Vakıfbank Krediden Cayma Nasıl Yapılır?

Vakıfbank Krediden Cayma Nasıl Yapılır? Vakıfbank şubelerinden ya da internet bankacılığından kredi başvurusu yapan kişiler, daha sonradan talep ettiği kredilerden vazgeçebilir. Banka müşterileri bu konuda Tüketici Haklarında belirtilen çeşitli kanunlardan yararlanarak kredi iptali yaptırabiliyor. Şubelerden, internetten ya da SMS üzerinden yapılan kredi başvurularını, Vakıfbank aracılığıyla kolayca iptal ettirebilirsiniz. Kişilerin krediden caymak için 14 günlük yasal süresi vardır. Başvuru yaptıktan sonra bankanız sizlere kredinin toplam tutarını ödediyse, 14 gün içerisinde bu krediden vazgeçerek tutarı bankaya geri verebilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI: Bazı çakal bankalar kendilerince uyanıklık edip sözleşmerine aksi yönde hükümler ekleyerek sizi tezgaha getirmeye çalışabilir. Sakın aldanmayın, yemeyin! Hiçkimse kanunun emredici hükümlerine aykırı olacak şekilde sözleşme düzenleyemez. Bu tür sözleşmeler ya da sözleşme hükümleri yok hükmündedir. Yani kanun nezdinde “en baştan itibaren geçersiz sayılırlar“.

Vakıfbank İnternet Bankacılığı Kredi İptali

İnternet bankacılığı üzerinden başvurulan kredilerin iptali daha kolay olacaktır. Vakıfbank internet şubesi üzerinden bir krediye ön başvuru yaptıysanız, bankanız sizlerden kesin bir onay işlemi daha ister. Ön başvurunun ardından krediden vazgeçtiyseniz, herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Zira kesin onayı vermediğiniz sürece kredi sizlere ödenmez.

Vakıfbank Şubeden Kredi İptali

Ön başvuruların ardından krediye kesin onayı da verdiyseniz bankanız sizlere kredinin toplam tutarını öder. Bu aşamadan sonra krediden vazgeçmek istiyorsanız, 14 gün hakkınız vardır. Bankalar bu 14 gün içinde yapılan kredi iptallerinde herhangi bir masraf talep edemez. Krediden aldığınız toplar tutarı aynı şekilde bankaya ödersiniz ve herhangi bir ek faiz uygulaması da yapılamaz. Kredi iptallerinde bankanız şubelerde sizlerden bir dilekçe doldurmanızı ister. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra iptal işlemi onaylanır.

Vakıfbank Dosya Masrafı İadesi

Kredi başvurusu yapan kişiler farklı kredi türlerinde çeşitli dosya masrafları öder. Krediden vazgeçtikten sonra ödediğiniz tüm bu dosya masraflarını geri alabilirsiniz. Ancak 14 gün geçtikten sonra kredi iptali yapmanız durumunda bankanız dosya masraflarını geri vermez. Ayrıca bu süreden sonra yapılan iptallerde bankaya belirli bir oranda faiz de ödersiniz. Ancak yasal süreler içerisinde krediden caymanız durumunda, ödediğiniz tüm dosya masraflarını geri alabilirsiniz. Bu konuda banka müşterilerinin haklarını koruyan gerekli maddeler Tüketici Kanunlarında detaylı olarak yer alır. Buradaki tek istisna, ekspertiz ücretlerine aittir. Zira krediden caymanız durumunda, konut ve taşıt kredilerinde ödediğiniz ekspertiz ücretlerini herhangi bir şekilde geri alabilmeniz mümkün değildir.

İhtiyacınızın için kredi almışsanız ve bu ihtiyacınız süresi içinde karşılanmasından dolayı krediye ihtiyacınız kalmamışsa burada kredi iptali için başvurmaktan çekinmemek gerekir.

Yorum yapın

Krediler