Ziraat Bankası Günlük EFT ve Havale Limiti Artırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Günlük EFT ve Havale Limiti Artırma Nasıl Yapılır? Para transferine konu olan EFT ve Havale işlemi bankaların size verdiği ölçülerde yapabildiğiniz bir bankacılık hizmeti. Bu hizmetin ticari ve bireysel boyutu da bulunuyor ki, size verilmiş olan limitler dönemsel olarak yetersiz gelirken banka hesabında sürekli bir hareketlilik yaşayanlar için sürekli yaşanır bir durum. Bu durumda artırıma gitmek mantıklı olsa da yine size verilebilecek destek kadarı ile oluyor. Tüm bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası EFT ve Havale Limiti yükseltme işlemi yapabiliyor.

Ziraat Bankası Günlük Limitleri Ne Kadar?

Burada size limit rakamlarından bahsetmiş olsak ta; bu durum banka ile sizin aranızdaki bağınıza göre farklılık yaşayabiliyor. Zira maaş alan kişilerin maaş protokolü, ticari firmaların yaptıkları anlaşmalar ile farklı limitler söz konusu. Fakat genel olarak bakılacak olursa; Ziraat Bankası Günlük EFT limitiniz 50 Bin lira olarak belirlenmiş. Yani sizin banka hesabınızdaki hareketliliğe göre yani işlem hacminizin yüksek oranda olması halinde bu tutar 100 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bazı durumlarda müşterinin potansiyeline göre bu rakamlar çok daha düşük oranlara da indirilebiliyor.

Bankalar arası para aktarımında EFT, banka şubeleri arasında yapılan ise Havale işlemi olarak farklı şekillerde yapılabiliyor. Son zamanlarda en çok kullanılan yol internet ile mobil bankacılık olsa da bu durum ATM’den, telefon bankacılığından ve banka şubelerinden de yapılan kolay bir işlem. Fakat bu işlemin hizmetini alırken banka size bir limit belirliyor ve bu limitin üzerinde para gönderimi yapmanız mümkün olmuyor. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken husus ise bir sonraki günü hatta ay’ı beklemek olabiliyor. Bu durumdan şikayetçi olan ticari ve bireysel hesap sahipleri gerekli olan limit için artırım talebi ediyor.

Neden EFT ve Havale Limiti Bulunuyor?

Bankalar ticari kuruluş olarak ticari kazanç sağlamak adına aldığı önlemlerden birisi olarak para gönderiminde limit koyma yoluna gidiyor. Bu bankaların genel bir bakış açısı. Burada sizinde ihtiyacınız olması halinde bu limitlerin yükseltilmesi söz konusu olabiliyor. Elbette sizin banka ile olan bağınız, bankaya verdiğiniz pozitif hizmetler de göz ardı edilmesi söz konusu değil. Yani banka için önemliyseniz banka sizin de talebinizi yerine getirmekten kaçınmıyor.

Ziraat Bankası Günlük EFT ve Havale Limiti Nasıl Artırılır?

Burada hesap sahibi olarak muhatabınız banka şubenizdir. Hesabınızın olduğu banka şubesine başvuru yaparak günlük ve aylık olarak para aktarımı için kullanabileceğiniz limitleri artırma talebinde bulunmanız gerekir. Fakat burada belirtmek istediğimiz bir nokta daha var ki sizin hesabınızdaki paranın güvenliğidir. Bu güvenliği bankalarda sağlamak zorunda olduğundan internet bankacılığınızın girişini eline geçiren istenmeyen kişilerce hesabınızın boşaltılması da göz ardı edilemeyecek kadar tehditkar olabiliyor. Tüm riskleri dikkate alarak bu yola başvurmak istiyorsanız banka şubesine sözlü başvurunuz yeterli oluyor.Burada banka sizin durumunu değerlendirerek size bilgilendirme yapıyor.

Bazı durumlarda bu başvurunun yazılı ve ıslak imzalı bir dilekçe kanalı ile yapılması şart olabilir. Limit arttırmak ile ilgili en doğru ve güncel bilgiyi bankanız müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Günlük EFT ve Havale Limiti Düşürme

Bazı bankalarda internet bankacılığı üzerinden bu limit artırımı yapılabilirken bu durum Ziraat Bankası için geçerli değil. Ziraat Bankası günlük EFT ve Havale limiti artırma işleminde yetkili olan banka şubeleri sizin durumunuza bağlı olarak limit artırımını gerçekleştirebiliyor. Fakat limit düşürme işlemi için bu şekilde değil. Burada banka sizin talebinize göre limit düşürme işlemlerini dijital bankacılık yolları ile alabiliyor. Burada sizin limit artırma işlemi olmasa da düşürme işlemlerinde talepleri Ziraat Bankası Telefon Bankacılığı, mobil bankacılık, banka şubesi gibi hizmetlerden alabiliyorsunuz. Bu hizmetlerin başvurusunda ATM’ler geçerli değil.

Banka Limit Artırımı Yapmazsa Ne Yapmalı?

Banka hem kendi güvenliği hem sizin güvenliğiniz için bazı tedbirler alabilir. Bu tedbirlerden bir tanesi olan limit artırma işlemi talebiniz doğrultusunda uygun bulunmayabilir. Bu durumda hesabınızın Ziraat Bankası şubesinde olma zorunluluğunuz varsa yapabileceğiniz çokta bir şey yoktur. Ya fazladan bir hesap daha kullanacaksınız yada limitlere boyun eğeceksiniz. Limit artırımları gibi sorun yaşayabiliyorsanız banka hesabınızı başka bankalara taşıyabilirsiniz. Fakat bu durumda çözüm olmayabilir.Çünkü limit sınırlaması tüm bankalarda mevcuttur.

Eğer limit arttırma sizin için çok önemli ise ve banka buna bir türlü yanaşmıyor ise banka yetkilisine dava açmadan evvel avukat kanalıyla bir ihtarname gönderebilirsiniz. Bu ihtara rağmen limitinizi arttırmayan ve ticari işletmenizi zora sokan bankaya Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açabilirsiniz. Sonuçta limitinizi arttırmayarak sizin ticari işlemlerinizi zora sokan ve köstek olan banka sizi zarara uğratmış demektir ve bu zararın önlenmesi de hukuken haklı iseniz mümkün olmalıdır.

Yorum yapın

Krediler