Kredi Kartı Taksit Sayılarında Değişiklik

Kredi Kartı Taksit Sayılarında Değişiklik. Ekonomi piyasasını güçlendirme çalışmalarına katılan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yapmış olduğu açıklama ile kredi kartına ve tüketici kredisi vadelerine kısıtlama yoluna gidiyor. Hali hazırda bazı sektörlerin satış işlemlerinde kredi kartına taksit sayısı artırılmaya çalışılmasına rağmen hazırlanan taslak ile birlikte bu sayıların düşeceği haberleri piyasayı nasıl etkileyecek zamanla göreceğiz.

Tüketici Kredilerinin Vadesi 36 Ay

Yeni düzenleme sonrasında tüketici kredilerinin vadesi maksimum 36 ay’a iniyor. Taşıt Kredileri 48 ay, Bilgisayar, Tablet ve cep telefonu için kullanılan tüketici kredilerinin vadesi de 12 ay olarak belirleniyor. Bu vadelerin üzerinde satış mümkün olmayacak.

Altın Satışlarında Taksit Kalkıyor

Mevcut yönetmeliklerde düzenlemeye giden BDDK hazırladığı taslaklar ile özellikle kuyum sektörünü yakından ilgilendiren taksitledirmelerin iptal edileceği, dört taksitle satılan altın’ın bundan sonra taksitsiz satılacağı yönünde. Tüketicilerin bilinçli tüketim alışkanlığını edinebilmesi için güncellemeler neticesinde kuyum esnafının bu duruma nasıl yaklaşacağını zamanla göreceğiz. Kuyumcular Konfederasyonları kuyum esnafının satışını artırmak üzere yaptığı çalışmalar içerisinde bankalar ile yapılacak protokoller eşliğinde kuyum alımları için tüketici kredileri kullanılmasına olanak sağlamaya çalışıyorlar. Fakat mevcut taksitlendirme işleminin sıfıra inmesi altın satışlarını yakından ilgilendiriyor.

Altın alımında taksitin kaldırımasının yanında mal hizmet alımları ve hesaptan çekilen nakit çekimlerindeki taksitlendirme işlemi de 9 aydan 12 aya çıkarılıyor. Henüz taslak aşamasında olan çalışma değerlendirilmelere açılırken ilerleyen dönemde nasıl bir değişikliğe uğrayacağı da merak konusu.  Yeni düzenleme sonrasında elektronik eşya alımlarında taksit üç ay, bilgisayar, konaklama, taşıma, havayolu gibi bilet alımlarında altı ay, vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanacak. Gıda alımları başta olmak üzere, alkol, akaryakıt, kozmetik, yemek, telekominikasyon gibi işlemlerde kredi kartlarına taksit uygulaması yapılamayacak.

Ticari Kartlarda Taksitlendirme

Mevcut ticari kuruluşların kurumsal olarak alacakları hizmet ve mal alımları neticesinde oluşan borç taksitlendirmesi dokuz ay olarak sabit bir şekilde kalacak. Yani önceden de dokuz taksit olan ödeme vadesi değiştirilmeyecek.

Taşıt Kredilerinde Alım Tutarı Değişiyor

Sıfır km kullanılmamış araç alımları için tahsis edilebilen taşıt kredisi tutarında üst limit 100 bin lira idi. Yapılan yeni düzenleme ile bu rakam 120 bin liraya çıkarılacak. Böylelikle 120 bin liralık bir araç için yüzde 70 oranında kredi alınabilecek. Yani 84 bin liraya kadar kredi tahsisi yapılabilecek. Araç değeri 120 bin lirarın üzerinde ise bu oran yüzde 50 ile sınırlı. Yani 200 bin liralık bir araç için 100 bin lira kredi alınabilecek.

Yorum yapın

Krediler