Kredi Kartı, Tüketici Kredisiyle Kurban Kesilir mi?

Kredi Kartı, Tüketici Kredisiyle Kurban Kesilir mi? Her Kurban Bayramının yaklaşması ile kurban kesecekleri maddi ve manevi açıdan bir telaş alıyor. Bayrama sayılı günler kala kurbanlıkların yüksek fiyatlarda olması  tüketicileri kurban için bütçe arayışına soktu. Her dönemde olduğu gibi bu bayram döneminde de Kredi Kartına Taksitle Kurban olur mu sorusu en çok aranan cümle oldu.

Kredi Yada Kredi Kartıyla Kurban Kesilir mi?

Kredi kartına taksitli yada tüketici kredisi ile alınacak olan kurbanlıklar dinen caiz mi merak edilen diğer konulardan birkaç tanesi. Her Kurban Bayramı öncesi Diyanet işleri alınacak kurbanlıklar ve ödemesi ile ilgili bir açıklama yapmak zorunda kalıyor. Zira her dönem buna alışmak gerekir çünkü zamanla unutulan hususlar arasında. Önceki dönemlerde de yapılan açıklamalar gösteriyor ki, Kredi kartı ile kurban kesimi mümkün. Burada yapmanız gereken kredi kartı ya da kredi borcunuzun günü geldiğinde ödenmesi. Günü geçirilen borç ile faiz işlemesi neticesinde kesilecek olan kurban caiz olmayabilir. Bu nedenle tüketicilerin muhtemel kredilerle alacakları kurbanların ödemesini günü gününe aksatmadan ödemeleri gerekir.

Kimler Kurban Kesebilir?

Dinimizce kurban kesebilecek kişiler için şartlar açık. Kurbanı kesmek isteyen kişilerin ergin, akıllı ve dinimiz kurallarına göre zengin sayılacak kadar maddi varlığa sahip olması gerekir. Maddi varlık derken dinimizce 80,18 gram altını olan kimseler yada bu altına eş değer gösterilebilecek maddi varlığı bulunanlar kurban kesebiliyor. Eğer kişinin borçları varsa, bu borçlarını karşılayacak kadar para yada maddi değer dışında 80,18 gram altına dek gelen bir varlığı bulunmuyorsa kurban kesmek zorunda değil.

Zengin durumda olan eşlerin ikisi de kesebilirken, maddi varlığınıza göre sadece biri de kesebilir. Ebeveynlerin çocukları için kurban kesmesi kendilerine kalmış bir durum fakat kesmek zorunda değiller. Akıl sağlığı yerinde olmayan kişilerin de kurban kesmesi caiz değil.

Yurt İçi ve Yurt Dışında Vekaletle Kurban Caiz mi?

Ekonomik bütçe açısından daha elverişli olan vekaletli kurban kesimleri son yılların en gözde kurbanlıkları arasında yerini aldı. Dernek ve vakıfların öncülük ettiği vekaletli kurban normal kesilenlere göre çok daha cazip durumda. Ucuz olması tüketicilerin sorgulamasına neden olduğu vekaletli kurban, aslında hayvanlık kurbanın bulunduğu yer ve oranın fiyatı ile ilgili. Fiyatı düşük olmasından dolayı size de uygun fiyatlı olarak yansıyor.

Kısacası kredi kartı ile ya da alınacak tüketici kredileri ile alınan kurbanların kesilmesi, kredi borcunun zamanında ödenmesi şartı ile uygun olarak görülüyor.

Yorum yapın

Krediler