Telefon veya İnternet Bankacılığı İle IBAN Nasıl Öğrenilir?

Artık bankalardaki tüm hesapların ayrı kimlik numaraları var ve bunlara IBAN numarası deniyor. Iban numarasını nasıl bulurum, nerede yazar ve kimden öğrenirim gibi soruları yanıtsız bırakmadık. Artık ticaret hayatında hesap numarası ve şube kodu geri planda kalıyor. Çünkü iban numarasında tüm detaylar yazıyor.

IBAN Numarası Nedir?

IBAN numarası bankacılık işlemlerinin daha kolay ve daha güvenli olması için kullanılan numaradır. IBAN numarası ile yapılan para transferleri daha sağlıklı olmaktadır. Her hesap sahibinin IBAN numarası bulunmaktadır. Ancak pek çok insan bu numarayı bilmemektedir.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numarasını öğrenmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Numarayı öğrenmek için kart bilgilerinin bilinmesi gerekmektedir. Önceden bankalar kartlara IBAN numarasını yazmıyorlardı fakat gelişen dönemle beraber bu numaraya ihtiyaç arttı ve kullanımı giderek yaygınlaştı. Bu sebeple bazı bankalar IBAN numarasını kartların üzerine yazmaya başladılar.

Dolayısıyla numarayı öğrenmek için kartın üzerine bakmak yeterli olmaktadır. Numaranın başında TR harfleri bulunmaktadır. Bu sayede daha kolay tanınmaktadır. Harflerin devamında yirmi dört tane rakam bulunmaktadır. Bunların bütünü IBAN numarasını oluşturmaktadır ve yirmi altı hanelidir. Ancak bu numarayı kartın ön yüzünde yazan numara ile karıştırmamak gerekmektedir. o numara sadece kart numarasıdır.

İnternet Bankacılığı İle IBAN Numarası Öğrenme

Çoğunlukla kart üzerinde yazan bu numaraları öğrenmenin diğer bir yolu ise internet bankacılığını kullanmaktır. Bunun için öncelikle internet bankacılığına giriş yapmak gerekmektedir. Eğer ilk defa giriş yapılıyorsa bunun için kart bilgileri gerekmektedir.

Sisteme kayıt yaptırdıktan sonra belirlenen şifre ile giriş yapılmaktadır. Daha sonra internet şubesinde kart bilgilerim bölümünde kart ile ilgili tüm detaylara ulaşılabilmektedir.  Orada TR ile başlayan rakamlar dizisi IBAN numarasını oluşturmaktadır.

Telefon İle IBAN Numarası Öğrenme

Günümüzde telefon kullanmayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle telefondan IBAN numarası öğrenmek aslında en kolay yöntemdir. Bunun için tek yapmak gereken müşterisi olunan bankanın müşteri hizmetlerini aramaktır. Yetkili kişi ile yapılan görüşme sonrası numarayı öğrenmek mümkündür.

İnternet bankacılığından tüm bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Mobil bankacılık kullanımı bir hayli arttı, bu yüzden insanlar daha da bilinçlendi. Hesaplarım bölümüne tıkladığınızda tüm hesaplarınız için ayrı numaralar olduğunu göreceksiniz.

Artık kira kontratı yaparken dahi bu numaraya gerek duyulmaktadır. Tüm sektörlerde dijitale geçiyoruz, bankalarla fiziksel teması ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atılıyor. Her ne kadar elinizde gönderim yapacağınız iban numarası bulunsa dahi, son onayda çıkan isimi ve soy adı kontrol etmeyi unutmayın.

Bankaların para gönderme seçeneklerinde havale, EFT ve CEPBANK bulunuyor. Fakat Iban numarasıyla nokta atışı olarak gönderim yapabilirsiniz, bu yüzden adınıza ait numarayı cep telefonunuza yada bir yere muhakkak kayıt edin.

Yorum yapın

Krediler