Yeni işe girene kredi çıkar mı?

Yeni işe girene kredi çıkar mı? Kredi çekmek ihtiyaç halinde bankalardan talep ettiğimiz bir çıkış noktası olarak görülebilmektedir. Ancak bankalar da kredi vermek için birçok unsuru göz önünde bulundurmaktadır. Birçok ölçüt bakarak kredi verecekleri müşterileri seçmektedir. Bu da bankaların paralarının geri ödenmesini garanti altına almak için uyguladıkları bir yöntemdir. Bankadan kredi çekerken aylık gelir, kredi notu, daha önce çekilen kredi varsa ödeme planlarına uyulup uyulmadığı gibi birçok unsura bakılacaktır.

-Yeni işe girenlerin SGK bordroları daha düşük profilli olacağı için maalesef yüksek kredi çıkması mümkün olmayacaktır. Ancak eğer ki yakın zamanda yani 5 yıl içerisinde SGK kayıtlarınınzda  başkaca işlerde çalıştığınıza dair dökümler mevcut ise ve istediğiniz takdirde iş bulup çalışabileceğinize dair sinyaller verebiliyorsanız iş değişecektir!

Yeni işe girmiş biri için de kredi çekmek istemesi durumunda aklına gelecek ilk soru işe yeni girdiği için bankadan kredisinin onaylanıp onaylanmayacağı olacaktır. Ancak bu durum birkaç unsura bağlı olarak değişebilmektedir.  Eğer işe yeni başlayan kişi daha önceden kredi kartı kullanmışsa ya da daha önce başka unsurlara bağlı olarak kredi çekmişse o zaman finansal olarak bir geçmişe sahiptir. Bu da bankalara fikir verecektir. Yani kredi notuna bakılabilecektir. Kredi başvurularında önemli olan ödeme planları, kredi notu, aylık gelir, yaş ve sigorta durumu gibi unsurlardır. Bankalar bu unsurlara bağlı olarak kredi başvurularını değerlendirecektir.  Yeni işe başlayan kişiler eğer bu şartlara uymuyorlarsa o zaman kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabilir demektir. Bir de bununla birlikte yeni işe başlayan kişi daha önceden kredi kartı kullanmamışsa ya da kredi kullanmamışsa bu durumda kredi notu da olmayacaktır. Kredi notu olmayan kişinin krediye başvurması durumunda bankalar kredi notunu da değerlendiremeyecektir. Bu durumda aylık gelirleri belgelemek önemli olacaktır. Yeni işe giren biri de bunu belgelemek için zamana ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden işe girer girmez kredi başvurusu yapmak da olumlu sonuçlanmayabilir. Kredi başvurusu yapan kişilerin gelir durumları ve sigorta primleri de önem taşır. Düzenli olarak yatan aylık gelir ve düzenli yatan sigorta primleri de kredinin onaylanması hususunda önemli bire unsurdur. İşe yeni giren bir kişi belirli bir süre bekledikten sonra sigorta primlerinin ve maaşının belgesini kredi çekmek istediği bankaya sunarak kredi başvurusunda bulanabilir. Ancak hemen kredi çekmek istemesi durumunda bunların düzenli olduğunun kanıtlanamaması kredinin reddedilmesine neden olabilir.

Yine de işe yeni giren kişi eğer daha önceden bir işte çalıştıysa ve düzenli sigorta primleri yatmışsa kredi çekmek için bunu belgeleyerek başvurabilir. Ya da daha önce dediğimiz gibi bununla birlikte kredi kartı kullanılmışsa ya da kredi çekilmişse kredi notu iyiyse bunlarla birlikte bu da sunularak krediye başvurulabilir.

En az kaç aylık sigortayla kredi başvurusu yapılabilir?

İşe yeni giren bir kişinin sigorta primlerinin düzenli ödenmesi gerekmektedir. Bu konuya değinmiştik.Peki, kaç aylık sigortanın yatması sonucu kredi başvurusunda bulunulabilir bu sorunun da cevabı 6 ay olarak cevaplanabilmektedir. Yeni işe başlayan bir kişi eğer krediye başvurmak isterse sigorta priminin 6 ay düzenli olarak yatması gerekmektedir. Tabi bunun da bankaya kredi başvurusu sırasında belgeli olarak sunulması gerekmektedir. Ancak yeni işe başlayıp da hemen kredi çekmek isteyen kişiler için kredilerinin olumsuz sonuçlanması olasıdır. Bununla birlikte kişinin eğer ek gelirleri varsa bu durumda kredi başvurusu kabul edilebilmektedir. Kira geliri gibi gelirler bankalar için teminat olarak gösterilebilmektedir.  Bununla birlikte kişiye ait olan ev, araba ya da arsa gibi mallar bulunuyorsa da bankalar kredi başvurusunu olumlu değerlendirebilirler.

Ancak bu durumunda istisnası bulunabilmektedir. Bazı bankalarda 6 ay çalışıp, sigorta priminin yatmasına gerek kalmadan kredi onaylanabilmektedir. Ancak bu tamamen bankadan bankaya göre değişmektedir. Tamamen bankaların kendi ellerinde ve tercihlerinde olan bir durumdur. Bazı bankalar 3-4 aylık çalışanların da kredilerini onaylarken bazıları da 6 aylık çalışanların kredilerini onaylamamaktadırlar. Aylık gelir ve ek gelir gibi unsurlarında çok önemi olduğunu belirtmek gerekir.

SON NOT: Arkadaşlar eğer ki bu iş devlet kadrosunda ise bu durumda banka size çok daha fazla güvenebilecektir. Çünkü devlet kurumlarında “güven ve istikrar” esastır. İdare Hukuku yasaları sayesinde kadronuzu kimse eften püften sebeplerle keyfi olarak elinizden alamaz. Bu sayede geleceğiniz daha garantide olacağından banka kredilerinde de şansınız daha yüksek oluyor.

Yorum yapın

Krediler