Esnaf Kefalet Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Esnaf Kefalet Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? Devletin esnaf tüketicilere sağlamış olduğu esnaf kefalet imkanının sebebi devletçe desteklenen bankaların vereceği esnaf kefalet kredisi alabilmesidir. Yani esnafın ticari faaliyetlerinde kullanabilmesi için devletçe verilen destek kredilerinden sadece bir tanesidir. Esnaf buradan alacağı kredi ile yatırımını büyütebilir ya da farklı işlemlerinde  kullanabilir. Kredi talebinde bulunan ya da bulunacak olan esnafın yaptığı araştırmalardan birisi de esnaf kefalet borç sorgulama sayfası oluyor.

Esnaf Sanatkarlar Kooperatifi Esnafların Yanında

Yıllar önce küçük esnafın finans desteğinin sağlanması ve birlikteliğin sağlanması adıyla kurulan Esnaf Sanatkarlar Kooperatifleri bir anlamda resmi bir devlet kuruluşudur. Bu kuruluşun amacı aynı sektörde kurulan esnafı bir çatı altında toplamak ve talep olması doğrultusunda yine bu esnafların iş kurabilmeleri, işlerini büyütmeleri için gerekli finans desteğinin sağlanmasıdır. Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi kendi bünyesinde kredi vermekten ziyade anlaşmalı bankalar aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirir. Yani Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi esnaf ile banka arasında bir köprü oluşturur ve bir nevi esnafın alacağı kredi için kefil olmuş olur. Kredi almak isteyen esnafa verilen teminat mektupları ile bir anlamda kefil olan kooperatif diğer bir deyişle aracı konumundadır.

Esnaf Kefalet Borç Sorgulamayı Kimler Yapıyor?

Açıkcası daha önce esnaf olarak esnaf kefalet kredisi alan kişiler bu sorgulamaya ihtiyaç duyar. Çünkü borçlarının olup olmadığını merak ederler. Hiç kredi almayan bir esnafın bunu yapması da beklenebilir. Çünkü farklı yollardan çıkan borçlardan birisi de bu sorgulama ile öğrenilebileceği düşüncesi sahiptir. Kefalet kredisinin alınmasında en önemli sebep kredili alacak kişinin esnaf olmasıdır. İl ve ilçe bünyesinde kurulan esnaf sanatkarlara üye olan esnaflar bulundukları bölgelerden kredi alabilirler. Yani faaliyet alanı bölgesi dışında esnaf kefalet kredisi alamazsınız.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Esnafsanız, bulunduğunuz bölgedeki kooperatif üye iseniz bu krediyi alabilmeniz için Halk Bankası şubelerini bizzat ziyaret ederek şahsen başvuru yapmanız gerekir. Esnaf buradan alacağı krediyi çok daha uygun fiyatlı alacaktır. Çünkü normal tüketici kredilerine oranla daha düşük faiz oranları ile verilir ve bunun nedeni ise devletin desteklemesi ve aradaki faiz oranı farkını karşılıyor olmasıdır.

Nasıl Başvururum?

Esnaf Kefalet Kredisi talebindeki esnafın öncelikle kooperatife başvuru yapması gerekir. Kooperatife yapılacak başvurunun incelenmesinin ardından ki bu süre yaklaşık 15 günü bulabiliyor, olumlu bulunduğu takdirde kooperatifçe bankaya bildiriliyor. Bu aşamadan sonra başvuruyu alan Halk Bank kendi bünyesinde incelemesini yaparak olumlu yada olumsuz olarak kooperatife ve başvuru esnafına bildiriliyor. Alınacak kredinin nakit olarak alınabilmesi adına esnafın yatırımı ile ilgili bilgilerin de bulunması gerekiyor ki, bu bilgiler ışığında banka nakit kredi tahsisini yapıyor. Kredi talebinde bulunan kişilerin Esnaf Kefalet Borç Sorgulama işlemi de yapılıyor ki buradan borç çıkması halinde başvuru reddediliyor.

Yapılan sorgulama neticesinde esnafın borcu çıkması halinde yine kooperatif ve bankanın onayı ile Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırması yapılabilir. Dönem dönem borcunu ödemekte zorlanan esnaflar için kredi yapılandırma imkanı da verilmeye başlanıldı. Kooperatif aracılığıyla alınan kredi borçlarının ödenmemesi neticesinde esnafın kooperatifle olan ilişiği kesiliyor ve kooperatifin imkanlarından faydalanılmasına izin verilmiyor. Aynı zamanda esnaf olarak işlerinin devam edebilmesi için de bu kooperatiflere üye olunması ve üyeliğinin devam etmesi de gerekir.

Yorum yapın

Krediler