Maluliyet Nedeniyle Krediyi Ödeyememe Durumu

Maluliyet Nedeniyle Krediyi Ödeyememe Durumu. Her canlı bir gün ölümü tadacaktır ve yaşam yolunda insanların başına kazalar gibi olmasını istemediğimiz durumlarda gelir. Çalışan kişilerin özellikle iş yaşamlarını etkileyecek olan tam yada daimi maluliyet durumu çalışan kesimin bir hakkı olarak sunuluyor. Fakat kredi almasından sonra taksitlerinin devamı esnasında tam veya daimi olarak maluliyete ayrılan kişilerin krediyi ödeyememesi durumlarının oluşması borçluların istemediği ama başlarına gelebilecek bir olay.

TÜYO: Eğer engel dereceniz yüksek ise engelli maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz. Devletimizi her konuda eleştiririm ancak engelli bireyler için maaş olanağı sunarken ağır bürokratik prosedürlere boğmaması yönünden takdir ediyorum. Birçok ülkede bu maaşları alabilmek bir hayal. Elbette ütopik İskandinav ülkelerine laf yok. Adamlar şu anda dünya üzerinde Amerika’dan bile daha yüksek olanak sahibi olmaları sayesinde geleceğin yıldızı olacak gibi gözüküyor.

Kredi Ödeme Güvencesi İlaç Olabilir

Kredi kullanan gerçek kişilerin böyle bir avantajının olduğundan haberi olmasa da, bireysel olarak kredi alan kişilerin kredi ödemeleri boyunca yaptıracakları Kredi Ödeme Güvencesi Sigortası ile başlarına gelebilecek maluliyet, yaşam kaybı gibi nedenlerden dolayı kredi borçlarını teminat altına alabiliyorlar. Bir sigortacılık dalı olan Kredi Ödeme Güvencesi bütün bankalar tarafından yapılıyor fakat bu sigortanın adı kredi koruma sigortası ya da kredi hayat sigortası olarak farklı isimlere bürünüyor diyebiliriz.

Bu sigortayı yaptıran bireysel kredi kullanıcıları kredi geri ödemeleri esnasında başlarına gelebilecek muhtemel hayatının son bulması ya da maluliyet ile iş göremez hale gelmesi halinde mevcut borç tutarı kapatılırken, ödenen kredi taksitleri de kredi sahibine ya da vefat olması durumunda yakınlarına ödeniyor. Yani hayat sigortasını yaptırmaktan kaçınan gerçek kişilerin aslında almaları gereken önemli bir sigorta poliçesi.

Neden Kredi Ödeme Güvencesi Almalısınız?

– Size bir şey olması halinde mevcut kredi borçlarınız bu sigorta poliçesi tarafından karşılanır ve ekonomik olarak zorlanmazsınız.

– Kredi ödemeleriniz esnasında işsiz kalırsanız, mevcut kredi ödemelerinizin bu sigorta tarafından karşılanması için,

– Ayrıca ödenen sigorta poliçe primlerinizi ödeyeceğiniz vergi matrahından düşebiliyorsunuz.

– Eğer trafik kazası yapar ve bakıma muhtaç hale gelirseniz bu durumda yine kredi borçlarınız bu sigorta tarafından ödeniz. Maluliyet halinde hiç korkmanıza gerek yok.

Kredi Ödeme Güvencesi Sigortasını Ne Kadara Yaptırırım?

Bireysel olarak alınan Taşıt, Konut ya da İhtiyaç Kredileri için yaptırılan bu sigorta poliçesini yaptırabilmeniz için işsizlik teminatını, yaşam kaybı ya da maluliyet teminatını, geçici iş göremezlik teminatını  ve duruma göre gündelik hastane teminatını kapsıyor ki oldukça geniş bir yelpazeye sahip.

