Kredi Puanı 0 İken Kredi Çekmek

Eğer kredi notunuz 0 ise ve bankalardan kredi çekmek istiyorsanız, bankalar size kredi verebilmek için bazı şartları karşılamanızı bekleyeceklerdir. Kredi notunuzun 0 olması, sizin daha önce hiçbir bankacılık işleminde bulunmadığınız manasına gelir. Yani daha evvel kredi çekmemiş, kredi kartı kullanmamışsanız, sizin de kredi puanınız 0’dır. Siz de eğer bu kriterde biriyseniz aşağıdaki yöntemler ile kredi çekmeniz mümkündür.

Kredi Puanı 0 İken Kredi Çekmek İçin Seçilebilecek Tercihler

Kredi puanı sıfır olan bir vatandaşın kredi çekmek için elinde 3 seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişinin ipotek ile kredi çekmesidir. İkinci seçenek, kredi çekme işlemini bir kefil göstererek gerçekleştirmektedir. Son metod ise, aylık gelirinizin çok yüksek olması halinde, bu gelirinizin belgelenmesiyle mümkün olmaktadır.

Kefil Kullanarak Kredi Çekme

Kredi notu sıfır olan kişiye kredi veren bankalar kefil olacak kişinin borçlu vasfını taşımasını beklerler. Yani size kefil olan kişi, borcun sizin tarafınızdan ödenmemesi durumunda bu kredi borcunu ödemekle yükümlü olan kişidir. Kredi notu sıfır olan kişilere kredi veren bankalar, ona kefil olacak kişide şu özellikleri aramaktadırlar:

– Size kefil olacak kişinin kredi notu yeterli düzeyde olmalıdır. Kefil olanın kredi borcunun ödenmemesi halinde, onun kredi notu da kefil olacağı krediye etki etmektedir.

-Kredi verecek bazı bankalar memurdan kefil isteyebilmektedir. Ayrıca o memurun sizin kredi çekmek istediğiniz bankadan maaş alıyor olmasını da şart koşabilirler.

-Size kefil olacak kişinin kredi borçları aylık gelirine göre minimum olmalıdır. Yoksa banka o kefili kabul etmeyecektir.

Yüksek Aylık Gelir İle Kredi Çekme

Eğer kredi notunuz sıfır fakat aylık geliriniz normalin üstünde ise, bankalar sizin ödeme gücünüze göre kredi verme işlemini gerçekleştirebilirler. Eğer çekmek istediğiniz kredi miktarı yüksekse, banka bunu onaylamayıp size daha düşük bir plan sunabilir.

Bunun için vergisi verilmiş ve devlet kurumlarında yasal olarak kanıtlanabilir geliriniz olması gerekiyor. Yani illegal yöntemlerle elde edeceğiniz veya akladığınız gelirler maalesef kabul edilmeyecektir. O sebeple muhasebenizi yasal dökümanlarla destekleyerek tutmanız büyük önem arz ediyor.

İpotek İle Kredi Çekme

Ev, arsa, arazi, yazlık ve taşıt ipotek olarak verilebilmektedir. Eğer size ait bu gayrimenkulleri ipotekle güvence olarak bankaya verdiğinizde, banka kredinizi onaylayacaktır. Fakat ipotekle kredi çekmek için ipotek malının bazı özellikleri olması gerekir. Bunlar:

-İpotek edilen mal, çekmek istediğiniz kredi meblağının yarısının üstünde olmalıdır.
-Mal sadece size ait değilse, vekalet ve yasal izin alınmalıdır.
-Eğer ipotek bir konut ise kart irtifakı ve mülkiyet sahibi olmalısınız. Eğer ev yeni bir bina ise yüzde 80’i bitmiş olmalıdır.

Sadece ipotek var ise bankalar çoğu kez kredi puanı 0 olan kişiye finansman sağlamaya yanaşmamktadır. O sebeple sadece ipotek ile banka yetkililerinin karşısına çıkmamanızı öneririm. Aksi takdirde reddedilen kredi başvurunuz sisteme tanımlanabilir ve diğer başvurularınız için de olumsuz intiba yaratabilir.

Yorum yapın

Krediler