisi
 • Kamyonet Yenileme Kredisi

İşletme Kredisi

Kooperatife ortak olan üyelere verilen kredinin veriliş amacı hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılabilmesidir. Kredi vadesi 12 ay ile 60 ay arasında. En üst limit ise 200 Bin Lira.

Bu limitler her yıl güncellenmekte ve enflasyon oranları göz önünde bulundurularak arttırılmaktadır. Siz de güncel limitleri kooperatiften arama yapmak suretiyle öğrenebilirsiniz.

Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi

Kredinin vadesi 12 ay ile 24 ay ile sınırlı. Limit ise 200 bin lira olarak belirlenmiş.

Bunu kullanarak kafe açan çok kişi var. Özellikle de üçüncü nesil kahveci dükkanı açmak istiyorsanız bu kredi türünü seçmeniz çok mantıklı olacaktır.

İskonto Kredisi

Kredinin vadesi 1 ile 9 ay arasında bulunuyor. Limit 200 bin lira. İşletme giderleri ile senetlerin iskontosu için tahsis ediliyor.

Şoför Taşıt Edindirme Kredisi

1 yıl ile 5 yıl arasındaki vadelerde en fazla 200 bin lira kredi alınabiliyor.Otomobil, kamyonet ve minibüs için 3 yaş, kamyon ve otobüslerde ise 5 yaşına kadar araç alımları için veriliyor.

Bu kredi okul şoförü olacaklar için gayet makul görünüyor.

Taşıt Onarım Kredisi

Şoför ve nakliyecilerin yararlanabildiği kredinin limiti 200 bin lira.

Ancak elbette bunun bazı katı şartları bulunmaktadır. Öyle her türlü zararlarda bu türden bir kredi ne yazık ki çıkartılamamaktadır.

SON NOT: Arkadaşlar bu kredi türüne yönelik yapılandırma geleceği yönünde söylentiler var. Buna aldanmayın. Krediler devlet destekli oluşumlar tarafından verilse dahi yapılandırmaya tabi tutulmaz. Çünkü bankacılık ve sigortacılık sektörü hep birbirine bağlıdır. Eğer birine iltizam geçilirse diğer banka bundan ciddi zarar görebilir ve haksız rekabet oluşabilir. Daha da kötüsü uluslarası arenada itibarımız zedelenebilir.

Yorum yapın

Krediler