Ziraat Bankası Telefon Numarası

Türkiye’nin ilk devlet bankası olan Ziraat Bankası, 1888 yılından beri Türkiye’de ve dünya ülkelerinde hizmet vermektedir. Müşterilerinin kazançlarını yönlendirmek için destek veren müşteri temsilcilerine banka şubelerinde ulaşmak mümkünken aynı zamanda telefon bankacılığı ile ulaşmakta mümkün. Bunun yanı sıra internet bankacılığı üzerinden canlı destek ile müşteri temsilcisinden yardım alma ayrıcalığı da mevcut.

Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisi Birimleri

Ziraat Bankası’na telefon ile ulaşarak işlemlerinizi yapmak istediğiniz takdirde, zaman kaybetmemeniz ve hızlı hizmet alabilmeniz için her birim ayrı ayrı numaralar üzerinden hizmet vermektedir. Buradaki amaç müşteri memnuniyetini yükseltmek ve müşteriye hızlı sonuç sağlamaktır.

Ziraat Bankası Merkez Banka Telefon Numaraları

Ziraat Bankası merkez birimine ulaşmak istemeniz halinde Ziraat Bankası’nın web sayfası üzerinden iletişim bölümünü ziyaret etmeniz gerekiyor. Burada karşınıza çıkan iletişim formunu doldurmanız halinde sorunuza istinaden ilgili birim size geri dönüş sağlıyor ve bilgi veriyor.

Ziraat Bankası Şube Telefon Numaraları

Ziraat Bankası’nın Türkiye genelinde her şehirde ve her şehrin her ilçesinde birden fazla şubesi mevcuttur. Eğer bir şubeyi telefonla aramanız gerekiyor ise, Ziraat Bankası’nın web sitesi üzerinden ulaşmak istediğiniz şubenin bilgilerine erişebilirsiniz. Ziraat Bankası web sitesine giriş yaptıktan sonra şubelerimiz adımından öncelikle şehri ve daha sonra ilçeyi seçerek şubeleri listeleyebilirsiniz. Aramak istediğiniz şubenin adres, telefon ve e-posta adresine buradan ulaşabilirsiniz. Büyük olan ilçelerde birden fazla şube bulunabilir. Bu sebeple arama yapmadan önce şube adresini kontrol etmekte fayda vardır.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Eğer işleminizi müşteri hizmetleri birimine ulaşarak yapmak istiyorsanız 0850 220 00 00 numarayı aramanız yeterli olacaktır. Sesli yanıt sistemi ile sizi karşılayan müşteri hizmetleri birimi, işlemlerinizi daha kolay ve hızlı yapmanız için sizi ilgili bölüme yönlendirmek adına bazı sorular soracaktır. Yapmak istediğiniz işlemi birkaç kelime ile ifade etmenizi isteyecektir. Örneğin kredi kartı işlemleri gibi. Bu şekilde sizi ilgili birime aktaracak ve siz yapmak istediğiniz işlem konusunda size yardımcı olacak olan müşteri temsilcisi ile görüşebileceksiniz. Bu durumda işlemleriniz daha hızlı olacak ve siz zaman kaybetmemiş olacaksınız.

Yorum yapın

Krediler