Yeni Hurda Araç Yasası Bize Ne Kazandırıyor?

Uzun süredir dile getirilen hurda araç teşviki ile ilgili düzenleme meclisten geçmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gelir İdaresi Başkanlığınca yayımlanan tebliğe göre 16 yaşında ve daha büyük araçlara 10 Bin liraya kadar ÖTV indirimi uygulaması resmen başlamış oldu.

Ekonomik ömrünü bitirmiş olmasına rağmen hâlâ kullanılabilir vaziyette olan yaklaşık 8 milyon aracı ve sahiplerini ilgilendiren Yeni Hurda Araç Yasası 21 Mart gecesinde TBMM’de onaylanan torba yasa ile birlikte kabul edildi. Yeni yasa ile yeni araç alımında sağlanacak olan ÖTV indirimini bekleyen binlerce kişiye beklentilerini karşılamak üzere günlerdir inceleme içindeki araçlarını almanın yolu açılmış oldu.

Mecliste kabul edilen yeni torba yasa ile hurda teşviki sağlanacak olan 16 yaş ve daha üstündeki araçların trafikten çekilerek yerine kullanılmamış araç alınması halinde 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi yapılacak. Bu indirim net 10 bin lira olmayacak. Minübüs, Kamyon, Otobüs, otomobil yada diğer motorlu taşıtların yaklaşık 8 milyon adedi bulduğu belirtilirken bu araçlardan ne kadarının hurdaya ayrılacağı ve ÖTV indiriminden faydalanacağı merak konusu olmuş durumda.

Yeni Hurda Araç Teşvikinin Süresi

Yeni düzenleme ile ÖTV indirimine müsaade eden hurda araç teşviki 2019 yılı sonuna kadar devam edecek. Bu süre zarfında talep olması halinde yine kullanılmamış araç alımı için vergi indirimi teşvikinden yararlanmış olacaklar. Hurda teşvikinden yararlanmak isteyen gerçek ve tüzel kişilikler hurda aracını trafikten sildirdikten sonra aynı zamanda hurda imha merkezlerine de teslim etmeleri diğer bir şartlardan.

Alacağınız aracın fiziki ve teknik özelliklerine göre farklılık gösteren ÖTV indirimi hangi araç ne kadar uygulanacağına dair farklılıklar Bakanlar Kurulunca belirlenecek ve bu miktarın azami tutarı 10 bin lira olacak.

Araç Alacaklar Elini Çabuk Tutmalı

Elinizde hurda aracınız varsa ve yeni bir araç ile yenileme fikrine kapılmışsanız burada biraz hızlı hareket etmeniz gerekecek. Genel olarak uygun fiyatlı araç alımı için yılın son ay’ını bekleyen insanların beklentisi otomotiv firmalarının yapacağı yeni kampanyalar ile indirime gitmesi. Fakat burada dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de döviz kurlarındaki artışlar neticesinde alacağınız araca gelecek muhtemel zamlar. Çünkü yükselen döviz aynı zamanda yurt dışından ithal edilen araçların fiyatlarının da artması anlamına geliyor. Yükselen döviz araçların imalatındaki maliyetleri de artırdığı göz önüne alınırsa yapılacak kampanyaları beklerken zarar etme risklerinizi de göz önüne almalısınız.

Aracımı Hurdaya Nasıl Ayırırım

Aracını hurdaya ayırmak isteyen kişilikler aracın yasal sahibinin bulunduğu bölgedeki ya da ikamet ettiği şehrin Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne yazılı olarak müracaat etmeleri gerekiyor. Başka birisinin aracının ayrılması için bu işe özel olarak verilen noter onaylı vekâletler kullanılabilir. Müracaat sonrasında trafik bürolarından temin edebileceğiniz (EK-1) diğer formları tanzim ederek teslim etmeniz gerekiyor. Ayrıca hurda aracınızın MTV ve diğer vergi borçları ile muhtemel yazılmış olan trafik cezalarının da ödenmesi önemli şartlar arasında. Ayrıca ayırdığınız hurda aracı yine trafiğe tescil ettirme olasılığınızı kaldırmış oluyorsunuz. Aracı hurdaya ayıracak olan tüzel kişilik ise yetkili kişinin imza sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi, odaya kayıt belgesini de ibraz etmesi ve teslim etmesi gerekiyor.

ÖTV İndirimi

Yapılan yeni Hurda Araç Yasası ile kullanılmamış 0 km araç almak isteyen kişilere aslında otomotiv bayileri gerekli yardımda bulunuyor. Burada yapılacak işlemler ile alım işi hızlandırılmış oluyor. Size de sadece alacağınız aracı seçmek kalıyor.

Yorum yapın

Krediler