Borç Kapatma Kredisi Nedir, Nasıl Başvurulur? (2019 Yapılandırma)

Borç kapatma kredisinin yeni adresi son kampanyalar eşliğinde Ziraat Bankası tarafından yapılandırma imkanları ile getirildi. Bu bankayı takip eden diğer bankalar ise Halk Bankası ve Vakıfbank oldu. Devlet bankalarının hazırlamış olduğu kredi yapılandırma işlemi ise bir çok vatandaşı rahatlatacak cinsten.

Küçük miktarlarda alınan birkaç kredi sonrası geri ödeme taksitlerinin artması krediyi kullanan kişilerde ilerleyen zamanlar için ekonomik bunalım tabiri edeceğimiz bir travma yaratıyor. Bu travma oldukça zorlu süreçlerden geçerken, kişilerin bu süreci atlatabilmesi için sıcak para diyebileceğimiz nakite ihtiyacı olur. Fakat bu nakitin karşılanması gelirler itibariyle imkansız bir hâl alabilir. Bu durumda olan kişilerin başvurabileceği bir bankacılık ürünü de borç kapatma kredisi olarak vatandaşlara sunuluyor.

Neden Borç Kapatma Kredisi

Finansal ihtiyaçlarımızı karşılamak adına bankalardan kredi kullanmak artık çok kolay ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bankalar da bu anlamda tüketicileri teşvik etmek konusunda oldukça aktif bir çalışma sergilemektedirler. Milyonlarca kişi bankalarla kredi ilişkisinde bulunmaktadır ve haliyle de bankalara karşı borçlu kişi sayısı oldukça yüksek sayıya ulaşmış durumdadır.

Bankalara borçlu olan kişilerin zorlukları ise son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir mevzudur. Zamanla gelir durumunda zorluklar yaşayan kişiler aldıkları kredileri geri ödemekte zorlandıkları zaman bu duruma çare aramaktadırlar ve bu noktada da borç kapatma kredisi imdatlarına yetişmektedir. Bu uygulamaya ayrıca refinansman adı da verilmektedir.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç kapatma kredisi, kredi borçları nedeni ile zorluk yaşayan ve hukuki problemlerle karşılaşmak durumunda olan kişilerin kullandıkları kredi türüdür. Bankalardan alınan çeşitli kredilerin tek bir bankada ve yeni bir faiz oranı/vade süresi ile birleştirildiği kredi türü olan borç kapatma kredisi bugün Türkiye’de neredeyse tüm bankalar tarafından sağlanmaktadır.

Borç kapatma kredisi uygulamasında, başvuruda bulunacağınız banka diğer bankalardaki kredi borçlarınıza dair belgeleri sizden talep eder. Banka daha sonra verdiğiniz bu kredi borçlarını mahsup eder ve bu tutara denk bir krediyi tarafınıza tahsis eder. Bu kredi yeni bir faiz oranı ve yeni bir vade süresi ile uygulanmakta olduğundan taksit tutarlarınız düşecektir ve ayrıca hukuki probleme neden olabilecek borçlarınız kapanmış olacaktır.

Borç Kapatma Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Bankalara olan kredi borcunuzun tutarı ve kalan vade süresi bu noktada kritiktir. Çünkü alacağınız yeni kredi, yeni bir faiz oranı ve vade süresi ile hesaplanacağından faiz maliyetiniz artış gösterecektir ve fazladan bir maliyet ortaya çıkacaktır. Bu nedenle maliyet hesaplamalarınızı çok iyi yapmanız gerekmektedir.

Genel olarak borç kapatma kredisi uygulamalarında gözden kaçan bir detay da erken ödeme cezasıdır. Bankalar tarafınıza erken ve toplu bir şekilde ödemiş olduğunuz kredi borçlarınız için kredi türünüze göre bir ceza maliyeti çıkarır. Bu maliyet eklendiğinde ortaya çıkan yeni kredi borcunuz ile bu borçları ödemeye devam etmeniz durumunda ortaya çıkacak olan kredi borcunu kıyaslayarak karar vermeniz gerekmektedir.

Yüksek limitli kredi kartlarınızı kapattırmak için tercih edebileceğiniz bu kredi türünden faydalanarak kredilerinizin belirli bir kısmını da kapattırabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Borç Kapatma Kredisine Nasıl Başvurulur?

Mevcut kredi ve kredi kartı borcunuzu kapatmak için Borç Kapatma Kredisi borcunuz olan bankadan alınması en mantıklı yoldur. Çünkü banka bu tür başvurulara daha sıcak bakarken, başka bankadan alım yapmak istemeniz halinde ödemeleriniz, kredi notunuz gibi kriterler nedeniyle talebinize daha soğuk bakılabilir. Farklı bankalar nezdinde olan borçlarınızı kapatmak istiyorsanız tüm borçlarımı bir bankada nasıl toplarım başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hangi Bankalar Borç Kapatma Kredisi Veriyor?

Parasal başvuruların ana merkezi olan finans kuruluşları kredi vermek için cazip teklifler ve kampanyalar eşliğinde tüketicilere ulaşma çabasında. Verilen kredilerden fazlasıyla pay kapmak için elinden geleni yapan bankalar başvuru sahibinin gerekli şartları taşıyor olması halinde her türlü krediyi verme eğilimindedirler. Genel olarak hepsi aynı başvuru şartları ile gerekli belgeleri talep ederken işleyiş açısından küçük farklılıklar taşıyor olabilir. Fakat talebinizi her banka karşılayacak seviyededir.

Yorum yapın

Krediler