Uzun Vadeli Kredileri Bulmak İçin

Bankalar müşterilerinin istek ve gereksinimlerine göre türlü kredi fırsatları düzenler ve bunu ister görsel, isterse başka kanallar aracılığı ile tüketicileri haberdar eder. Kredi çeşitleri olarak “uzun vadeli kredi”  pek fazla alanda ev, bireysel gereksinim ve taşıt finansmanları farklı farklı şekilde değerlendirilir ve her bir tanesi kendine özgü taksit ve nema miktarlarına sahiptir.

ÖNEMLİ İPUCU: Eğer ciddi bir finansman arayışında iseniz yurt dışı bankalarına da teklif almak için mesaj atabilirsiniz. Çünkü dev krediler söz konusu olduğunda bankaların sürpriz yapma olasılığı daha fazla oluyor. Size tavsiyem ingilizce biliyorsanız Google’da bu konuda bir arama yapabilirsiniz. Karşınıza muhakkak yüzlerce finans kuruluşu çıkacaktır. Kredinizi onayladıktan sonra hesabınıza SWİFT yapabileceklerdir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta bu kredi vereceğini iddia eden kuruluşlara en ufak bir kapora, peşin harç, masraf, avans, başlangıç veya başvuru ödemesi yapmamanız. Bu türden ödemeler isteyen kuruluşlar kuvvetle muhtemel dolandırıcıdır.

İKİNCİ EKLEME: İnternette kredi ararken sadece reklamlarla yetinmeyin. Doğal arama sonuçlarına da yani reklama para vermeden ünlü bir marka olduğu için üst sıralarda olan firmalara da şans verin. Emin olun bu tarz firmalar daha kurumsal, profesyonel ve müşteri odaklıdır. Aksi halde tahtlarını koruyamazlar ve zirveden inerler.

GÜNCELLEME: Uzun vadeli kredilere şu sıralar 2022 yılı itibarıyla bankalar pek yanaşmıyor. Çünkü enflasyon eskisine göre daha yüksek. Bankalar haliyle korkup temkinli davranıyor. Bırakın 3 sene sonrasını 3 ay sonrasında nasıl bir enflasyon ortamında olacağımız soru işaretleri ile dolu iken bankaların kalkıp da ileride zarara uğrayabileceği bir kredi sözleşmesine imza atmasını beklememek gerek haliyle.

En Uzun Vadeli Krediler Kaç Ay

Kredi taksitlerinde kredi türüne nazaran değişken olmakla beraber, normal faiz miktarı ile beraber kredi taksitleri kredi müracaatı gerçekleştiren tüketicinin pek çok dikkat etmiş olduğu konuların başında gelir kredi taksiti ne denli uzun olursa çekilen kredi miktarı da o denli artar bu nedenle tüketici en uzun taksitli kredi kullandıran banka arayışına girer.

Kredi taksitlerini esasen belirleyen bir diğer deyişle üst limit yönünde bankalar değildir, bddk vasıtasıyla tespit edilir ve bankalar kanuni şekilde buna uymak mecburiyetindedir. Uzun vadeli kredi olarak 2013 senesi ortalarına dek bankalardan ihtiyaç kredilerinde 60 hatta 72, ev kredilerinde 120-240 ay ve araç kredilerinde de yeniden 60-84 ay gibi bir taksit ile kredi kullanmak mümkündü.

Uzun Vadeli Tüketici Kredileri En fazla Ne Kadar?

Bankacılıkta uygulanan düzenleme ile kredi taksitlerinde sınırlamaya gidilmiştir, kişisel tüketici kredisi 36 ay, araç kredilerinde ise 48 taksit ile kısıtlanmıştır. Bankaların bunun üzerinde kredi vermesi olası değildir. Asla kimse ya da banka bu taksitlerin üstünde kredi veremez. Fakat hususi izinler ve destekleme hedefli bireysel kredi taksitleri değişiklik arz edebilir . Misal olarak ziraat bankası engelli kredisi 60 ay taksitli şeklinde alınabilir, bu krediyi yalnızca engelli şahıslar çekebilir ve bilhassa bankaya gitmesi lazım.

Ev kredisinde ise herhangi bir değişim olmamakla beraber tüketiciler uzun taksitli kredi kullandıran bankalar mevzusunda elleri boş dönecektir. Yukarıda da açıklama yapıldığı için bireysel ihtiyaç kredisi temelinde 36 aydan çok taksitli kredi bulmak olası değildir. Sanal âlemde 60 ay 48 ay gibi kredi çıkar diyenler hiç değilse mevcut yasalara nazaran yanlış malumat vermektedirler. Uzun vadeli olarak da bu kredileri göremiyoruz.

Hangi zamanda bankacılık düzenleme ve kontrol etme kurumu (bddk) izah yapar taksitleri uzatır o vakit bankalar uzun taksitli krediyi verirler ancak şimdilik araç kredileri 48, kişisel tüketici kredisi ise 36 ay ile kısıtlıdır. 2015 senesi sonlarında taksitlerin uzatılacağına dair haberler çoğalmış fakat 2020 yılını geçmemize rağmen somut bir adım halen atılmamıştır.

Kredi taksitleri hangi zamanda uzar gibi bir soruya ise şimdilik soğumuş bir halde ve gündemden uzaklaşmıştır, fakat 2016 yazları gündeme geleceğini aklımızdan geçiriyoruz. Zaten kredilerde taksitler uzar ise bankalar gece gündüz demeden reklam yapmak suretiyle sizi bilgilendirirler.

SON NOT: Uzun vadeli kredilere erişebilmenizin bir diğer yolu da Türkiye’de istikrarlı şekilde gelir getiren bir işletme kurmaktan gelmektedir. Bu işletme sayesinde kredi skorunuz hiç olmadığı kadar pozitif sinyallerle dolu olacaktır. Puanınızın belirli bir seviyenin üstüne çıkması halinde ve somut olarak banka yetkililerine gösterebileceğiniz grafikler, tablolar var olduğu sürece siz uzun vadeli kredilerin değil onlar sizin peşinizde koşacaktır.

Yorum yapın

Krediler