Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur?

Satın alınan evde kiracı varsa. Hepimiz, çalışırken bir ev sahibi olmak ve kira derdinden biran önce kurtulmak istiyoruz. Birçok harcamamızdan kısıyor, birikim yapmaya çalışıyor, miktar büyük olduğu içinde, birikimlerimiz yetmiyor ve ev sahibi olabilmek için, banka kredilerine başvuruyoruz. Gerçekten bir ev sahibi olmak için çok çaba gösteriyor, biran önce aldığımız eve yerleşmek istiyoruz.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Onbinlerce lira para vererek almış olduğunuz mülklerin hukuki statüsü çok önemlidir.Eğer satın almış olduğunuz bu evin tapu kütüğünde ilgili “kira sözleşmesi” şerh edilmişse bu takdirde kiracıyı sürsinden evvel çıkarmanız olası değildir. Ancak böyle bir durum yok ise kiracıyı çıkartmak için satın alınma tarihinen itibaren başlamak üzere 1 ay içerisinde ihtarname göndermeyi unutmayın. Ancak bu süre aşılırsa bu takdirde eğer ki 1 sene içerisinde 2 kez kira gecikmesi yaptığı 2 ayrı ihtarname ile ispatlanır ise halen tahliye davası açma hakkınız vardır.

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa

Ev alırken kredi araştırması yaparken, ev ararken, bir konuyu hepimiz atlıyoruz. Satın alınan evde kiracı varsa, bu durumda ne olur? Eğer satın aldığınız evde, hali hazırda bir kiracı oturuyorsa, hem sizin, hem de kiracının bazı hakları mevcut. Böyle bir durumla karşı karşıya iseniz, yapmanız gereken en mantıklı şey, evde oturan kiracı ile görüşüp, anlaşma sağlamanız olacaktır. Çünkü evinizden çıkarmak istediğiniz kiracınızın, yasal olarak evi boşaltması için, 6 ay gibi bir zamanı olacak. Kiracı ile görüşüp bir anlaşma sağlayamadıysanız, evi tapuda üzerinize alma işlemlerinizi tamamladığınız günden itibaren başlayan 1 aylık bir süreniz var. Bu 1 aylık süre içinde, evde oturan kiracıya, evden çıkması için bir ihbarname göndermelisiniz.

Kiracının evden çıkmasını istiyorsanız, bu 1 aylık süreyi asla geçirmemelisiniz. Aksi takdirde, daha önceki ev sahibi ile kiracı arasında yapılmış olan kira sözleşmesini kabul etmiş olursunuz ve yapılan kira sözleşmesinin şartlarına uymak zorunda kalırsınız. Süreyi geçirmeden kiracıya çektiğiniz ihbarnamenin, kiracıya tebliğ tarihinden itibaren, kiracının evinizi boşaltmak için 6 aylık bir süresi olacaktır. Eğer kiracınız 6 aylık yasal hakkını sonuna kadar kullanırsa, evinizi aldıktan sonra 6 ay gibi bir süre beklemeniz gerekecektir. Aldığınız evde hemen oturmak sizin için önemliyse, ev satın almadan önce, evde bir kiracı olup olmadığını araştırmanız sizin lehinize olacaktır.

Yorum yapın

Krediler