Yurt Dışı Alışveriş Limiti Ne Kadar? (AliExpress, Amazon, Ebay Alım Limiti)

Yurt Dışı Alışveriş Limiti Ne Kadar? Türkiye’de satılan ürünlerin fiyatına nazaran daha düşük fiyatlarla alınabilen yurt dışı alışverişlerinde yeni düzenlemeler söz konusu oldu. E-ticaret yoluyla yapılan alışverişler neticesinde yapılan açıklama Gümrük ve Ticaret Bankanlığından. Tüketicilerin merak ettiği husus ise gümrük vergisi ödemeden ne kadarlık alışveriş yapabilecekleri.

Yurt Dışı Alışverişlerinde Yeni Limit

Geçtiğimiz günlerde yurt dışından alışverişlerde kullanılan 30 euro limit hususu vergilendirmede değiştirildi. Yurt dışı limitlerinde oluşan gümrük vergisi alınmadan yapılacak alışverişlerin limitleri 22 euroya indirildi. Bu rakamı aşan tutarlarda gümrük vergisi alınacak. Alınacak verginin tutarı ise 1500 euroya kadar olan ürünler için % 18-20 arasında vergi alınmasına karar verildi. Bu durumda e ticaret ile internetten alınan ve kargo ile gelecek olan ürünlere muafiyet oranı 30 eurodan aşağıya çekilerek 22 euro olarak belirlendi.

Gümrüksüz Alışveriş Limiti 22 Euro

Yurt dışı alışverişlerinde özellikle uygun fiyatlı satışları ile ön plana çıkan internet siteleri olan Ebay, AliExpress ve Amazon gibi sitelerden alış veriş yapan kişilere kötü haber gümrük vergisi ile geldi. Geçtiğimiz dönem içerisinde 30 Euro iken bu limitin 22 euraya indirilmesi neticesinde tüketiciler yaklaşık 132 liralık alışveriş yapmak zorunda kalıyor. Bu rakamın üstünde ise vergilendirme söz konusu olacak. Bu durum Avrupa topluluğuna bağlı ülkelerde zaten bu rakam üzerinden uygulanırken Türkiye’de ise daha yüksek idi.

Kargoyla ve postalar yoluyla alınan ve Türkiyeye girişi olacak olan bilimsel amaçlı kitapların gümrük muafiyetleri ise 150 euro seviyesine çıkarılıyor. Ülkemizde satışı söz konusu olmayan, temin edilemeyen bu kitapların KDV’si ise  % 8.

Düşük Fatura İle Vergi Kaybı

Yapılan bu düzenleme neticesinde satışları düşen internet satış firmaları farklı yollar çizerek gümrük vergisinin önüne geçmeye çalıştığı ise sosyal medyada duyulan haberler arasında. Satılan ürüne daha düşük fiyatlarda faturalandırma yapan özellikle çin firmaları yüksek tutarlardaki alışverişleri 22 Euro altında göstermeye başladı. Bu durum Türkiye’nin milyarlarca TL vergi kaybına neden oluyor.

Yurt dışı alışverişlerinde gümrük vergisi uygulanmasında limit geçtiğimiz yıllardra 75 euroydu. Bu rakam önce 30 sonra da 22 euroya kadar düşürüldü. Bu anlamda ülke içerisinde temin edilebilen bir ürünü yurt dışından almak isteyen kimseler % 20   vergi ödemesi yapmak zorunda kalıyor.

Yorum yapın

Krediler