Böyle geniş bir imkanlara sahip sigortanın poliçe tutarı kişinin yaşı, sigorta süresi, kredi tutarı ve vade ile değişiklik gösteriyor. Yani net bir rakam söylemek yanlış olur.

Ancak somut konuşmak gerekirse halihazırda ödediğiniz kredi miktarının sadece %2’sinden daha düşük bir meblağ karşılığında kredinizi sigortalatmış oluyorsunuz.

Arkadaşlar her ne kadar kredi sigortatmak size bir güvence sağlayacak olsa da buna güvenip de geciktirmeye kalkmayın. Bu sigorta şirketleri sonradan rücu edebiliyor. Aslında sigorta sisteminin mantığına ters bu tarz bir hukuksal hamleler; ancak vatandaşımız bilinçsiz olduğundan ihtarname geldiğinde hemen borcunu kapatmak istiyor. Hakkını aramıyor. Lakin eğer işinizi kendi kusurunuz ile kaybettiyseniz ya da işleriniz mücbir sebep yok iken bozuldu ise bu durumda sigorta zararı karşılamaktan cayabileceği gibi karşıladığı tutarları sizin ağır kusurunuz oranında tahsil edebilir.

İşsizlik Teminatı Şartları

Bankalar ve sigorta şirketleri kişileri kredi ödeme güvencesi sigortası yaptırıyor olsa da, bu sigortanın karşılanabilmesi için bazı şartların taşınıyor olması gerekir. Bu sigortayı yaptıracak kişi öncelikle bu iş yerinde kesintisiz 180 gün boyunca çalışmış olması, sigortanın yaptırılması sonrasında 90 günlük bir sürenin geçirilmiş olması,işsiz kalınması sonunda İşsizlik Maaşını almaya hak kazanmış olması halinde işsizlik sigortası teminatından faydalanabiliyor. İşsizlik Maaşın kimler alır  başlıklı yazımızı okursanız burada nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenmiş olabilirsiniz.

Kredi arayışında olan işçilerin en çok endişe ettiklerinden birisi olan işsiz kalırsam kredi taksitlerimi nasıl ödeyeceğim endişesi bir çok kişinin hayallerine ulaşamamasına neden oluyor. Bu tür riskleri göze alamayan kişiler kredi alamadıkları için istedikleri ürünü de alamaz hale geliyorlar. Kredi Ödeme Güvencesi bu nitelikteki işçilerin alabileceği bir sigortacılık ürünü.

Yani fason bir uygulama ile bankaları ve sigorta şirketini yanıltmanız mümkün olmayacaktır. Çünkü bu yukarıdaki şartlar buna izin vermemektedir.

Kredi Ödeme Güvensini Nereden Yaptırırım?

Kısacası bankaların ortağı haline gelen kendi bünyelerinde kurdukları sigorta şirketlerinin poliçesini yine krediyi alacağınız banka şubeleri tarafından yapılıyor. Yani bu işlem için ayrıca bir sigorta şirketi arayışına girmenize gerek kalmıyor. Burada kredi alacak kişilere tavsiyemiz alınacak kredinin faiz oranları ile birlikte kesilecek masraflar ve sigorta poliçe tutarları üzerinde durmaları. Çünkü bazı bankaların düşük krediler için bile yüksek tutarlarda sigorta ücreti kestiğine dair bir çok şikayeti bulabilirsiniz. Fazladan ödeme yapmamak için kredi alımından önce bu hususlar hakkında araştırma yapılmalıdır.

Ayrıca internette kısa bir araştırma yaparak farklı firmalardan değişik sigorta teklifleri alabilirsiniz. Bu teklifler sizi aldatılmaktan alıkoyacaktır. Bu karşılaştırma ve teklif alma alışkanlığını prensip haline getirin. Bu sayede piyasada hiçbir firma müşteriye kazık denilebilecek teklifler sunmaya cüret edemeyecektir. Çünkü karşısında bilinçli bir müşteri olduğunu bilecektir.

Yorum yapın

Krediler