Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar

Ucuza yeni ve modelli bir araç almak istiyorsanız atacağınız adım Ziraat Bankası kanalıyla olabilir. Burada sizi endişelendirecek hususlar olmasına karşın aslında çok kolay yöntemle yeni bir araç alabilmeniz mümkün. Bu anlamda ilgilenmeniz ve incelemeniz gereken bir makaleyi sizlere hazırladık. Ziraat Bankası araç satışları sizi yakından ilgilendirecek.

Ziraat Bankasından Satılık 2 El Araçlar. Gerçek ve tüzel kişiliklere tahsis ettiği taşıt kredilerine istinaden araçlara bloke koyan Ziraat Bankası, vermiş olduğu kredilerin geri ödemesi gerçekleşmediği durumlarda ipotekli araçlara el koyar ve bu araçları ihale yöntemi ile satışa çıkararak mevcut kredi borcunun tahsil edilmesi yoluna gider. Bu yüzden Ziraat Bankası İkinci El Araç Satışları açık artırma yöntemi ile yapılıyor ve diğer mecralara nazaran daha uygun fiyatlarla satış gerçekleştiriliyor.

Banka bünyesine katılan ikinci el araçları satılıklar listesine ekleyen banka, alıcısını beklerken diğer taraftan teklif verilen araçların teklif süreleri bitimi ile kişilere araçların devrini gerçekleştirebiliyor.

Ziraat Bankası Araç Satış İhalelerine Nasıl Katılırım?

Bankanın satışa çıkarmış olduğu araçları https://e-aracsatis.ziraatbank.com.tr/index.intengo adresinden inceleyebiliyorsunuz. Burada aracın fotoğrafları, markası, modeli ve model yılı, aracın bulunduğu il, aracın muhammen bedeli ve ihaleye verilen teklif ile kalan süreyi görebilir, istediğiniz araca teklif verebilirsiniz. Fakat öncelikle buradan teklif verebilmeniz için herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek talep ettiğiniz aracın muhammen bedelinin yüzde 6 sı oranında  teminat yatırmanız gerekiyor. Teminat ile birlikte banka görevlisi size sözleşme imzalatıyor ve bu sözleşme ile ihaleye katılabiliyorsunuz.

İhale İçin İstenilen Belgeler

İhaleye katılmak isteyen gerçek kişi ise nüfus cüzdanı ve teminat tutarının yatırılması yeterli iken, tüzel kişilikler bunun için Ticaret Sicil Tasdiknamesi, ihaleye katılım için şirket yetkilisi olduğuna dar belge ve imza sirküleri isteniyor. Bunun dışında dijital ortamda verdiğiniz ihale teklifi ile sürenin bitimini bekliyorsunuz. Ziraat Bankasının ilgili sitesinden giriş yapılarak verdiğiniz teklife yeni bir fiyat teklifinin gelip gelmediğini de kontrol edebilirsiniz.

Ziraat Bankasından Satılık 2. El Araçların plakası belirtilen aracın istenildiği takdirde geçmişte oluşan kazaları, muayene tarihleri ve kilometresi gibi bilgilere ulaşılabiliyor. İsterseniz aracın bulunduğu il’e giderek bizzat aracı teklif vermeden önce inceleyebilir, yanınızda götüreceğiniz bir bilirkişi ile araç hakkında ayrıntılı bili sahibi olabilirsiniz. Ayrıca aracın olduğu banka görevlisini arayarak ta bilgi edinebiliyorsunuz.

İhale İle Alınan Araçlara KDV Ödeniyor mu?

Araca vermiş olduğunuz fiyat teklifi ile bu aracın yeni sahibi oluyorsunuz. Burada banka size ödeme yaptığınıza dair dekont veriyor ki, bu dekont bütün işlemler için yeterli. Bankalar KDV mükellefi olmadıkları gibi araç satışları sonrasında ayrıca KDV ödemesi yapmıyorsunuz. Fakat aracı alım işlemleri, aracın muayenesi,  sigortası ve çekici gibi hizmetlerden dolayı masraf yapabiliyorsunuz.

İhale İle Alacağım Araca Kredi Çıkar mı?

Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Aracı peşin ücretle almak zorundasınız. Fakat istenildiği takdirde buradan alacağınız araçların finansmanını sağlamak için Ziraat Bankasından taşıt kredisi ya da tüketici kredisi çekebilmeniz mümkün. Bunun için banka şubenize başvurabilirsiniz. Fakat burada size kredi tahsisi yapılabilmesi için kredi alma kriterlerini taşıyor olmanız önemli. Aksi takdirde size banka kredi vermez. Ayrıca aracın model yılı itibariyle tutuyor olması halinde aracınız için ikinci el taşıt kredisi de almanız mümkün.

Yatırılan Teminatı Geri Alabilir miyim?

Aracın ihalesine katılım için yatırmış olduğunuz teminat tutarı ihale sizde kalırsa aracın fiyatından düşüyorsunuz. Fakat ihaleye girdikten sonra ihaleyi alamazsanız yatırmış olduğunuz tutarı banka size iade ediyor. Yine ihaleyi almanıza yani kazanmanıza rağmen aracın alım işlemlerini gerçekleştirmediğiniz zaman banka bu teminatı irat olarak kabul ediyor ve katılımcıya iade etmiyor.

Ziraat Bankasından satılık ikinci el araçlar alım ve ihale işlemleri için şartnamesini incelemenizde fayda bulunuyor. ziraat-bankasi-ikinci-el-arac-satis-sartnamesi

“Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Krediler