Nasıl Halka Arzdan Para Kazanılır?

Nasıl Halka Arzdan Para Kazanılır? Bazı şirketler hızlı bir şekilde güçlenip büyümek için bazı yollara başvururlar. Bu yollar sayesinde ulaşmak istedikleri yere daha kısa süre içerisinde varırlar. Kullandıkları yolları ikiye ayırmak mümkündür. Bu yollar bankadan kredi çekmek ve halka arzdır (borsaya girmek). Bu yollardan ikincisini gerçekleştirmek için bazı süreçlere ihtiyaç vardır.

 Halka Arz İçin Yapılanlar

Şirket halka arz kararı verdikten sonra uzman kişilerle birlikte şirketin ekonomik verileri ve bazı raporlar incelenir. Bu incelemeler sonucunda ortaya bir rapor konur. Bu rapor doğrultusunda şirketin ne kadarlık bir arz yapacağı kararlaştırılır. Bir sonraki aşama ise halka arzın nereden yapılacağına karar verilir. Aracı kurumlar ya da banka üzerinden halka arz gerçekleştirilir. İlk arzdan sonra talep toplama yapılır. Talebe göre hisse dağıtımı gerçekleştirilir.

 Halka arz için nelere dikkat edilmeli?

Her insan isteklerini gerçekleştirmek için az da olsa para kazanmak ister. Özellikle halka arz alanında dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Arzdan kar sağlamak için şirket ile ilgili bazı araştırmalar yapmak yararlı olacaktır. Şirketin karlılık oranı, ekonomik gücü, arz miktarı, rakip firma gözlemleri gibi konular dikkate alınmalıdır.

 Kar sağlamak

Halka arz ile sunulan şirketler genellikle kendilerini ispatlamış şirketlerdir. Sektörde hatırı sayılır bir konuma sahiptirler. Bu durum hisse alıcıları için iyi bir durumdur. Bir diğer konu ise halka arzın kendi başına yüksek kar potansiyeline sahip oluşudur. Halka arzda şirketler için iki durum söz konusudur. İlki daha önce halka arz yapmış olan şirketlerin tekrar halka arz yapmasıdır. Diğeri ise ilk defa halka arz yapacak olanlardır. Bu iki durumda da kar potansiyeli yüksektir. Çünkü halka arzda genellikle talep fazla olduğu için hisse fiyatları hisse dağıtımı gerçekleştikten sonra yükselecektir. Bu yükselme iyi bir şekilde değerlendirilip yüksek para kazanılabilir. Bu durumun tersi de yaşanabilir. Halka arz edilen şirkete talep az olursa bırakacağı kar oranı küçük kalabilir ya da kar bırakmayabilir.

Yorum yapın

Krediler