İng Bank’tan Satılık Gayrimenkuller

Bankaların ellerinde türlü sebepler ile mülkiyetini edindiği ev, arsa, dükkan gibi taşınmaz gayrimenkuller bulunmaktadır. Bu taşınmazlarını zaman zaman elden çıkarır ve satışa çıkarır. İng Bank’tan Satılık Gayrimenkuller bankanın mevzuatına göre kapalı zarf ile teklifle satışa sunuluyor. Bankaların hemen hemen hepsi dijital yollardan yaptıkları ihaleler ile satışını gerçekleştirdikleri gayrimenkul satışlarını İng Bank kapalı zarf ile fiziki olarak yapmaktadır. Bu durum tamamen bankanın inisiyatifindedir.

TÜYO: Arkadaşlar artık böyle icralık olan yerleri yayımlayan özel siteler var. Buralardan edineceğiniz istihbarat ile hızlı aksiyon almanız mümkün olacaktır. Şu devirde nitelikli ve pratiğe dönük olan bilgiler en büyük hazinedir. Bu tarz icralık yerleri listeleyen servislere vereceğiniz liralara acımayın derim.

Nasıl Teklif Vereceğim?

İng Bank’tan Satılık Gayrimenkuller listesine bankanın sayfasından ulaşabiliyorsunuz. Bu taşınmazlardan birini almak isterseniz teklifinizi kapalı zar ile İng Şubelerine veya Genel Müdürlüğüne yapılıyor. Burada talebe göre banka açık artırma yada farklı bir yöntem ile taşınmazı satabiliyor. Listede belirtilen taşınmazlara bir muhammen bedel verilmiştir ve bu bedellerin altındaki teklifler kabul edilmiyor. Ayrıca teklif verecek kişi bu muhammen bedelin yüzde 15’ini teminat için yatırmakla mükellef. Yani 100 bin liralık bir ev ise 15 bin lira teminat yatırmalısınız.

Banka verilen tekliflerde vadeli teklifleri göz önüne almasa da alacağınız kredileri ile bu durumu aşabilirsiniz. Tamamen bankanın inisiyatifine kalmış bir durum. TL bazında verilen teklifler için bankanın sitesinden ilan edilen gayrimenkuller tamamen bilgi niteliğinde. Banka buradaki bilgilerden meydana gelecek sorumlulukları kabul etmiyor ve taahhüt taşımadığını açıkça belirtiyor.

Uygun Fiyatlı Olarak Taşınmaz Sahibi Oluyorsunuz

İng Bank’tan Satılık Gayrimenkuller listesini incelerseniz burada satışa çıkan taşınmazlar normal fiyatlar altında olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca bankanın kendi inisiyatifinde olduğu için bu taşınmazların satışında Kamu İhale Kanunu maddeleri gibi koşullar söz konusu değil.Tamamen banka ile aranızda yapacağınız protokol eşliğinde satışı yapılıyor.

İng Bank Gayrimenkul Satış Şartnamesi inceleme yapmanız gereken bir husus. Burada bütün ayrıntılara yer verilmiş olması nedeniyle kafanızda bir pürüz kalmayacaktır. Ayrıca anlaşmazlıklar halinde hukuki olarak önemli bir dayanak belge olma özelliğini taşıyor.

Bankadan alacağınız gayrimenkuller için ayrıca KDV ödemesi yapmıyorsunuz. Çünkü bankalar KDV mükellefi değildir. Burada sadece BSMV ödemeniz gerekiyor bu vergi de alıcıya ait oluyor. Bankalardan satılık gayrimenkuller için emlakçılar da pay alma çabası içerisinde. Bu anlamda İng Bank’ın anlaşmış olduğu bir emlakçı bulunmuyor ve bu tür hususlar için banka emlakçı komisyonu gibi masraf ödemesi de yapmamaktadır.

Teminat Tutarı Ödemeden Düşülüyor.

İng Bank’tan Satılık Gayrimenkuller alım öncesi teminat yatırıyorsunuz. Bu teminat taşınmazı aldığınız zaman sizin ödeyeceğiniz bedel üzerinden düşülüyor, fakat ihale size kalmış olmasına rağmen alım işini yapmazsanız bu tutar bankaya gelir olarak kayıt altına alınıyor. Yani geri iadesini almanız söz konusu değil. Fakat ihaleye girmiş olmanıza rağmen ihaleye kazanamamış olmanız halinde banka bu tutarı size iade ediyor.

İng Bank’tan Satılık Gayrimenkuller için ilgili sayfaya giderek arama yapabilirsiniz. Hatta buradan filtreleme yaparak ayrıntılı araştırma yapmanız da mümkün.

Teklif Sonucu Nasıl Öğreniliyor

Kapalı zarf ile verdiğiniz teklif sonrasında alım için başvurduğunuz taşınmazın ihalesinin sonucu yaklalaşık bi ay içinde değerlendiriliyor ve başvuru sahibine bildiriliyor. Buradan olumsuz bir sonuç çıkması halinde teminatınız size iade ediliyor.

Yorum yapın

Krediler