Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir?

Bankalardan kredi ve kredi ürünleri almanın bir çok yolu bulunuyor. Özellikle internetin verdiği avantajlar ile kredi kullanımı yaygınlaştı ve büyük artış sağladı. Buna rağmen krediler almanın yolları her geçen gün yine de aranabiliyor. İhtiyaç hasıl olduğu vakit krediyi başkasının adına çekip çekememe hususu da sorgulanıyor. Bu durumda resmi yollardan vekalette kredi kullanımı da olabiliyor mu sorularını beraberinde getirebiliyor. Yani vekaletle kredi nasıl çekilir? sorusu olanlara yanıtlar hazırladık.

Başkasının Adına Kredi Çekilir mi?

Genel olarak yurt dışında yaşayanların ve aynı şehirde olmasına rağmen hastalık durumlarını da dikkate alarak kredi başvurusu ve çekim işlemleri gibi hususları yerine getiremeyecek kişilerin sorduğu bir soru bulunuyor. Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir? Aslında öncelikle vekaletle bankalar sizlere kredi verebilir mi bu sorunun cevabı bilinmeli. Bu sorumuzun cevabı evet olduğuna göre öncelikli bu kişilerin krediyi çekecek kişiye vekalet vermeleri gerekir. Vekaletin alma yolu ise Noterler. Bu kurumlardan alacağınız resmi vekalet işlemi ile vekiliniz sizin adınıza kredi başvurusunda bulunabiliyor. Fakat burada vekilinizin açık kimliği ile birlikte noterden çıkarılan resmi evrakta sizin adınıza her türlü bankadan kredi başvurusu yapabilme, çekebilme gibi hususların net bir şekilde belirtilmesi gerekir.

Yurt Dışında Oturanların Vekalet Çıkarması

Vekaleti verecek kişi yurt dışında yaşıyorsa vekalet çıkarmak için başvura yapabileceği tek adres Türk Konsoloslukları. TC vatandaşı olduktan sonra her hangi bir konsolosluğa başvurarak istediğiniz kişiye vekaletle kredi kullanımı için bir vekalet çıkartıp kredi başvurusu yapabilir ve istenildiğinde bu kredinin çekim işlemlerini de sağlayabilirsiniz. Fakat konsolosluk ve Noterler her ne kadar TC numarası ile işlem görüyor olsa da, bu tür işler için vekil tayin ettiğiniz kişinin kimlik fotokopisini isteyebilirler. Yani yurt dışında ikamet ediyorsanız sadece vekalet çıkarma işlemi için yurda dönüş yapmanıza gerek yoktur.

Vekalet İle Verilen Kredi Onayları

İhtiyacınıza istinaden vekaletle kredi nasıl çekilir sorumuzun cevabı için kendi adınıza kredi çekimi yakınlarınıza vekalet çıkarmış olabilirsiniz. Buradaki vekaletler için süre önemli. Kişiye verdiğiniz işlemler için vekaletin süresinin açıkça belirtilmiş olması gerekir. Burada süresiz vekaletlerinde verilmesi söz konusu. Fakat ileriki dönemde sizin haberiniz olmadan sizin adınıza kredi başvurusu yapılabilir, çekilebilir ve ayrıca maddi olarak mağdur edilebilirsiniz. Bunun için verdiğiniz vekaletlerin kime verdiğiniz ve ne kadar süre ile verdiğiniz hususlarının üzerinde durmalısınız.

Hangi Bankalar Vekaletle Kredi Veriyor?

Açıkcası vekaletle kredi tahsisi yapan bir banka için direk adres göstermek çok zor. Burada vekaletle kredi tahsisinin yapılması için bankalar farklı taleplerde bulunabilir. Hatta hiç kredi vermeyebilirler. Çünkü hem vekil hem vekilin temsil ettiği kişi için evrakta sahtecilik, dolandırıcılık gibi hususların meydana gelmesi risk taşıyan bir olay.

