Ziraat Bankası Güncel Tüketici Kredisi Faizleri ve Başvuru Yolları

  • 07 Ocak 2019

Ülke olarak faaliyette bulunan en önemli finans aktörümüz Ziraat Bankası, geçmişindeki köklü bankacılık deneyimi ile gelişen teknolojiye ayak uydurdu ve her türlü bankacılık ürününü müşterilerine sunmaya devam ediyor. Bir bankanın en önemli ürünü kredilerdir. Ülkenin en geniş bankacılık ağına sahip olarak milyonlarca kişiye sunduğu Ziraat Bankası Tüketici Kredileri her zaman revaçta olan bir banka.

Güncel Ziraat Bankası Kredi Hesaplaması

Dönem itibariyle Ziraat Bankası Tüketici Kredileri Faiz oranları yüzde 2,35 olarak belirlenmiş. Bu oran alacağınız her türlü miktar için geçerli. İleri dönelmende bu oranlarda değişikliği de makalemize yansıtacağız. Ziraat Bankasından almak isteyeceğiniz muhtemel kredi tutarları ve ödeyeceğiniz taksit tutarları ile size tablo hazırladık.

Tutar 36 Ay Vade 24 Ay Vade 12 Ay Vade
30 Bin Lira 1.318 1.719 2.964
20 Bin Lira 878 1.146 1.976
10 Bin Lira 439 573 988

Ziraat Kredi Masrafları Ne Kadar Olur?

Ziraat Bankasından kredi talebiniz sizin kredi notlarınıza bağlı olarak onaylanırken almış tutarlar üzerinden masraf kesintilerine tabi tutuluyorsunuz. Yasal olarak sizden kesintiler ile vergi kesintisi uygulanması sonucu kredi tutarından düşülerek hesabınıza aktarılıyor. Kredi Tahsis Ücreti kesintisi binde beş olarak uygulanıyor. Bunun için 30 bin liralık krediye 150 TL, 20 bin liraya 100 TL, 10 Bin Liraya ise 50 Lira gibi bir tahsis ücreti ödemekle yükümlüsünüz. Bu tutarlar üzerinden yine cüzi miktarlarda KKDF ve BSMV kesintisi uygulanıyor.

Hayat Sigortası Ne Kadar Tutar?

Bankalardan alacağınız kredilerde hayat sigortası zorunluluğu bulunmasa da, bankalar her iki türlü alımlar için farklı kredi faizi uygulayabiliyor. Bu durumda yaptıracağınız hayat sigortası poliçesi sizin için daha uygun ve mantıklı yol olabilir. Hayat sigortası poliçe bedeli ise kişinin cinsiyeti, yaşı ve sağlık durumlarına göre farklılık gösterebiliyor. Hayat sigortası kapsamına 18-65 yaş aralığı alınmış. Yaptırmanız halinde ise 150-200 TL civarlarında yıllık bir maliyeti bulunabilir.

Ziraat Bankası Kredilerine Nasıl Başvururum?

Ziraat Banka Şubelerinden : Banka işlemlerinin en klasik yöntemi banka şubeleridir. Geçmişe oranla daha artan şubelere nazaran artan dijital bankacılık işlemleri nedeniyle bankalara rağbet biraz düşüyor olsa da geleneksel olarak bankalara gidenlerde azımsanmayacak kadar çok diyebiliriz. Banka müşteri temsilcisi ile kredi başvurusu yapabilir ve alınan onay ile birlikte bütün işlemlerinizi yerine getirip kredinizi alarak bankadan ayrılabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı : Teknolojik aletleri birbirine bağlayan internet ile bankacılık şubesi kendisini geliştirdi ve daha çok geliştireceğe benziyor. Henüz internete ayak uyduramayan kişilere de her türlü yardım videoları desteği de veren Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yapılmasına olanak veriyor.

Ziraat Mobil’den Kredi Başvurusu:  Vazgeçilmez arkadaşımız haline gelen cep telefonları akıllı ibaresine dönüşmesinin ardından bankacılık işlemleri de Ziraat Mobil ile cebimize girdi. Yer ve zaman gözetmeksizin internete sahip olan her telefondan yapacağınız girişler ile anlık olarak krediye başvuru yapıp, anında krediye sahip oluyorsunuz ve ihtiyaçlarınızı giderebiliyorsunuz. Bu nedenle en yaygın kredi kullanım yollarından birisi haline gelen Ziraat Mobil Uygulaması güncelliğini koruyor.

SMS İle Başvuru: Ziraat Bankası bankacılık ürünlerine başvuru yapabilmeniz için cep telefonunuzun SMS kanalı da yeterli. Bunun için TUKETİCİ boşluk TC No boşluk Kredi Tutarı boşluk Vade boşluk aylık gelir yazılarak 4747’ye SMS gönderebilirsiniz.

Örnek : TUKETİCİ 22222222222 10000 24 2000

Atm’den Kredi Başvurusu: Her il ve ilçede birde fazla banka şubesine sahip olan Ziraat Bankası’nın Bankamatik sayıları da neredeyse adım attığınız yerde çıkacak kadar çok. Hızlı ulaşım sağlayabileceğiniz Ziraat ATM ile kredi başvurusu yapabilmeniz mümkün hale getirilmiş.

Telefon Bankacılığından Başvuru : Krediye ihtiyacınız varsa, ya da en azından evinizde otururken bilgi almak istiyorsanız bunun için Ziraat Bankası Telefon Bankacılığını kullanabilirsiniz. Ziraat Bankasının müşteri hizmetleri 44400 00 ve 0 850 220 00 00 numaralı telefonları ile sizlere her türlü bankacılık hizmeti için yardım oluyor.

Müşteriye Göre Faiz Oranı

Bankacılık ürünlerinin bedelleri ve masrafları genel olarak herkes için aynı oranlar üzerinden hesaplanır ve verilir. Fakat kredi ürünlerinde banka müşterisinin ünvanı yada yapmış olduğu anlaşmalara dayanarak faklı hesaplama yoluna da gidebilmektedir. Örneğin maaşını banka şubelerinden alan kişilere ayrıcalık yaparak daha düşük faiz oranları ile kredi tahsisi yapabilir. Bu durumda internet bankacılığından yapacağınız başvurulara genel oranlar benimsenirken banka şubesinden yapacağınız başvuru neticesinde indirim sağlayabilirsiniz. Bunun için müşteri temsilciniz ile görüşmenizde fayda bulunuyor.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi Sözleşmesi

Banka kredilerini kullanırken tüketicinin önüne maalesef hazır matbu bir sözleşme sunuluyor ve sözleşmenin her bir sayfasına imza atılması talep ediliyor. Bir çoğumuz bu sayfaları okuyamayız ve hukuki bir sorunla karşılaştığımız zaman mağdur olduğumuzu beyan ederiz. Halbuki bu sözleşmelerde her türlü açıklık getirilmiştir. Banka şubesinde okuma fırsatınız olmasa dahi bu sözleşmeleri okumalısınız. Dijital başvurular neticesinde dijital ortamda onaylanan Ziraat Bankası Tüketici Kredi Sözleşmesi örneğini buradan inceleyebilirsiniz. ziraat-bankasi-kredi-sozlesmesi

Bir önceki yazımız olan Avukata Verilen Kredi ve Kredi Kartı Borcunu Taksitlendirme başlıklı makalemizde Borç taahhüdü, icra muvafakat ve icra nasıl gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartı Limit Sorgulama

Kredi kartı kullanımı, geçmişe göre bugün daha fazla tercih edilen uygulamalar içinde bulunmaktadır. Artık birçok kişi kredi kartı kullanımını yoğun...

Kapat