E-Okul Devamsızlık Sorgulama Nasıl Yapılır?

E okul devamsızlık sorgulama nasıl yapılır? E okul devamsızlık bilgilerine nasıl ulaşırım? Velisi Olduğum Öğrencinin devamsızlıklarını nasıl öğrenirim? Başka öğrencilerin devamsızlıklarını öğrenebilir miyim? Gibi sorularınızın cevapları yazımız içerisinde bulunuyor.

E-Okul sistemi, veliler ve öğrencilerin en çok ilgilendikler sistemlerden birisidir. Bu sistemde velileri ve öğrencileri indilendiren birçok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgilerin başında ise devamsızlık bilgisi yer almaktadır. Özellikle de lise döneminde devamsızlık durumu çok önemlidir. 10 gün özürsüz devamsızlık hakkı bulunan öğrenciler, sürekli olarak E-Okul sisteminden devamsızlık sorgulama işlemleri yapmaktadır. Gelin şimdi E-Okul devamsızlık sorgulama işlemi nedir ve nasıl yapılır göz atalım.

E-Okul Devamsızlık Sorgulama

E-Okul sistemiyle veliler ve öğrenciler, devamsızlık sorgulama işlemi yapabilirler. Devamsızlık, öğrencinin okula gitmediği ya da ilk ders yoklamaya geç kalması durumudur. Tam gün olabileceği gibi sabah ilk derse geç giden öğrenciler sabahtan yarım gün geç kalmış olur. Tam gün devamsızlık hakkından 1 gün götürürken yarım gün 0,5 gün götürür. Eğer bir nedeniniz ve raporunuz yoksa devamsızlık “özürsüz devamsızlık” olarak kaydedilir. Bu nedenle devamsızlık durumunda mutlaka raporunuz bulunmalıdır. Çünkü özürsüz devamsızlık süresi 10 gündür ve öğrenciniz 10.5 gün devamsızlık yaptığı halde sene tekrarı yapabilir.

E-Okul Devamsızlık Sorgulama Ekranı

Bu nedenle öğrenciler ve veliler, bu 10 günlük süreyi aşmamak için sürekli olarak E-Okul devamsızlık sorgulama işlemleri yapmaktadır. Böylece devamsızlığınızı yakından takip edebilir ve buna karşın önlemler alabilirsiniz.

Eğer E-Okul sisteminde devamsızlık bilgilerinizi kontrol etmek istiyorsanız E-Okul VBS sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Böylece sistemde kayıtlı bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz. E-Okul VBS’ye girdikten sonra kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girip güvenlik testiniz geçmeniz gerekmektedir. Böylece sistemin içerisine girmiş olursunuz. Bu işlemlerden sonra işlem çubuğundan devamsızlık bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

E-Okuldaki Yoğunluk

E-Okul’da sistem bazen yoğun olmaktadır. Bu dönemler genellikle sınav sonuçlarının açıklandığı zamanlardır. Bu zamanlarda E-Okul devamsızlık sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız sistem açılana dek denemeniz gerekmektedir. Bu dönemlerde öğrenciler sürekli olarak bilgilerini kontrol ettiği için sistemde fazla yüklenme olur ve sistem yavaşlar. Eğer sistemin kapalı olduğunu görüyorsanız işiniz acele değilse bekleyebilirsiniz. Bu sayede öğrenciler işlerini hallettikten sonra sistem hızlanacaktır. Aynı zamanda bazen bakım işlerinden dolayı E-Okul sistemi kapalı olabilmektedir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey bir süre beklemekten başka bir şey olmayacaktır.

Velilerin Yakından Takip Etmesi Önemli

Öğrenci devamsızlıkları özellikle takip edilmesi gereken bir husus. Ebeveynler olarak dersine girmeyen öğrencilerin bu alışkanlıkları edinmeleri ile hangi noktalara geldiğini elbette biliyoruz. Sınıfta kalmaktan ziyade eğitim öğretim hayatını tümüyle etkileyecek olan bu devamsızlık durumu sürekli tekrarlanması halinde öğrencinin eğitimi de yarıda kalabiliyor.

Özelikle dönem ve yıl sonlarında karnelerin alınma vakti yaklaştığı zamanlarda e-okula olan ilgi artıyor. Bu nedenle öğrenci, öğretmen ve veliler de e-okul girişi yapmak istiyor. Çok pratik olmasına rağmen milyonlarca kişinin aynı anda bağlantı kurmaya çalışması ise bu yoğunluk sonrası sistemler üzerinde sıkıntı olabiliyor. İlk etapta bu yoğunluk çok daha hissedilirken zaman içerisinde Bakanlık gerekli donanımla alt yapı güçlendirmesi yaptıktan sonra daha rahat girişler söz konusu oluyor.

Devamsızlık Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

E Okul Girişi yaptıktan sonra açılan ekrana doğru ve eksiksiz olarak bilgileri girmeniz gerekiyor. Daha sonra açılan sayfada öğrencinizin kimlik bilgileri karşınıza çıkar. Burada kendi öğrencinize ait tüm bilgileri görüp incelemeye başlıyorsunuz. Bunların yanında birde öğrencinizin okumuş olduğu kitapları, sınav ortalamalarını ve bunlar gibi bir çok bilgiye ulaşımda bu ekran sayesinde oluyor.

Başka öğrencilerin devamsızlıklarını öğrenebilir miyim?

E-okula kayıtlı olan öğrencilerin okul bilgilerine ulaşım için giriş bilgileriniz bilmeniz gerekir. Aksi takdirde giriş sağlayamazsınız. Öğretmenlere tüm öğrencilere ulaşım imkanı sağlanıyor. E-okul girişi için şifre istenmez. Fakat öğrencinin kimlik bilgileri istenmektedir.

Yorum yapın

Krediler