Kredi kartları ve aidat mağdurlarına müjde

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi kredi kartı aidatları ve dosya masraflarıyla alakalı izahlarda yer aldı. Tüfenkçi’nin izahına yönelik Ocak ayı içinde bankalar ve BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU ile bir araya gelerek neticeye ulaşacaklar.
‘MİLYONLARI GEÇTİ’

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yargıtay’ın tüketici lehine kararlarına nazaran kredi kartı aidatları ve dosya giderlerini geriye almak amaçlı Tüketici Orta Hakem Heyetleri’ne müracaat eden sayısının milyonları geçtiğini ifade etti. Tüfenkçi problemin çözümü amaçlı de iş başlattıklarını ifade etti.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) mensupları ile bir hasbihal toplantısı yapan Bakanımız Tüfenkci, “Kredi aidatları ve kredi dosya masraflarıyla alakalı Yargıtay tüketici lehine kararlar verdi. Fakat tüketiciler ferdi olarak Tüketici Orta Hakem Heyetlerine başvuruyor. Orta Hakem Heyetleri çalışamaz noktaya geldi. Bu 2 konuyla alakalı müracaatlan dosya sayısı 2014 sonu bakımından 5 milyona yaklaştı. Problemin vatandaşın ferdi başvuru yapmadan çözümü amaçlı Bakanlık olarak bir iş başlattık. Bankalar Birliği de benzer konu amaçlı bizimle müzakere isteğinde yer aldı. Onlar da iş inşa ediyor. Ocakta ayı içinde hem bir Bankalar Biriliği hem bir de Bankacılık Aranjman ve Denetleme Müessesesi (BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU) yetkilileriyle bir araya gelip partner çözüm arayacağız” diye konuştu.
GEREKİRSE YASAYI DEĞİŞTİRECEĞİZ

Tüfenkci, “Mesela aidatsız bir kart, dedik. Ama bu kartlar taksit niteliğine sahip meydana gelmediği amaçlı hemen hemen bu kart isteğinde yer alan yok, denecek civarı az. Biz de bakanlık olarak hem bir taksitlendirme yapan hem bir de aidatları düşük meydana gelen ya da hiç aidatı olmayan kart olsun, talep ediyoruz. Bununla alakalı bir talebimiz var. Gerekirse yasayi da değiştireceğiz. Mühim bir konu da bankaların tüketiciyi, kartların nitelikleri ve aidatları ile alakalı gerçek bilgilendirmeleri. 2014’te Tüketici Orta Hakem Heyetlerine yapılmış olan 5 milyon 441 bin müracaatın yüzde 90’ını kart aidatları ve dosya masraflarının iadesi oluşturuyor. Bu dosyaların yüzde 95’i de tüketici lehine sonuçlanıyor” cevabını verdi.

Yorum yapın

Krediler