Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer? (Taksitlendirme)

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Bankacılık sektöründe adı geçen provizyon sahibi olduğunuz kredi kartınız ile yapacağınız alışverişin ödeme işlemlerinin tamamlanabilmesi için gerekli limitin kartınızda olup olmadığının kontrolüdür. Yapılacak ödeme adına karta bloke işlemi uygulanırken limit düşer fakat bu durum ekstreye yansımaz. Webkredi ailesi olarak merak konusu haline gelen kredi kartı bekleyen provizyon, bu provizyonun ne kadar sürdüğü, yapılan işlemi provizyonda beklemesi ile ilgili ayrıntıları açıklamak istedik.

Milyonlarca kart kullanıcısı olduğumuz günümüzde yapılan alışverişlerin sayısını tahmin etmek zor. Fakat her geçen gün kart kullanım sayısı ve miktarı artış gösteriyor. Böylesine yoğun bir işlem olan kredi kartı, kredi kartı ile ödeme hususu beraberinde tüketicilere ve bankacılık sektörüne de sorun getirdiğini söylemek yanlış olmaz. Tüketici yaptığı ödeme sonrası kredi kartı hesap hareketlerinde bekleyen provizyon ifadesi ile endişeye kapılıyor. Bu nedenle de sorguladığı husus nedir bu provizyon oluyor. Endişenin kaynağı tekrar ödeme yapılıp yapılmayacağı, kendisine maddi olarak bir yük getirip getirmeyeceğidir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon

Bir nevi ön onay anlamına gelen Provizyon yapmış olduğunuz alışveriş sonrası kartla yaptığınız ödemenin sonrasında hesap hareketlerinizde bekleyen provizyon olarak görünmektedir. Bu ifadeyi kartınıza ait bir bankamatikten sorguladığınızda yada internet bankacılığına giriş sonrası kart hareketlerinizde görebilirsiniz. Burada yaptığınız ödeme ile bu tutar kart limitinizden düşer fakat hesap hareketinde bekleyen olarak görünür. Banka yapılan bu harcama ile ödemeyi sizin yaptığınızı, yaptığınız ödemenin doğru olduğunu, yapılan harcama noktasının yasal mevzuatlara uygun olarak üye iş yerinden yapıldığını, kart ile yapılan ödeme için kartın çalıntı veya kayıp olup olmadığını sorgulamasına neden olmaktadır. Burada ödemeyi kart sahibi yapmıyorsa, çalıntı kartla ödeme söz konusu ise ödeme yapılmaz ve kartın iptaline kadar gidilir. Yani bir bakımı tüketicinin yararına olan bu kredi kartı bekleyen provizyon olayı muhtemelen yapılan ödeme sonrası gün sonunu bekler. Burada muhtemel yaptığınız kartlı ödemeler sonrası provizyon bekleme süresi gün içerisinde sona erer. Ödemeyi sizin yaptığınıza kanaat getiren banka bu ödemeyi onaylar ve kart ekstrenize harcama olarak yansır. Bekleyen provizyon ifadesi de kalmış olur

 Provizyon Ne kadar Sürer

Belirttiğimiz gibi yaptığınız harcama ile bu ödeme tutarının onaylanması ve bekleyen provizyon olanın ortadan kalkması yaklaşık bir günlük süreci kapsar. Yapılan ödemenin kartı ile ödemeyi alan POS cihazının farklı olması durumunda bu süre biraz geçebilir. Fakat 2 günlük sürenin üstüne çıkmaz. Burada hesap hareketinizde görünen bekleyen provizyon olayı için sizin bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Elbette harcamayı siz yapmamışsanız bunun için öncelikli olarak bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak gerekli işlemleri başlatmanız gerekir. Kartınızın kayıp olup olmadığını, ödeme işleminin zamanı ve nereden yapıldığına bakılmalı. Bu harcamayı siz yapmamışsanız bankanızdan bu harcamanın iptalini istemeniz doğru olacaktır. Banka bu iptali direk yapmaz. Bunun için bir araştırma içerisine girecektir. Bekleyen Provizyonun iptali için muhatabınız bankanızın müşteri hizmetleri yada banka şubeniz olacaktır. Burada aradığınız müşteri hizmetleri sizi doğru adımları atmanız için yönlendirecektir.

