Yapı Kredi EFT Saatleri, Eft Ne Zaman Gider?

Elektronik fon transferinin kısaltılmış adı olan EFT her banka tarafından yapılmaktadır. Bir bankadaki gönderici hesabından başka bir bankadaki alıcı hesabına para geçiş işleminin tam olarak manasıdır. Ancak bu tutar TL olmalı ve mesai saatleri içerisinde karşı tarafa geçeceği bilinmelidir. Çünkü EFT’ler Merkez Bankası aracılığı ile bir hesaptan başka bir hesaba geçiş yaptığı için mesai saatleri dışında geçmez.

ÖNEMLİ NOT: EFT’leri göndermek için saat 16:30 demeden işlemlere başlayın. Aksi takdirde sorun yaşayabilirsiniz. Son dakikaya bırakmayın işinizi. Her ne kadar saat 17:30’a kadar bu emirler işleme konulacak olsa da siz işinizi sağlama alın.

EFT Mesai Saatleri

Hangi bankadan yapılır ise yapılsın EFT ile gönderilen tutar sabah 09:00 saatinde harekete geçer. Yapı Kredi’de de EFT işlemleri 09:00’dan sonra hesaptan çıkar ve karşı hesap için aksiyon alır. Ayrıca gün içinde devam eden bu para akışı 16:45′ e kadar sorunsuz sürer. Ancak 16:45 ile 17:20 arasında yapılan EFT’ler aynı gün karşı tarafın hesabına geçmeyebilir. Çünkü bu saat aralığı Merkez Bankası’nın en yoğun olduğu zaman dilimi olduğu için EFT’nin yetişmeme ihtimali söz konusudur.. Bu saat dilimleri bankadan bankaya farklılık göstermez.

Mesai Saatleri Dışında Yapılan EFT’ler

09:00 – 17:20 dışında yapılan EFT’ler sistemde talimat olarak bekler. İlk mesai saatinde ise karşı tarafın hesabına geçmek için yola çıkar. Yapı Kredi Bankası’nda da aynı şekilde işlem sağlanır. Örneğin 13 Kasım pazartesi saat 18:50’de yapılmaya çalışılan bir EFT 14 kasım saat 09:00’da yola çıkar. Tüm bilgiler eksiksiz ve doğru ise gün içinde karşı hesaba ulaşır.

Havale ve Virman İşlemleri

EFT işlemi farklı iki banka arası para transferi olduğu için araya merkez bankası onayı girmektedir. Yani Yapı Kredi’den Vakıfbank’a yapılan para transferinin adı EFT’dir. Havale ise aynı banka arası para transferidir. Yani Yapı Kredi A kişisinin hesabından yine Yapı Kredi B kişisinin hesabına giden para transferine havale denir. Dolayısıyla havale işlemleri Merkez Bankası onayı gerektirmez ve anlıktır. Aynı şekilde virman işlemlerinde de tek banka söz konusudur. Ancak virman’da hesapların şubeleri de aynı olmalıdır. Yani Yapı Kredi Bankası Çerkezköy Şubesi’nde hesabı bulunan A kişisi yine Yapı Kredi Bankası Çerkezköy Şubesi’nde hesabı bulunan B kişisine para gönderir ise bu işleme virman adı verilir.

Yorum yapın

Krediler