Temassız Ödeme Özellikli Kredi Kartlarının Riski Bulunur mu?

Günümüzde yeni alınan bankamatik ve kredi kartları ile miadı dolduktan sora yenilenen kartların hepsi bankalar tarafından temassız özellikli olarak üretilerek tüketicilere gönderiliyor. Bu durum tüketiciye her ne kadar avantaj sağlıyor olsa da bir grup tüketici tarafından da endişe ile karşılanıyor. Bunun en büyük sebebi ise şifresiz ödeme alınıyor olması. Bu anlamda temassız ödeme özellikli kredi kartları sorgulamanın ana başlığı haline gelmiş durumda.

Tüketicilerin bir çok aslında sahip olduğu kartta bu özelliğin varlığından habersiz hareket ediyor. Haberi olanların ise ödeme esnasında alacaklı kişinin temassız kullanıp kullanmayacağını sorması ile gelişiyor. Özellikle sosyal  ve görsel medyada duyulan temassız ödeme ile dolandırıcılık hikayelerinin beraberinde endişeye kapılan kart kullanıcıları bu özelliği kapatma çabası içerisine giriyor.

Temassız Ödemenin Riski Var mı?

Bankalar tahsis ettikleri kredi kartları ile temassız ödeme yapmanın imkanını bu ödemeyi alabilecek pos cihazları ile sağlıyor. Bunun yanında ödeme yaparken ayrıca bir limit belirlenmiş durumda. Bankalar arasında farklılık gözetiyor olsa da temassız ödemelerde genel maksimum limit 90 TL ile sınırlı. Bu tutarın üzerinde ödeme yapılması mümkün değil. Müşteri talep ederse şifreli ödeme yapabilirken, bazı müşteriler alışverişlerini sırf bu yüzden temassız ödeme alan yerlerden yapma çabasına da giriyor. Nedeni kalabalık ve hızlı yaşantı içerisinde ödeme için zaman kaybının yaşanmaması ve şifre ile uğraşmama oluyor. Medyada duyulan haberler gibi aslında temassız ödemenin bir riski bulunmuyor. Kartınızı kaybetmeniz halinde ödeme yapılması muhtemel olsa da bu tutar limit ile sınırlı olması bir bakıma kart sahibini koruyor. Kartın kaybolmasını müteakip hemen müşteri hizmetleri aranarak kartın harcamalara kapatılması gerekir. Fakat kartınız sizdeyken temassız ödeme ile kartınızdan ödeme alınması gibi bir yol bulunmuyor. Haberlere konu olan dolandırıcılık hikayelerinde pos cihazlarının cebinize yada çantanıza yaklaştırılması ile ödemenin alındığı yönündü bulunuyor. Fakat tüm medya ve internet sitelerinde bu tür haberleri okumanıza rağmen temassız ödeme ile dolandırıldı hikayesi, haberi okuyup okumadığınızı da sorgulamak gerekir. Piyasada söylenen şehir efsanesi haline gelmiş olayların dışında gerçekçi olmak gerekir.

Temassız Ödeme Özelliğini Kapatma

Tüm bunlara rağmen kullanıcı olarak kartınızın bu özelliğini kapatabiliyorsunuz. Yapmanız gereken husus kartınızın telefon bankacılığını aramak, müşteri hizmetleri ile görüşmek yada bir banka şubesine giderek isteğinizi talep etmekten geçiyor. Bazı bankaların internet bankacılığı üzerinde temassız ödeme özelliğinin kapatılması mevcut olsa da bu her banka için geçerli değil.

Yorum yapın

Krediler