Vekaletle Kredi Başvurusunda İstenilen Belgeler Neler?

Resmi vekaletler yoluyla bankaya kredi başvurunuzun onaylanması halinde banka sizden hem vekil hem de vekil tayin eden kişinin kimlik fotokopilerini, vekaleti veren kişinin ikamet adresi belgeleri ve gelirini gösterir belgeyi isteyeceklerdir. Bununla birlikte vekilin adres bilgileri ve geliriyle birlikte yine vekilin kefilliği istenebilir. Yani bu tür sürprizlere açık olmalısınız.

“Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir?” üzerine 16 yorum

 1. Annemin vekaleti bende annem romatizma hastası yuruyemiyor nasıl ihtiyaç kredisi alabilirim
  Bana bir fikir sunarsanız sevinirim

  Yanıtla
  • Bülent bey vekaletinizde kredi çekebileceğinize dair bir ibare bulunması gerekiyor. Bu ibare bulunuyorsa bankaya vekaletin aslı ile gider ve başvuru yaparsınız.

   Yanıtla
 2. annemin vekaleti bende annemin okuma yazması yok herhangi bir geliride yok umumi vekalet var kredi çekebilirmiyim.

  Yanıtla
  • Leyla hanım gelir ilk talep edilenlerden. Fakat bankalar bu duruma esneklik gösterebiliyor. Vekaletinde kredi çekebilir ibaresi bulunması halinde anneniz için kredi çekimi için başvuru yapabilirsiniz. Burada banka onay vermesi halinde de kredi almaya hak kazanıyorsunuz.

   Yanıtla
 3. Annem dayıma vekalet vermiş ve o da kendi üzerine kredi çekmiş annem bankaya imzaya çağırılması gerekmiyor mu yani yaptığı iş yasalmı acaba ? eğer değilse mahkeme yoluyla bankadaki evimizin ipoteğini kaldırabilirmiyiz ?

  Yanıtla
  • Murat bey vekalet söz konusu olunca anneniz bankaya çağrılmaz. Kredi de dayınız tarafından çekilmiştir muhtemelen. Burada vekalet bulunuyorsa yasal bir durum. Daha farklı durumlar bulunuyorsa bir avukattan bilgi almanız daha doğru olur.

   Yanıtla
 4. Annem emeklı maaşı alıyor Ama okuma yazması yok bana vekalet verse kredı cekebılırmıyız vede kredı kartı ve ek hesabı var yada kendı cekebılırmı

  Yanıtla
  • Cihangir bey vekalet verme işlemi okuma yazma ile alakalı değil. Noterden vekaletname verilebilir. Bu vekalet ile kredi çekilebilir.Bunun için yine bankanızla görüşmenizde fayda olacaktır.

   Yanıtla
 5. Ben rusyadayim türkiyeden akrabama vekalet verip kredi kullanmak istiyorum mumkunmu ve yurtdışında çalıştığım firmadan bodrö veya her hangi bir evrak lazım mi

  Yanıtla
  • Merhaba vekalet ile bu mümkündür. Evrakları tercüme ettirip apostil şerhi ile mühürledikten sonra Türkiye’de kullanabilirsiniz. Daha sağlıklı olacaktır.

   Yanıtla
 6. Babamın bende banka resmi evrak bütün taşınır taşınmaz diye verdiği vekalet var kredi çekmem mümkünmü maaşını taşıma çekme gibi imza sahibiyim bilgi verirseniz sevinirim saygılar

  Yanıtla
  • Vekalette yetkinin “açık ve net şekilde” yazması gerekmektedir. Aksi halde banka yetkililer kabul etmeyecektir.

   Yanıtla
 7. Bankadan konut kredisi cektim kredim onaylandi son imzaları atması için arkadaşıma vekalet versem banka kabul eder mi? Ederse nasil bi vekalet vermem gerekiyor? Cevaplarsanız çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkürler..

  Yanıtla

Yorum yapın

Krediler