Üniversite Adayları Dikkat! Bu Bölümlerin Puan Türü Değişti! Yeni Taban Puanları Neler?

Üniversite Adayları Dikkat! Bu Bölümlerin Puan Türü Değişti! Yeni Taban Puanları Neler? Üniversiteye geçiş imtihanında, tespit edecek kısımlara sunulan sınırlamanın sonrasında, bir değişiklik ek olarak yaşandı. Bunun Için yönelik bir takım bölümlerin nokta türleri değişti. İşte sırasıyla meydana gelen farklılıklar ayrıntıyı haberimizde…

Her sene milyonlarca adayın katıldığı üniversiteye geçiş imtihanları meydana gelen YGS ve LISANS YERLEŞTIRME SINAVI’de bir takım bölümlerin nokta türleri değişti. Üniversiteye geçiş imtihanında, tespit edecek kısımlara sunulan sınırlamanın sonrasında, bir değişiklik ek olarak yaşandı. Bunun Için yönelik bir takım bölümlerin nokta türleri değişti. İşte sırasıyla meydana gelen farklılıklar ayrıntıyı haberimizde…

Son haliyle belirle kısımlara sunulan muvaffakiyet hudutları şu biçimde.
Hukuk: İlgili LISANS YERLEŞTIRME SINAVI nokta türünde, muvaffakiyet hududu 150 bin.
Mühendislik: İlgili LISANS YERLEŞTIRME SINAVI nokta türünde, muvaffakiyet hududu 240 bin.
Mimarlık: İlgili LISANS YERLEŞTIRME SINAVI nokta türünde, muvaffakiyet hududu 200 bin.
Tıp: İlgili LISANS YERLEŞTIRME SINAVI nokta türünde, muvaffakiyet hududu 40 bin.

Buna yönelik üniversite adaylarının belirlenmiş hudutları yakalayamaması şeklinde, alakalı bölüme yerleşmesi yapılamamakta. Adayların alakalı kısımlara yerleşebilmeleri amaçlı, hududu yakalamaları gerekmekte.

TS-1 nokta türünde yer alan pekçok bölüm çoğalış TS-2 nokta türüyle alım yapmakta. İşte o bölümler.

Canlandırma Filmi Dizayn ve Yön., Film Dizayn ve Yazarlık, Film Dizayn ve Yönetmenliği, Gastronomi ve Mutfak San.(Fakülte), Gastronomi ve Mutfak San.(M.T.O.K.), Gazetecilik, Görsel İletişim, Görsel İletişim Tasarımı,Görsel Sanatlar ve Görsel İl. Tas., Halkbilim, Halkla İlişkiler,Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (Fakülte), Halkla İlişkiler ve Tanıtım,Kurgu-Ses ve Görsel Idaresi, Basın ve Görsel Sanatlar, Basın ve İletişim, Basın ve İletişim Sistemleri, Radyo ve Tv, Radyo, Tv ve Sinema,Reklam Dizayn ve İletişimi, Reklamcılık,Reklamcılık ve Halkla İlişkiler, Sinema ve Dijital Basın, Sinema ve Tv ,Çeşitk Halkbilimi, Yepyeni Basın (Fakülte), Yepyeni Basın ve Gazetecilik

Bölümlerin nokta türünde meydana gelen değişiklik eşliğinde derslerin yüzdelik etkisinde de değişikliğe ne sebeple oluyor. Bunun Için yönelik TS-2 nokta türünde derslerin yüzdelik dilimde etkisi:

Türkçe yüzde 18,
Temel Matematik yüzde 6,
Sosyal yüzde 1bir,
Fen Bilimleri yüzde 5,
Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25,
Coğrafya-1 yüzde 5,
Tarih yüzde 15,
Coğrafya-2 yüzde 5
ve Felsefe Grubu yüzde 10.

Değişiklikler Sözel alanıyla hudutlu kalmadı. Eşdeğer Ağırlık kapsamında da pekçok kısmın nokta türü değişti. Çoğalış bu bölümler TM-3 nokta türüyle alım yapmakta.

Avrupa Birliği İlişkileri, Kamu Idaresi, Global Politika ve Beynelmilel İliş, Politika Bilimi, Politika Bilimi ve Kamu Idaresi, Politika Bilimi ve Beynelmilel İliş., Beynelmilel İlişkiler.

Buna yönelik TM-3 kapsamında derslerin yüzdelik tesiri şu biçimde olacak.

Türkçe yüzde 15,
Temel Matematik yüzde 10,
Sosyal yüzde 10,
Fen yüzde 5,
Matematik yüzde 18,
Geometri yüzde 7,
Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25
ve Coğrafya-1 yüzde 10.

Üniversite adaylarının meydana gelen değişiklikleri dikkate alması epeyce mühim. Zira her alan amaçlı derslerin yüzdelik tesiri farklıdır. Bunun Için yönelik adaylar, alaka duydukları bölümlerin nokta türüne yönelik, tespit edecek derslere ek olarak ağırlık verebilir.

Yaşanan bu değişikliklerin dışarısında YGS’de tatbik edilen 140 barajı 150’ye çıkartıldı.

BAŞVURULARDA SONA YAKLAŞILIYOR
6 Ocakta tarihinde başlayan YGS-LYS müracaatları içerisinde sona yaklaşıldı. Başvurular 20 Ocakta tarihinde bitecek. Para ödemesinde nihai zaman ise 21 Ocakta.

BAŞVURU ÜCRETLERİ

“YGS ‘ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretleyen adaylar 55 TL,”Sınavsız geçiş hakkım var, YGS’ye girmek istemiyorum, yalnızca imtihansız geçişe müracaat etmek istiyorum”seçeneğini işaretleyenler adaylar ise 15 TL fiyatı ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan bankalardan birine yatıracaklar.

Yorum yapın

Krediler