İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?

İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi. Kredi kartlarının internet alışverişlerinde ne kadar sık kullanıldığını biliyoruz. Pratik ve hızlı bir şekilde alışveriş yapmak için bu yolu seçen insanlar, zaman zaman mağduriyet de yaşayabiliyor. Zira internet üzerindeki bazı siteler kredi kartı bilgilerini ele geçirerek kartı kötü amaçlar dahilinde kullanıyor. Elbette güvenilir bir sitede kredi kartını kullanmak her açıdan güvenilir olacaktır.

—Son yıllarda “https” dediğimiz ssl sertifikası kullanımı artmıştır. Buna ilaveten “sanal kart kullanımı da” yaygınlaşmıştır. Bu tür küçük ama önemli ayrıntılar sayesinde artık internet hırsızlıkları daha da zorlaşmış ve hatta normal alışverişlerden bile daha güvenli hale gelmeye başlamıştır. Ancak yine de eski gelenekleri terk etmekteki zorluklar ve bazı basmakalıp düşünceler nedeniyle internette kredi kartı kullanım alışkanlığı hak ettiği yere oturamamıştır.–

Güvenlik açısından bakıldığı zaman bir mağazadan alışveriş yapmakla internet üzerinden alışveriş yapmak aynı güven derecesine sahiptir. Buradaki tek dikkat edilmesi gereken nokta, alışveriş yapılan sitenin güvenilir olup olmadığıdır. Bu noktada sitelerde dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikleri içerisinde barındırmayan hiçbir site sizlere güvenilir bir alışveriş imkanı tanımaz.

Şifreleme ve 3D Güvenlik Sistemi Bulunan Siteler

İnternet sitelerinin kullandığı SSL protokolleri, güçlü bir şifreleme sistemi demektir. Bu protokolleri kullanan bir site, ziyaretçilerinin tüm bilgilerini gizli tutar ve açığa çıkarmaz. Aynı şekilde 3D güvenlik sistemiyle çalışan sitelerden de rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Bir sitenin tüm bu özellikleri barındırdığını anlamak için, sayfa adresinin yazıldığı yere bakmak yeterlidir. Bu kısımda sitenin isminin başında bir kilit ifadesi görünüyorsa, bu site güçlü şifreleme sistemine sahip demektir. Bu sitelerden güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Sitede Satış Sözleşmesi Var mı?

İnternet alışverişlerinde kişilerin tüm hakları ticaret kanunları gereğince korunur. Hizmet veren e-ticaret siteleri sizlere her zaman bir satış sözleşmesi sunmak zorundadır. Bir ürünü sepete attıktan sonra satın alma işlemini yapmadan önce karşınıza bu sözleşme çıkar ve gerekli onayı vermeden bir sonraki aşamaya geçilmez. Alışveriş yaptığınız sitede sözleşme sizlere gösterilmiyorsa, güvenilir bir site olmadığı söylenebilir.

Ürünlerin Fiyatı ve Özellikleri Paylaşılıyor mu?

Bir alışveriş sitesinde her zaman için ürünlerin fiyatının ve özelliklerinin açık bir şekilde paylaşılması gerekir. Zira uzaktan satış kuralları gereğince, adresinize gelen ürünlerin özellikleri farklı çıkarsa geri iade etme şansınız vardır. Bu açıdan sizlere fiyat bilgilerini, KDV bilgilerini, ürünün özelliklerini, rengini, boyutlarını ve diğer niteliklerini açık şekilde belirtmeyen siteler hiçbir şekilde güvenilir olmaz. Kart kullanıcısı olarak güvenliğinden endişe ediyor olsak dahi alışveriş yapmaktan sakınmayan kullanıcılarda bulunuyor.

Yorum yapın

Krediler