Bekleyen Provizyon İptal Edilir mi?

Bekleyen provizyonun iptali hızlı ve net olarak ödemeyi yaptığınız firma tarafından, ödeme alınan pos cihazı üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu işlem içinde ödeme yapıldığı gün yapılabilir. Bir sonraki gün ödemenin iptali, bekleyen provizyonun ortadan kaldırılması hususu doğmaz.

Bekleyen provizyonun iptali için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız sonrasında genel olarak size ödemenin muhasebeleştirilmediği, bu işlemin yapılmasının ardından itiraz edebileceğiniz ifade ediliyor. Fakat bu muhasebeleştirme işlemi yapıldığı zaman zaten ödeme de gerçekleşmiş oluyor. Yani ödemeyi sizin yapmadığınızı düşünüyorsanız iptalini istiyorsunuz. Banka muhasebeleşme yapması halinde paranın karşı hesaba geçeceğini düşünürseniz iptali olmayacaktır.

Açık Provizyon Nedir?

Provizyon kelimesi bankacılık sektöründe işleniyor olsa da bununda çeşitleri bulunuyor. İnternet üzerinden yaptığınız alışverişler kart üzerinden ödenmek zorunda. Burada yapacağınız ödeme ile ödemeyi alan kurumsal firmada oluşan teknik hatalar neticesinde yaptığınız ödeme yine hesabınızda görünmeyecektir. Fakat limitinizden düşecektir. Buradaki harcama açık provizyon olarak kalır ve bu husus yurt içi ve yurt dışı alışverişleriniz için oluşan bir husus.

Neden Bekleyen Provizyon Görünüyor?

Yaptığınız ödemenin bekleyen provizyon olarak görünmesinin en büyük sebebi teknik hatalar. Burada ödeme yapılan pos cihazı ödemenin kapandığı mesajını göndermemiş olabilir. Başka bankaya ait bir POS cihazı ise yine bu ödemenin kapanmadığı hususu teknik olarak görünür. Bu mesaj bankaya iletilmediği sürece yine bu durum uzar gider. Fakat anlık olarak bu hususların oluşacağından uzun bir süre bekleyen provizyon olayı uzamaz.

Çek İle Ödemelerde Provizyon

Kartlı ödemede ön onay anlamına gelen provizyon, çek ile ödemelerde de çekin karşılığının kontrolü hususudur. Burada çekin karşılığı var mı yok mu? bu durum sorgulanır. Aynı zamanda verilen çek sahtemidir, çalıntımıdır? Burada banka şubesi çek tutarını ödeme yapacağı zaman sorgular. Sorgulama sonrası da ödemeyi gerçekleştirir.

Bekleyen Provizyondaki Ödemeyi Taksitlendirme

Kişiler kartları ile yaptıkları ödemeleri bankanın verdiği imkanlar çerçevesinde taksitlere böldürebiliyor. Fakat yaptınız ödeme bekleyen provizyon kısmında kalmışsa bunu taksitlendiremiyorsunuz. Taksitlendirme işleminin yapılması ve ekstrenize yansıması için bu durumun ortadan kalkması gerekir. Başvurunuz ile hesap kesim tarihi arasında süre bulunmazsa, yaptığınız başvuru ile taksitlendirme bir sonraki aya devredecektir.

Bankadan Provizyon Almak

Kartınızdan yapacağınız ödemenin onayı ile gerçekleşen provizyon sonrasında kart limitiniz harcama tutarı kadar düşürülür. Burada yapılacak ödemeler mutlaka kart sahibi tarafından yapılmalıdır. Burada bankadan provizyon almak için genel olarak bir sorun çıkmaz.

Yorum yapın

Krediler