Yastık Altı Altını Nasıl Değerlendirmeli?

Sürekli artışlara gebe kalan altın fiyatları yüzünden insanlar en küçük birikimlerini dahi altına yatırmak zorunda kalıyor. Maaşından biriktirdiği paralar ile altın alan Türk insanın bu küçük yatırımlarını biriktirmesindeki amaç gelecekte lazım olacak ihtiyaçları için kullanmak. Ev alımında peşinat, otomobil alımı, düğün gibi merasimler yapmak gibi bir çok neden bulabileceğimiz bu birikim zorlu günlerin yardımcısı olacak nitelikte. Bizlere maddi güç verebilecek olan yastık altı altını nasıl değerlendirmeli ki bizler için ve ülke ekonomisi için katkısı olsun.

ÖNEMLİ UYARI: Bankaların yapmış olduğu “yastık altı altını muhkakka bankaya yatırmalısınız” söylemi her ne kadar ilk başta kulağa hoş gelse de esasında çok da mantıklı bir söylem olmayabilir. Bu altınları satarak borsaya girebilir veya teknolojik iş fikirlerinden bazılarına yatırımlar yapabilirsiniz. Mevduatınız, birikimleriniz de aynı sizin gibi çalışmalı. Durdukları yerden para getirmeli. Bugün dünyada varlıklı ülkelerin hemen hepsinin halkları benzeri finansal felsefi yaklaşım ile  kalkınmış durumdadır. Her ne kadar ‘faiz‘ müslümanlıkta haram olarak addedilmiş ise de girişimcilik, kitlesel fonlama, yatırım gibi yöntemler haram değildir!

Altınlar Yastık Altında Durmalı mı

Sadece yatırım olarak kalmayan altın, aynı zamanda geleneklerimize göre törenlerde ve geleneksel olaylarda hediye olarak takılan bir maddi unsur. Fakat yapılan bu birikimler hep bizlerin tabiri ile yastık altı ediliyor ve ekonomiden uzak olarak gelecekteki harcanma zamanını bekliyor.Elbette bizler için çok değerli. Yemeden içmeden ayırdığımız paralar ile aldığımız küçük de olsa altınları güvenli bir şekilde tutmak biz tüketiciler için çok riskli dönemlerde. Fiziki olarak altını elimizde tutmaktansa bunu ekonomiye kazandırmakta çok önemli.

Altını Evde Tutmak Riskli

Evde tuttuğumuz, muhtemel hırsızlıkların önüne geçmek için saklamaya çalıştığımız değerli madenlerden altın boyutu ne kadar olursa olsun her zaman risk barındırır. Hırsızlık vakası olmasa bile altın sahibi bu vakaların önüne geçmek için çaba harcarken kendi kendine de kaybettiği oluyor. Bu tür haberlere medyada rastlamış olmalısınız. Bunun için yastık altı altını nasıl değerlendirmeli diye bir sorunuz bulunuyorsa bunun cevabı altın hesapları olarak diyeceğiz. Her banka ve finans kuruluşunun artık bir altın hesabı bulunuyor. Burada açacağınız hesaplar ile gram üzerinden yatırımınızı yapıyorsunuz ve altınınızın kaybolma ve çalınma riski bulunmadan güvenli bir şekilde barındırmış oluyorsunuz.

Altın Hesabı ve Vadeli Altın Hesabı Revaçta

Altın hesaplarının bir diğer avantajı ise vadeli olarak yatırılması ve bu vade süresince altın kazanmış olmanız. Vadeli altın hesabı karşılığı yatırdığınız mevduat hesapları sizlere ayrıca kazandırım sağlamış oluyor. Bankalar üzerinde altın alım satımı gram üzerinden yapılıyor. Bu nedenle gram altın alım satımında iyi sayılabilecek banka sizin için avantajlı durumda olacaktır.

Ziraat Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası

Ziraat Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası ile tüketicilerin mevcut fiziki altınlarını alıyor, gram üzerinden açtığı hesaplar ile 6 ay ile 12 ay arasında altınlarınızı kiralıyor ve bu kiralama ücretini altın olarak sizlere sunuyor. Yastık altı altını nasıl değerlendirmeli ki, kira alabilelim. Ziraat Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası başlıklı yazımız ile aydınlanabilirsiniz.

Bu sayede yastık altındaki birikiminizi sanki bir girişime yatırım yapmışcasına değerlendirmiş olacaksınız. Tabi ki bir girişim kadar karlı ve etkili yönteme başvurmuş olmayacaksınız ancak yine de yararlı olacağı kesin gibi gözükmektedir.

Fonlarda Yatırım İçin Uzmana Başvurun

Altın yatırımında ayrıca fonlar ile para kazanıldığı da oluyor. Fakat bu fonlar ile borsa üzerinden altın alım satım işlemleri oldukça karmaşık ve bu işlemler için mutlaka uzman yardımına başvurulması gerekiyor. Yani burada kazanç sağlıyorum derken kaybetme riskiniz de bulunuyor.

Yorum yapın

Krediler