Banka Borcundan Kurtulun (Kredi Kartı Yapılandırma)

“Kredi kartı borcu yapılandırma” olarak bilinen ve zaman zaman bankalarca müşterilere uygulanan hizmet güncel olarak devlet bankalarınca uygulanıyor. Bu uygulamanın diğer özel bankalarca uygulamaya alınması beklentiler arasında olsa da, muhtemel yapacakları yapılandırma sonrası faiz oranlarının devlet bankalarında olduğundan daha yüksek olabilir.

KÜÇÜK AMA İŞE YARAR UYARI VE TÜYO: Banka borcundan kurtulabilmek için ucuza çok etkili yöntemlere satanlara sakın inanmayın. Bunlar ayan beyan dolandırıcılık yapan üçkağıtçı kişilerdir. Ayrıca şunu asla unutmayın sizi bankadan ya avukatınız ya da yine bir başka banka kurtarabilir. Bu ikili haricinde kim ne diyorsa her daim şüphe ile yaklaşın ve sorgulayın. Aksi halde onlarca lira zarara uğramanız mümkün maalesef.

Kredi faizlerinin düşmesinin ardından seçimin yaklaşması ile oluşan siyasi baskı neticesinde devlet bankaları kredi faiz oranlarının düşmesini hızlandırdı. Kamuya ait olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası bu anlamda önemli adımlar attı. Bu adımların arkasından özel bankalarında hareket etmesi beklentiler arasında olsa da, tüketiciler kredi alımı için hâlâ çok yüksek oranlardaki faizlerden şikayetçi.

Devlet bankaları  yaptıkları bu   yapılandırma hamlesinin ana fikri kredi kartı borçlarından kurtulmak. Bu hususta borcunuzu ödemek için bankalardan alacağınız kredilerin faizleri yüzde 1,10 seviyelerine kadar çekilmiş durumda. Bu oran öylesine düşük bir rakam ki, borcunu ödeyebilen kişilerde dahil olmak üzere bu alternatiften yararlanma çabasına girdi. Bu durum kendilerine yakın gördükleri devlet bankalarına güveni artırırken biraz daha yakınlaştırıyor. Bu sayede özel bankalarda bir nevi müşteri kaybetme riski ile karşı karşıya.

Ziraat Bankası Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yapılandırması

Devletin bankası olarak önemli bir konumda olmasına rağmen kredi kartı pazarında oldukça geride kalan Ziraat Bankası Combo Kart ile hizmet veriyor. Bu kartın pazarını genişletmek adına kişilerin başka bankalara olan kredi kartı borçları yapılacak yapılandırma ile Ziraat Bankası tarafından ödenecek. Bu ödeme karşı bankaya Ziraat Bankası tarafından gönderilecek ki, para kişiye verilmeyecek. Borcu kapatılan kartın kapatılması neticesinde banka talebi olan kişilere yeni kartları olan Ziraat Bankası Combo Kredi Kartı tahsis edecek. Tahsis edilen kartın limiti ise yine kişinin gelirine oranla belirlenecek ve yüksek rakamlardan oluşmayacak.

Halk Bankası Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması

Banka 31 Aralık 2018 tarihine kadar oluşan kredi kartı borçlarının yapılandırılabilmesi için kişilere gerekli desteği gösteriyor. Kredi kartınıza ait borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsanız başvuru yapmanız halinde sizden gelir belgesi isteniyor. Emekli kişiler de başka bankalardan maaşlarını alıyor olması halinde yine bu gelirlerini belgelemek suretiyle yapılandırma başvurusu yapabiliyor.

Kredi kartı borcunuzu kapatabilmek için alacağınız kredinin vadesi maksimum 60 ay. Bu vade oldukça uzun bir vade ki resmi olarak 36 aydan fazla vadeli olarak kredi çekilmesi güncel olarak mümkün değil. 24 ay’a kadar alacağınız kredinin faiz oranı yüzde 1,10 iken 60 aya kadar ise yüzde 1,20 olarak veriliyor. Hayat sigortası kişiye kalmış bir husus iken alınan kredi tutarının inde beşi olarak kredi tahsis ücreti ödemesi yapılıyor.

Mevcut kredi kartı borcunuz takibe düşmemişse ve varlık yönetim şirketlerine devri söz konusu değilse bankaların yaptıkları yapılandırma işlemine başvuru yapabiliyorsunuz. Kara listede olan kişiler başvuramıyor olsa da bu listeden adını sildirmeyi başarabilenler başvurabiliyor. Ticari kredi kartları için başvuru söz konusu değil.

Vakıfbank Kredi Kartı Yapılandırması

Öncelikle başka bankalara ait kart borçlarını kapatmanız ve borcunuzu Vakıfbank’a taşımanız halinde yine Ziraat ve Halk Bankasındaki oranlarda kredi kartı yapılandırma işlemi yapabiliyorsunuz. Vakıfbank’ın bu anlamda farkı 100 bin liraya kadar takibe düşen kredi borçlarının da kapatılmasını sağlarken faiz almaması. Bunun için aranan şart ise ana paranın ödenmesi yada ana paranın 12 ay vadede kapatılmasının sağlanması.

10 Bin Liralık Kredi Kartı Yapılandırması

Alacağınız 10 bin lira kredi kartı yapılandırması için 24 ay için aylık 489 Lira, 60 ay için ise 250 lira taksit ödemesi yapmanız gerekecek. Bu rakam için 50 TL kredi tahsis ücreti öderken talebiniz doğrultusunda da hayat sigortası poliçesi yaptırabiliyorsunuz. Bu poliçenin bedeli ise alacağınız tutar ile yaşınız gibi hususlar neticesinde belirleniyor.

Kredi Kartı Yapılandırması Mantıklı mı?

Tüketiciler güncel kredi kartı borçlarının en az asgari seviyesini ödeyerek borcunu ödeme yoluna gidiyor. Bu durum ise mevcut borcun sürekli faizle artmasına neden oluyor. Kredi kartı borcuna ait faiz oranlarının yüksekliği nedeni ile her zaman fırsat olarak karşınıza çıkmayacak olan yapılandırma işlemi faiz oranı münasebetiyle çok mantıklı bir seviyede. Uzun dönemde taksitlerle ödenmesi ve borcun artmaması nedeniyle mutlaka borçlu olan kişilerin yapması gerektiği bir hizmet olduğu tüm uzmanlarca kabul ediliyor.

Yorum yapın

Krediler