60 Ay Vadeli Kredi Çekmek Mantıklı mı?

Yasal olarak maksimum 36 ay vadelere çekilen ihtiyaç kredileri yapılan son düzenlemeler neticesinde 60 ay vadelere kadar çıkarıldı. Maddi olarak zor durumda olan vatandaşların ihtiyaçlarını krediler ile karşılaması ve bu kredilerin geri ödemesini ise daha rahat yapabilmeleri için uzun solukla hale getirilmesi için yapılan düzenleme Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

60 Ay Vadeli Kredi

Tüketiciler anlık olarak en uzun vadelerde kredi tahsisi talebinde bulunsa da uzayan vadeler için cebinden daha çok para çıkıyor. Bu durumun önüne geçilmesi için vadelerin mümkün olduğu kadar kısa tutulması gerekiyor. Tüketici alabileceği kredi tutarını ödeyebileceği taksitler üzerinden alabiliyor. Vadenin uzaması ile biraz daha fazla alan tüketici bu fazlalığı ödeyeceği faiz tutarı ile mağdur olmasına neden oluyor. Bu nedenle uzun vadelerde kredi çekmek çok mantıklı bir husus değil.

Tüketici kredilerinin vadesinin beş yıl gibi bir döneme yayılması tüketicinin uzun soluklu borçlanması anlamına geliyor. Bu süre içerisinde kendisine para lazım olması halinde ikinci bir kredi alma ihtimalinin de ortadan kalkması endişelendiren hususlar arasında. Bunlarla birlikte mevcut kredilerini ödeyemeyenler için yapılandırmalar söz konusu. Özellikle kredi kartı borcu olan kişilere Devlet Bankaları başta Ziraat Bankası aracılığıyla yapılandırmalar yapıldı. Bu yapılandırma işlemleri devam ederken aynı zamanda yenilenen krediler ile tüketiciler daha çok zorlanabilir.

Örnek Ödeme Hesaplama

60 ay vadeli kredinin süresi beş yıl gibi uzun bir süre. Tüketicilerin uzun vadelerde borçlanmaması ve daha sağlıklı bir ekonomi altı yapısı için kısa zaman önce 48 aydan 36 aya indirilen ihtiyaç kredisi vadeleri 60 aya uzatılıyor. Bu durumda bankalarda verecekleri kredilerin vadesine göre artıracaklarına kesin gözüyle bakılıyor. Son 10 yılın en yüksek seviyelerinde bulunan kredi faizleri devlet bankaları nezdinde 1,80 seviyelerinde seyir ediyor.

Örneğin alacağınız 50 bin lira kredi için 48 ay’a kadar 1,80 faiz oranı ile 1.582 TL ödeme yapmanız gerekir. Bu durum 60 aya çıkarıldığında faiz oranı da en azından iki puan artış ile 1,82 üzerinden verilecektir. Bunun ödemesi ise 1395 Lira olarak yansır. Yani fazladan bir yıl ödemeniz ile arada sadece 187 Lira fark edecektir. Bu rakamı fazladan ödeyerek borcunuzu 4 yılda bitirme şansınız olur. Böylelikle bir yıl ödeme yapmazsınız. Bunun için kısa vadelerde kredi almak en mantıklı adım olur.

1,80 oran ile 30 bin liraya 48 ay 949 Lira, 10 bin lira kredi için ise 316 TL ödemeniz olur. 1,82 oran ile 30 bin liraya 60 ay 837 Lira, 10 Bin liraya ise 279 Lira ödemeniz olacaktır. Bu aradaki küçük rakamlar için daha çok ödeme yapmak yerine her ay fazladan yapacağınız ödeme sizin borcunuzu daha önce bitirmenize yardımcı olacaktır.

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Ziraat Bankası’ndan

Tüketicilerin daha güvenilir olarak görmesinden dolayı hizmet almak için en çok talep ettikleri bankalar arasında bulunan Ziraat Bankası bu güveni boşa çıkarmıyor dersek yanlış söylemeyiz. Zira yurdun her bir köşesinde şubesi olan banka tüketicilere daha çok ulaşan bir finans kuruluşu. Bu anlamda devlet bankası olmasıyla da bir adım önde bulunuyor.

Yorum yapın

Krediler