Kaskoda Hasar Sonrası Kesintiler Neler kasko ödemesindeki kesinti

Aracınızla kaza yaptınız ve araç hasar aldı. Bu durumda masrafları sigorta şirketi öder ancak sizin tarafınızdan da ödenmesi gereken ücretler olacaktır. Bu kesintiler sizin poliçenize göre belirlenir. Poliçenin düzenlenmesi sırasında sigorta sahibi belli bir miktara kadar olan hasarları kendi karşılamayı kabul ettiyse muafiyet indirimi denilen bir indirimden yararlanır.

BİLGİLENDİRME: Kaskoların çoğu türü karşı tarafın zararlarını karşıladıktan sonra bir de size “ağır kusurlu” olduğunuzdan cihetle kağıt gönderip zararı tahsil etmeye çalışmaktadırlar. Bu tür denemelere taviz vermeyin ve hemen avukatınıza müracat edip itirazını yapın. Sizin bilinçli bir tüketici mi yoksa cahil mi olduğunuz yönünde test bunlar. Yemeyin ve aldanmayın. Neo liberal politikaların hüküm sürdüğü ülkelerde sistem hep bu şekilde ilerliyor. Akıllıya farklı muameleye cahile farklı muamele şeklinde…

Bu hasar miktarı tazminat tutarından düşülür. Peki kasko hasar sonrası kesintiler ne kadar oluyor, kesinti yapılıyor mu bir irdeleyelim.

Eskime Payı Uygulaması Ve KDV Tenzili Uygulaması

Eskiyen parçalar kaza anından sonra yenisi ile değiştirilir. Bu değişim sonucunda aracınızın bazı parçalarında değer artışı olur. Bu değer artışı sigorta şirketi tarafından hesaplanarak size ödenecek tazminat bedelinden düşürülür. Eğer poliçe hazırlanırken eskime payı düşürmeme teminatı aldıysanız bu kesintiyi yaşamayacaksınız. KDV ödenmesinde ise araç sahibi bir kişi ise KDV düşürülmeden tahsil edilir. Ancak araç sahibi bir kurum ya da şirket ise kasko hasar sonrası kesintiler KDV bedeli faturadan düşürülür.

İndirimin Geri Alınması

Kasko hasar sonrası kesintiler, Hasar tazminatı sigortalıya geri ödenirken, poliçede yer alan bazı indirimler(askeri personel indirimi, kullanıcı sayısı indirimi, belirli bir yaşın üzerinde olma, alarm indirimi vb.) kontrol edilir. Eğer hatalı bir indirim söz konusu olursa indirim ek belge düzenlenerek geri alınır ve sigortalıya ödenecek hasar tazminatından düşürülür. Poliçe yapılırken doğru indirime sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Hasarsızlık İndirimi Kesilir mi?

Hasarsızlık indirimi %30-%60 arasında indirim almanızı sağlayan bir avantajdır. Kaza yapmadığınız her yıl indirim oranınız artar. Ancak kaza anında bu indirimi etkileyen durumlar sigorta şirketlerinde çok farklılık gösterir. O yüzden poliçe hazırlanırken mutlaka bu konuyla ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Hasarsızlığı bozmayan durumlardan birisi sizin %100 suçsuz olmanızdır. Tutanak ile kusursuz olduğunuz kanıtlanırsa hasarsızlık indiriminiz hiçbir sigorta şirketinde kaybedilmiyor. Kasko hasar sonrası kesintiler Radyo ve teyp çalınması gibi durumlarda ise bir kere olmak üzere sigorta şirketi bu tutarı karşılar. Ancak her sigorta şirketinde durum aynı değildir. Cam kırılması durumunda da sigorta şirketi bir kere masrafları karşılar. Dış ve iç yüzeylerdeki belirli hasarlar hasarsızlık indirimini bozmaz. Bu hasarların boyutları belirlenmiştir daha büyük hasarlar için indirim kesilir.

Yorum yapın

Krediler