Altın EFT İle Gönderiliyor mu? Altın Havalesi Var mı?

Gelişen teknoloji ve modernleşen bankacılık sektörüne rağmen altının hesaplar arasında gönderilmesi ve alınması hususu çok daha yeni olarak kayıtlara geçti. Hatta bu durum dünya da bir ilk olarak Türkiye’de gerçekleştirildi diyebiliriz. Takasbank’ın yaptığı çalışma sonrasında oluşturulduğu belirtilen Altın Transfer Sistemi (ATS) gerçek kişiler arasında ilk kez gönderilip alınabilecek.

UYARI: Bu sistem ile yapılacak transferlerin ücretlerinin ne olacağı henüz belirsizliğini koruyor. Ancak söylentilere göre normal eft ve havale ücretlerinden biraz daha yüksek olacağı tahmin edilmektedir. Yine de her halukarda altını bozdurup transfer etmekten daha cazip bir seçenek sunacağı aşikardır.

Altın EFT Yapılması Mümkün mü?

Türk halkının daha çok birikim amaçlı olarak fiziki altını biriktirmesi, bu altını da yastık altında bekletmesi neticesinde ekonomide bir kayıp oluşabiliyor. Bu kaybın önlenmesi, ekonomiye kazandırılması için oluşturulan altın hesaplarındaki gram altınlar başka bankalara gönderimi mümkün değildi. Yastık altında bekletilen 4 bin tondan fazla altından bahsediliyor olması bu altınları ekonomiye kazandırmak için gerekli adımların atılması anlamana geliyor.

Birikimler Yastık Altında

Yastık altında bekletilen altının ekonomiye kazancı sınırlı. Bu sınırı artırmak adına Takasbank’ta gerekli çalışmalara hız vermiş ve bu altınların ekonomiye kazandırılması ve kayda alınması, saklanması gibi güvencelere de ilk kez bu kadar yakın olunacak gibi görünüyor.

Altını kendi bankaları arasında hesaplar üzerinde gönderim yani altın havalesini anlamak mümkün.  Fakat şu an itibariyle sadece bir bankanın çalışması neticesinde altın eft yapma işlemi mümkün değil gibi görünüyor. Çünkü eft işlemlerinde merkez bankasının onayına gidiyor ve onay sonrası karşı hesaba geçişi sağlanıyor. Fakat altının eft yoluyla başka bankalar üzerindeki hesaplara gönderilmesi için ciddi çalışmalar yapılması gerekir. Sanıyorum bu çalışmalar da uzun süredir yapılıyor ki, Takasbank yetkilileri bu hizmetin müjdesini verdi.

Fiziki Altın Olarak Alınabilecek

Verilen müjdeli haberlerden birisi de altın eft işlemi sonrasında alıcı olan kişi altını fiziki olarak alabilecek olması. ATS sistemi İstanbul Borsalarına entegre edilmiş ve karşılığı olan bir platform olarak açıklandı. Henüz Ar-ge çalışmaları yapılan ATS ile bu işlemin yapılabilmesi için hangi limitlerin uygulanacağı zamanla belli olacak. En az 1 gram olarak söylenen ATS’nin üst limiti ise yapılmayacak.

Önümüzdeki süreçte altının bankalar ve hesaplar arasında gönderim işlemi ile ilgili olarak hangi aşamalara kadar geleceğini hep birlikte göreceğiz. Ki bu hizmet sanıyorum bir çok tüketicinin beklediği hizmetlerden birisi.

“Altın EFT İle Gönderiliyor mu? Altın Havalesi Var mı?” üzerine bir yorum

  1. Bu yazı dün mü yazıldı, iki yıl önce mi, ne kadar güncel ? Tarih notu düşerseniz çok iyi olur. İyi çalışmalar dilerim.

    Yanıtla

Yorum yapın

Krediler