E-Okul Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır? (MEB E Okul VBS Ekranı)

Velilerin en çok giriş sağlamaya çalıştığı mecralardan birisi olan Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) öğrenciler hakkındaki tüm bilgilere ulaşım sağlayan bir MEB hizmeti. E-Okul VBS girişi ile öğrencinin özellikle sınav notları, devamsızlık bilgilerini görebilmek mümkün. Her yıl binlerce mezun veren okullar aynı zamanda yine binlerce yeni kayıt ile öğrenci portföyü genişliyor. Burada velilerin sorduğu ve merak ettiği unsurlardan birisi e okul girişi nasıl yapılır. Dilerseniz ayrıntılara göz atalım.

Öğrenci ve Veli Girişlerinde E Okul

Yaz dönemi ile tatil sonrası okulların açılması ile velilerin e okul girişlerinde artış yaşandı. Bu artış sürekli devam ederken bir sonraki tatile kadar aynı yoğunluğu yaşayacağa benziyor. Veli olarak takip etmek zorunda kaldığımız öğrencilerimizin notlarını incelemek, devam ve devamsızlıklarını takip etmek amacıyla kurulan VBS aslında bir çok bilgiye sahip. Burada öğrencinizin ders programına ulaşırken ne zaman derslerinin olmadığını da öğrenebiliyorsunuz. Aldığı yazılı ve sözlü notlar ile okuduğu kitaplara kadar öğrenmek istediğiniz hususlar için e-okul veli girişi yapılması gerekir.

E Okul Öğrenci Veli Girişi Nasıl Yapılıyor?

Bu sisteme giriş için öncelikli olarak ilgili sayfayı ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu sayfaya ulaştıktan sonra yapmanız gereken ise velisi olduğunuz öğrencinizin TC numarası ile okul numarasını girmeniz olacaktır. Bu sisteme giriş için ayrıca bir şifre söz konusu olmasa da, öncelikli olarak öğrencinizin okula kayıt olması gerekir. Bu kayıt sonrası da girişinizi yapabiliyorsunuz. Burada giriş ile ayrıca MEB duyurularına da ulaşabiliyorsunuz ki güncel bilgilere de sahip oluyorsunuz.

Ana Sınıfı Öğrencilerinin E Okul Girişleri

Türkiye’de eğitim gören tüm öğrencilerin kayıtları MEB tarafından sağlanıyor. Burada ana sınıfı öğrencilerinin de kayıtları sağlandığı için bu öğrencilerimizin bilgilerine e okul üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken okul numarasıdır. Çünkü ana sınıfı öğrencilerine okul numarası verilmemektedir. Bu nedenle de öğrencisi ana sınıflarına giden kişilere geçici okul numarası verilir. Bu numara ile e-okul öğrenci veli girişi yapılabilmektedir. Zira okulların okul numarası vermeden öğrenci kaydı alması söz konusu değildir.

E Okulda Neler Yapılıyor?

Öğrencinizin kaydının yapıldığı okulda öğretmen ve idareciler tarafından öğrencinize dair tüm bilgiler sisteme işlenmektedir. Bu bilgiler ışığında öğrencinizin sınav ve sözlü notları, dönemsel olarak okuduğu kitaplar, öğrencinin diğer okullar ile yaptığı nakilleri, devamsızlıkları, başvurduğu sınavlar ve tercihleri, karne gibi tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

E Okul Mobil Uygulamaları

MEB kişilere kolaylık olması açısından kullandığımız telefonlara uyumlu olarak mobil uygulamalar da sunmaktadır. Resmi olarak sunulan bu hizmeti telefonunuza ios ve android uygulamalardan indirebiliyorsunuz. Uygulamayı bulabilmeniz için ise okul, e okul, MEB gibi anahtar kelimeler yeterli oluyor.

E Okul Öğretmen Girişleri

MEB aynı sayfa içerisinde okul idarecileri ile öğretmenlerine de giriş için bir bölüm ayırmış. Buradan öğretmenlere verilen şifreler ile girişler söz konusu. Bilgi girişi sağladıklarından dolayı burada öğretmenlere verilen yetkiler ise daha geniş. Buradan not verme, karne çıkarma gibi bir çok hizmet bulunuyor.

Yorum yapın

Krediler