Maaş kartı ile alışveriş yapılır mı? Nakit avans çekilir mi?

Maaş kartı ile alışveriş yapılır mı? Nakit avans çekilir mi? Ülkemiz de yoğun bir şekilde bankalarla ilişki kurulmaktadır. Özellikle iş yerlerinin maaşları elden verme uygulamasını kaldırıp banka üzerinden vermesi ile durum biraz daha hızlanmış oldu. İlk olarak maaş çekme ilişkisi içine giren müşteri yanında bir kredi kartı kullanmaya başladı. Ancak bu durum bankalar tarafından uygulanmakta olan çeşitli ürün politikaları ile de değişim gösterdi. Bugün ki ele aldığımız yazı da banka kartlarının hangi işlemlerde kullanılabileceği, alışverişlerde kullanım durumu ve bu kartlar ile nakit avans çekimi yapabilir miyiz? Bunlara bakacağız.

Ülkemizde bankalar ile müşteri arasında ki ilişki bu kadar yoğunken kredi kartı hizmetleri konusunda da kullanıcılar çok farklı hizmetler almaktadır. Bu imkanlar içerisinde nakit avans hizmetleri yani para çekmeye dair de birçok işlem gerçekleştirilmektedir. Faiz oranlarının yükselmesi özellikle son günlerde banka ve müşteri arasında ki ilişkiyi soğutmuş olsa da aslında sistem müşteriyi bankaya muhtaç bırakmış durumdadır. Dediğim gibi insanlar eskiden kart kullanımını çok tercih etmez ve tanıdık esnaf ile ilişki sürdürdükleri için ise kendi ihtiyaçlarına göre alır ve ay sonu ödemeler yapılırdı. Kredi kartları bu sistemi yıkıp yeni bir sistem geliştirdi ve borç insanlar için kaçınılmaz olmaya başladı. Bununla birlikte her ne kadar bankadan uzaklaşmak istesek de maaşla yetinmemeyi öğrenmiş olduk ve farklı yollar bulmaya çalıştık. Nakit avans işlemleri özellikle kredi kartı kullanımına göre daha da faizli bir işlemdir. Bankadan kredi çeker gibi nakit avans çekilmekte ve günlük faiz işlemektedir. Ancak bu dezavantajlar yanında müşterinin zor zamanlarda kalması halinde kullanmak üzere bir miktar avans limiti de avantaj olarak değerlendirilir mi? bu size kalmış bir yorumdur.

Nakit Avans Nedir?

Kredi kartlarının limitleri doğrultusunda ve sizin belli koşulları taşımanıza bağlı olarak bankalarla her saatte iletişim kurarak limitlerinizle oynama yapabilirsiniz. Ancak hayat koşulları gereği günümüzde ne zaman nakitte ihtiyacımız olduğunu bilemeyiz. Bu gibi durumlarda da bankalar bu olumsuz toplumsal durumu kara çevirmeye çalışmaktadır. Bu durumda da banka kartları üzerinde nakit avans limitleri açmaktadır. Bu nakit avanslar aynı zamanda kredi kartlarında da bulunuyor. Bu avans limitinden size tanımlanmış para kadar nakit avans çekebilirsiniz. Bu çekmiş olduğunuz avans üzerinden ise bankanın size uygulayacağı faiz limiti günlük olarak işleyecektir. Bu da demek oluyor ki bankaların yüksek oranda ki faizlerinin sizin bütçenize her gün işlemesi anlamı taşımaktadır.

Nakit Avans Çekme Koşulları Nedir?

Nakit avans çekmek isteyen bir banka müşterisi bankaların genelde uygulamış olduğu prosedürlere göre çekme işlemi yaparlar. Bu prosedürler bankadan bankaya değişim göstermektedir. Öncelikle nakit avans çekmek için bu işlemi kredi kartı üzerinden taksitli şekilde yapacaksanız herhangi bir işlem masrafına gerek kalmayacaktır. Ancak bu işlem ücretini ödememe prosedüründen yararlanmak için kredi kartınızın son bir sene içinde borcunun %50’nin üstünde ki bir kısmını ödemiş olmanız beklenmektedir. Eğer ki bir sene içinde 3 kereden fazla %50 altında yani asgari tutarını ödemeniz durumunda bu hizmetten yararlanamayacaksınızdır.

Nakit Avans Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Nakit avans çekimi yapmanız gerekiyorsa öncelikli olarak faiz uygulamasından haberiniz olmalıdır. Çünkü bu her şeyden önce sizin kendi hesabınızı bilmeniz için önemlidir. Çekmiş olduğunuz paranın ödemesini ise peşin olarak yapacaksanız bankanızın nakit avans faiz uygulamasından hesaplama yapılır ve buna ek olarak şekilde de nakit avans ücretlendirmesi de alınacaktır. Taksitli bir şekilde çekmek istediğiniz nakit avans durumunda ise vadenin zamanına bağlı olarak hesap yapılır ve ücret olarak faiz + Banka Sigorta Muamele Ücreti hesaplanır. Bunun yanı sıra Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ’da ücret olarak sizlerden kesilecektir.

Nakit avans kullanımını bizler pek önermiyor ve eğer ki ihtiyaç dahlinde diğer seçenekleri değerlendirmenizi öneriyoruz.

Yorum yapın

Krediler