Altın Satımında En İyi Gün Ne Zaman? Altın Ne Zaman Satılmalı?

Altın alımı için en iyi zaman aralığı gözetleniyor. Çünkü en uygun fiyatlardan alınarak en iyi rakamlara satışa konu olacak bu yatırım ile yatırımcısına daha çok kazandıracaktır. Önceki yazılarımızı takip eden okurlarımızı altın hangi gün alınmalı başlıklı yazımız ile sizlere fikirler vermeye çalışmıştık.  Elbette aldığınızı satmanız için de önemli bir zaman beklenmeli. Bu anlamda aldığınızı yani altın satımında en iyi gün ne zaman bunun üzerinde de durmak lazım.

Haftasının Son İki Günü Satışa Konu Edilebilir.

Altın almak için en uygun fiyat aralığı için haftanın ilk iki dikkatleri üzerine çekiyor. Çarşamba günlerini de içine alabileceğimiz bu üç gün fiyatlar açısından alım için avantaj sağlıyor. Fakat Cuma günü piyasalar kapanış gösteriyor. İki günlük tatile giriyor. Bununla birlikte Perşembe ve Cuma günleri altın fiyatlarının yüksek olduğu zamanlar. Bu istatistiklere bakarak altın satımı için en iyi zaman aralığının gün açısından haftanın son iki günü olarak değerlendirilebilir.

Altın Fiyatlarının Geleceği

Elbette yatırımcılar ve ekonomistler olarak altın fiyatlarının hangi aşamalar geleceği, ne olacağını kestirmek öncesinden zor. Bunun için yazılmış senaryoları her zaman bulabiliriz. Hatta bunlara birer tüketici olarak sizlerde ekleme yapabilirsiniz. Fakat gelecek için sarf edilen sözler havada kalabiliyor. Buna rağmen yatırımcıların en çok takip ettikleri hususların başında istatistikler geliyor. Bu istatistikler ile hareket eden yatırımcı fiyatların hangi zaman aralığında hangi aşamalara kadar geldiği hakkında en azından bir fikir edinebiliyor.

Büyük Miktarda Altın Satışı Fiyatı Düşürebilir.

Aydan aya aldıkları küçük bir altın yada gram altın ile birikim yapma çabasında olan kişiler bir yana asıl yatırıma konu olan husus büyük tutarlarda altın alımı ve satımı yapan kişiler oluyor. Bir bakıma satışa konu miktar ile altın fiyatlarına yön verilebiliyor. Hatta yön verenler oluyor diyebiliriz. Büyük oranlardan kasıt zaman içerisinde meydana gelen ekonomik olaylar nedeniyle Merkez Bankasının müdahaleleri söz konusu oluyor. Örneğin altın fiyatları veya döviz kurlarında artış meydana geldiğinde bu artışı durdurmak ve indirmek adına atılan adımlardan bir tanesi Merkez Bankasının yüksek oranlarda altın satışı yapması oluyor. Piyasaya yüksek altın miktarındaki satış fiyatların düşmesine neden oluyor.

Kurumsal olarak altını fiyatlarına etki edecek hususların dışında uzun vadede satış için beklenebilir. Bu alternatiflerin yanında kısa vadede alınanlar için satış günü beklentilere daha yakın olan ve fiyat olarak daha iyi düzeyde olabileceği Perşembe ve Cuma günleri beklenebilir

Yorum yapın

Krediler