Ziraat Bankası Tüketici Avans Kredisi

Geçmişten bugüne Ziraat Bankası’nın verdiği hizmetler ve yeni hizmet anlayışı tüm kesimlerce kabul edilmiştir. Bunun nedeni güvenilir olması, devlet bankası olması, şube sayısının çokluğu ile müşteri potansiyelinin yüksekliği gibi bir takım nedenlere bağlanıyor olması diyebiliriz. Sonuçta her türlü bankacılık hizmetini alabildiğiniz bir finans kuruluşu. Hizmet anlayışı derken bankanın haklarını gözardı etmenin yanı sıra aynı zamanda tüketicileri de düşünüyor olması kendisine bağlayan hususlar arasında. Bu anlamda bankada vadeli hesabı, vadesiz hesabı yada yatırımları bulunan tüketicilere verdiği bir kredi bulunuyor ki Ziraat Bankası tüketici avans kredisi olarak bankacılık sektörüne adını yazdırdı.

ÖNEMLİ BİLGİ: Bu kredi türünde dikkat ediniz. Esasında faiz oranı diğer kredilere göre daha yüksek diyebiliriz. Sakın fazla  aldanmayın.

İLAVE:  Ziraat bankasının son uygulamalarının tüketici lehine değil de banka çıkarına daha yakın olduğunu iddia eden bazı haberler ve söylentiler dolaşmaktadır. Bir kamu bankası olan Ziraat Bankası hakkındaki bu iddiaların birçoğunun yalan olduğunu ancak yine de karşnızda devasa bir kamu bankası da olsa şubeden şubeye uygulama farklılıklarının olabileceği ihtimalini gözeterek hareket etmenizi öneririm.

Tüketici Avans Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası şubeleri nezdinden hesabı olan, yatırımları bulunan kişilerin bu hesaplarda bulunan yatırım yada paralarına istinaden tüketicilere vermiş olduğu avans kredisidir. Avans kredisinden bahisle kişiye altı aya kadar kredi imkanı verilirken bu kredinin karşılığı olarak para yada yatırımın banka tarafından rehin alınması söz konusudur. Yani vadeli mevduat hesabınıza yatırdığınız para kadar kredi alabilir bu krediyi altı ay vadeye kadar ödeyebilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda bir kez ödeme imkanları da bulunan bu hizmetin alınması ile hesabınızdaki yatırım da para kazanmaya devam ediyor ki bu da ayrı bir avantaj olarak tüketiciye yansıyor.

Ziraat Bankası tüketici kredisi almanız halinde altı ayda ödeyebilirsiniz, dilerseniz tek taksitle kapatabilirsiniz. Bu krediye teminat olarak Ziraat Bankası şubeleri nezdinde bulunan hesaplarınızdaki repo, hazine bonosu, hisse senedi ve döviz gibi yatırımlarınız rehin olarak alınıyor ve bu rehin borcun ödenmesi sonrasında kaldırılıyor. Ödeme yapılmadan bu yatırımlarınızı bozdurma, satma yada çekme gibi bir hizmet alamıyorsunuz. Ayrıca diğer kredilerde olduğu gibi hayat sigortası poliçesi yaptırmak zorunda kalmıyorsunuz.

Tüketici Avans Kredisini Erken Ödeyebilir miyim?

Yasal olarak almış olduğunuz her türlü krediyi erken ödeme imkanlarınız bulunuyor. Bankalar bu duruma pek yanaşmasalar da Ziraat Bankası engel çıkarmıyor. Erken ödeme yapmanız halinde ana para tutarı üzerinden günlük faiz hesaplanıyor ve vergiler ile birlikte ücret tutarı kadar indirim yapılıyor. Bu da tüketiciye avantaj sağlıyor.

Tüketici Avans Kredisinden Cayma

Tüketici kredilerine sağlanan 14 günlük cayma hakkı bu avans kredisi içinde geçerli. Kredi alımı esnasında banka size 7 sayfalık bir sözleşme imzalatıyor. Bu sözleşme maddelerinde bulunan cayma hakkını kullanmanız halinde bir cezai şart ödemeniz gerekmiyor. Bunun için sözleşmeyi aldığınız tarihten itibaren 14 gününüz bulunuyor. Bu süre içinde bankaya yazılı olarak caymak istediğinizi bildirmeniz gerekiyor.

Kredi Borcunu Ödemezsem Nelerle Karşılaşırım

Kredi alımı esnasında sözleşme ile kredinin geri ödeme planı kişiye teslim edilmektedir. Bu sözleşme ile vadesinde ödenmeyen borcun doğuracağı tüm sonuçlar kabul edilmiş sayılıyor. Ödemediğiniz her vade için sözleşmede belirtildiği üzere mevcut faiz oranının yüzde 30 artırımı ile tüketiciye yansıtılıyor. Ödeme yapmakla yükümlüsünüz çünkü ödemekten imtina ettiğiniz süre sonunda banka rehin almış olduğu yatırım yada hesabınızdaki vadeli paranızı alıkoyma haklarına sahip. Bu durumda noter masrafı, yasal takip masrafları gibi hususlarda müşteriye yansıtılıyor ki bu masrafları ödemek istemeyeceğiniz kanısındayım.

Ödeme Günü Tatil Gününe Geldi. Ne Yapmalıyım?

Ziraat Bankası Tüketici Avans Kredisi ödemesi tatil gününe gelebilir. Bu durumda endişe etmemelisiniz. Çünkü ödeme vadesinin sonrasındaki ilk iş günü yatırma günü olarak otomatikman ödemeniz uzuyor.

Ne kadar kullanırsınız, size ne kadar avantajlı olabilir bilinmez. Fakat kredi kullanımlarında alternatif olarak düşünebileceğiniz Ziraat Bankası Avans Kredisi karşılıklı olarak çekilmesi nedeniyle sizi kısa süreliğine de olsa avantaj sağlayacak bir husus.

Yorum yapın

Krediler